مدير مشمولان ستادکل نيروهاي مسلح: خدمت سربازي کاهش يافت
مدير مشمولين ستاد کل نيروهاي مسلح روز سه شنبه اعلام کرد که "مدت زمان خدمت مقدس سربازي در مناطق عادي دو ماه و در مناطق محروم و عملياتي يک ماه کاهش يافت".
سرتيپ دوم پاسدار "موسي کمالي" در گفت و گو با خبرنگاران در تهران گفت: کاهش مدت خدمت نظام وظيفه بر اساس مصوبه ستاد کل نيروهاي مسلح از 30 آبان ماه اجرايي خواهد شد.
تاکنون مشمولان خدمت مقدس نظام وظيفه در مناطق عادي 20 ماه، مناطق محروم 18 ماه و مناطق عملياتي 17 ماه خدمت مي کردند.
مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: بر اساس مصوبه ستاد کل نيروهاي مسلح مدت خدمت نظام وظيفه در مناطق عادي به 18 ماه، در مناطق محروم به 17 ماه و در مناطق عملياتي به 16 ماه کاهش يافت.
وي در تشريح زمان اجراي اين مصوبه گفت: با اجراي اين مصوبه از 30 آبان ماه سال جاري يک ماه از ميزان خدمت آنان کم خواهد شد و در 30 آذر ماه نيز يک ماه ديگر در مجموع دو ماه از خدمت سربازان کاهش پيدا مي کند.
سردار "کمالي" با بيان اينکه تا پايان آبان ماه مدت زمان خدمت سربازي هيچ تغييري نمي کند، گفت: همه کساني که در حال حاضر مشغول خدمت هستند و يا در آينده به خدمت اعزام مي شوند، مشمول اين مصوبه قرار مي گيرند.
مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح در خصوص تسهيلات معافيت از خدمت براي فرزندان جانبازان و رزمندگان دفاع مقدس گفت: در مصوبه جديد جانبازاني که از 25 درصد جانبازي برخوردار باشند، مي تواند يک فرزند خود را از خدمت نظام وظيفه معاف کنند.
پيش از اين جانبازان داراي 30 درصد جانبازي مي توانستند يک فرزند خود را از خدمت مقدس سربازي معاف کنند.
سردار "کمالي" گفت: در مصوبه جديد افرادي که سابقه حضور آنها در جبهه هاي جنگ عراق عليه ايران، 30 ماه باشد نيز مي توانند از اين امکان استفاده و يک فرزند خود را از خدمت سربازي معاف کنند.
پيشتر رزمندگان اسلام که 40 ماه سابقه خدمت در جبهه هاي جنگ عراق عليه ايران را داشته اند، مي توانستند يک فرزند خود را خدمت مقدس نظام وظيفه معاف کنند.
وي همچنين تاکيد کرد: در مصوبه جديد تسهيلاتي ديگر براي جانبازان و رزمندگان دوران دفاع مقدس در نظر گرفته شده است.
سردار "کمالي‌" گفت: بر اساس اين مصوبه افرادي که سابقه 60 ماه حضور در جبهه هاي جنگ عراق عليه ايران و يا 60 درصد جانبازي دارند، نيز مي توانند دو فرزند خود را از خدمت مقدس سربازي معاف کنند.
مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: در اين مصوبه اگر جمع جبري مدت حضور در جبهه هاي جنگ عراق عليه ايران و جانبازي افراد به 30 برسد مي توانند يک فرزند خود را از خدمت مقدس سربازي معاف کنند و همچنين اگر اين ميزان به عدد 60 برسد دو فرزند معاف خواهد شد.
وي گفت: چنانچه مجموع مدت حضور در جبهه هاي دفاع مقدس يا جانبازي زن و شوهر نيز به اعداد 30 يا 60 برسد نيز اين مصوبه براي فرزندان آنها اجرا مي شود.
سردار "کمالي" گفت: در مصوبه جديد گذراندن دوران خدمت آموزشي براي مشمولان معاف از خدمت نيز حذف شده است.
وي با اشاره به اينکه 60 هزار نفر از متعهدين به آموزش و پرورش شامل اين مصوبه خواهند شد، گفت: اين افراد تعهد خود را انجام داده و منتظر زمان سپري کردن دوره آموزشي هستند که به استناد اين مصوبه مي توانند کارت معافيت از خدمت مقدس سربازي اخذ کنند.
مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: همچنين ايثارگران و امدادگران نيز مشمول اين تسهيلات مي شوند.
سردار "کمالي" گفت: همه افرادي که از تسهيلات جديد معافيت از خدمت سربازي استفاده مي کنند، کارت معافيت سه ساله داده مي شود و از آنان تعهد گرفته مي شود که چنانچه در طول اين مدت آمادگي هاي لازم جهت آموزش آنان در نيروهاي مسلح فراهم شود، جهت گذراندان دوره آموزش اقدام کنند، در غير اين صورت پس از پايان مدت سه سال، کارت معافيت آنان به کارت دائم زمان صلح تبديل خواهد شد.
مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح در خصوص سربازان فراري نيز گفت: در گذشته اين افراد در صورت مراجعه و يا دستگيري به سازمان هاي قضايي معرفي و پس از طي شدن حکم دادگاه ادامه خدمت خود را انجام مي دادند، اما برابر موافقت مقام معظم رهبري تعقيب قضايي سربازان فراري که تا پايان سال 86 مرتکب فرار از خدمت شده اند، متوقف و به آنان فرصت داده مي شود به محل خدمت خود مراجعه و ادامه خدمت را براساس ضوابط جديد انجام دهند.
سردار "کمالي" گفت: اين زمان بر اساس مدت خدمت 18 ماه سربازي است و در صورتي که سربازان فراري اين مدت را در گذشته طي کرده باشند، مي توانند با مراجعه به يگان هاي خدمتي خود کارت پايان خدمت مقدس سربازي را دريافت کنند.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:39 |
حجازي: بيش از 55 طرح صنعتي در قالب طرح آمايش صنعت در خوزستان آغاز شده است
معاون سفير ژاپن: خوزستان مي‌تواند جايگاه استراتژيکي را براي بازرگانان ما داشته‌باشد

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: سياسي

استاندار خوزستان از سرمايه‌گذاران و شرکت‌هاي ژاپني دعوت کرد تا با بازديد از اين استان در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي و فرهنگي تفاهمنامه امضا کنند.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ دکترسيدجعفر حجازي روز گذشته (دوشنبه) در ديدار مشترک با معاون سفير ژاپن در ايران، اظهار داشت: استان خوزستان از منابع سرشار انرژي، سدهاي بزرگ و موقعيت خوب جغرافيايي و استراتژيکي برخوردار است و مي‌تواند محل مناسبي براي سرمايه‌گذارن خارجي باشد.

وي با بيان اينکه بازار مصرف در عراق براي ايران فرصت خوبي ايجاد کرده‌است، افزود: به دليل ناامني در کشور عراق، سرمايه‌گذاران خارجي ترجيح مي‌دهند کالاهاي خود را از خوزستان به اين کشور ترانزيت کنند و ما نيز در بنادر خود انبار مورد نياز را به آنها اجاره مي‌دهيم.

دکترحجازي تنوع قوميتي در استان خوزستان و تعامل ميان آنها را از فرصت‌هاي مناسب در اين استان برشمرد و گفت: استان خوزستان در طول جنگ علاوه بر تخريب از توسعه نيز عقب ماند، اما با نگاه ويژه‌اي که از سوي دولت نهم به اين استان صورت مي‌گيرد، اميدواريم اين عقب‌ماندگي‌ها جبران شود.

وي درباره ايجاد نيروگاه اتمي در خوزستان نيز تصريح کرد: با توجه به صنعتي‌بودن اين استان و تمام شدن منابع نفت و گاز تا 50 سال آينده به دنبال انرژي جايگزين هستيم که با نگاه صلح‌آميزي که کشور ايران به اين مسئله دارد در صورت راه‌اندازي نيروگاه اتمي در استان شرايط زيست محيطي نيز به‌طور کامل رعايت مي‌شود.

وي با اشاره به فرصت سرمايه‌گذاري ژاپني‌ها در ميدان نفتي آزادگان که در گذشته از دست رفت، گفت: بيش از 55 طرح صنعتي در قالب طرح آمايش صنعت در استان خوزستان آغاز شده است که تعدادي از آنها که هنوز سرمايه‌گذار مشخص ندارند را در اختيار سرمايه‌گذاران ژاپني قرار مي‌دهيم تا درصورت تمايل در اين زمينه‌ها با خوزستان همکاري کنند.

حجازي اظهار اميدواري‌کرد تا با توجه به فرهنگ نزديکي که ميان ايران و ژاپن وجود دارد، ارتباطات فرهنگي و اقتصادي مشترک مجدداً آغاز شود.

وي پيشنهاد داد تا از ميان استان‌هاي ژاپن يک استان براي روابط مشترک تجاري و فرهنگي انتخاب و با خوزستان پيمان خواهر‌خواندگي منعقد کند.

معاون سفير ژاپن در ايران نيز در ادامه اين گفتگو ظرفيت‌هاي استان خوزستان را براي همکاري مشترک، فوق‌العاده ارزيابي کرد و گفت: استان خوزستان نه تنها در زمينه‌ انرژي نفت و گاز که در برخي شيلات، کشاورزي و بيوانرژي استعدادهاي فراواني دارد که مي‌تواند در اين زمينه به ما کمک کند.

کازوتوشي ايکاوا افزود: استان خوزستان در بازسازي عراق نقش مهمي داشته و در صورت ايجاد امنيت و حضور سرمايه‌گذاران در اين کشور مي‌تواند جايگاه استراتژيکي مناسبي را براي بازرگانان ما داشته باشد.

وي با اشاره به سرمايه‌گذاري بزرگ ژاپن در قبل از جنگ در بندر امام خميني(ره) گفت: متاسفانه با شروع جنگ اين سرمايه‌گذاري متوقف شد، اما هنوز اين بندر در ژاپن بسيار معروف است و حتي يک کتاب رمان درباره ارتباط مردم ايران و ژاپن در اين بندر در کشور ما چاپ شده است.

ايکاوا خواستار همکاري استان خوزستان در تمام زمينه‌هاي فرهنگي و اقتصادي به‌ويژه انرژي اتمي با استان خوزستان شد و افزود: بيش از 10 درصد نفت وارداتي ژاپن از ايران و به‌ويژه خوزستان تأمين مي‌شود.

وي ادامه‌داد: نتايج اين بازديد در تهران با شرکت‌هاي سرمايه‌گذار ژاپني مطرح خواهد شد تا زمينه‌هاي همکاري بيشتر ميان ژاپن و خوزستان فراهم شود.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:37 |
نماينده شادگان درخانه ملت:
ميزان اشتغال نيروهاي بومي در مناطق نفت‌خيز جنوب بررسي مي‌شود ‌
طبق اعلام وزيرنفت 85 درصد نيروهاي شاغل در اين مناطق بومي هستند

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: مجلس

نماينده مردم شادگان در مجلس شوراي اسلامي گفت: وزير نفت در جلسه‌اي با مجمع نمايندگان خوزستان اعلام كرد كه 80 درصد از نيروهاي شاغل در پتروشيمي و 85 درصد از نيروهاي شاغل در مناطق نفت‌خيز جنوب، بومي هستند.

حجت‌الاسلام مجيد ناصري‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خوزستان توضيح داد: وزير نفت در اين جلسه اعلام كرد، نيروهاي غير بومي موجود در بخش نفت خوزستان، نيروهاي متخصص ماهري بوده‌اند كه در خوزستان وجود نداشته و مجبور به بكارگيري آنها از خارج از استان شده‌ايم.

وي افزود: در اين جلسه، نمايندگان استان به صورت مفصل از وضعيت نفت، بحث به كار نگرفتن نيروهاي بومي در پروژه‌ها، وضعيت گذشته و فعلي استان، مشكلات بيكاري، فقر و مشكلات زيست محيطي ناشي از وجود نفت در استان صحبت به ميان آوردند.

ناصري‌نژاد با بيان اين‌كه استفاده نشدن از پيمانكاران بومي از ديگر مطالب مطرح شده در اين جلسه بود، تصريح كرد: همچنين نمايندگان در اين جلسه مباحثي در زمينه ارايه خدمات محدود و ناچيز از سوي وزارت نفت را مطرح كردند.

اين عضو كميسيون انرژي عنوان كرد: وزير نفت پس از صحبت نمايندگان به سوالات پاسخ داد و برخي از معاونان وزير نفت نيز آمار و ارقام مربوط به فعاليت‌هاي بخش نفت در خوزستان را بيان كردند.

ناصري‌نژاد بيان كرد: در اين جلسه مقرر شد، سه نفر از مجمع نمايندگان استان و سه نفر از وزارت نفت آمار ارائه شده در زمينه ميزان اشتغال نيروهاي بومي را بررسي و بازرسي كنند و ببينند آيا آمار ارائه شده از سوي وزارت نفت با واقعيت مطابقت دارد يا خير؟

نماينده شادگان اظهار كرد: از وزير نفت خواستار شديم گردش مالي شركت‌هاي بزرگ نفتي و پتروشيمي كه در استان مشغول بكار هستند، در بانك‌هاي استان صورت گيرد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:35 |
علي کفاشيان رئيس فدراسيون فوتبال:
 همچنان اميدوار به بازگشت علي کريمي هستيم

علي کفاشيان رئيس فدراسيون فوتبال گفت: با وجود همه کدورت ها، همچنان اميدواريم که علي کريمي به تيم ملي برگردد. وي در گفت و گو با  فارس، گفت : بازيکن بزرگي براي فوتبال ايران است. اميدوارم اين کدورت برطرف شود و براي حل آن تلاش خود را ادامه خواهيم داد. وي افزود: در مورد انتخاب نفرات ملي پوش، کادر فني و علي دايي تصميم نهايي را مي گيرند. به نظر ما هنوز داستان بازگشت کريمي به تيم ملي تمام شده نيست. او به فدراسيون نامه نوشته است. او از دست دايي ناراحت نيست; بلکه از فدراسيون و من ناراحت است. سعي مي کنم اين کدورت را برطرف کنيم و اميدواريم به تيم ملي ايران برگردد. دوست نداريم کدورت بين ورزشکاران به وجود داشته باشد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:34 |
وحيد شمسايي کاپيتان تيم ملي فوتسال ايران:
از بازي نکردن برابر ايتاليا ناراحتم
 
وحيد شمسايي کاپيتان تيم ملي فوتسال ايران،در خصوص بازي امروز تيم ملي مقابل ايتاليا به ايسنا گفت: هر چند من و دو بازيکن ديگر تيم ملي به خاطر مصدوميت و محروميت نمي توانيم در ديدار سه شنبه برابر ايتاليا بازي کنيم اما بازيکنان جايگزين صددرصد عملکرد بهتري نسبت به ما خواهند داشت و به هيچ وجه صعود به مرحله نيمه نهايي دور از دسترس نيست. اميدوارم بازيکنان تيم ملي مثل بازيهاي قبل عملکرد درخشاني داشته باشند و بتوانند نتيجه خوبي هم مقابل ايتاليا کسب کنند.
وي افزود: من به عنوان کاپيتان تيم ملي نتايجي که کسب شد را به دو کاپيتان ايران در دو جام جهاني اخير يعني بابک معصومي و رضا حيدريان تقديم مي کنم. من درس هاي زيادي از اين دو آموختم تا بتوانم تيم ملي را در جام جهاني رهبري کنم و فکر مي کنم توانسته ام دينم را به آنها ادا کنم.
شمسايي با بيان اينکه تيم ملي به حمايت مسوولان نياز دارد،  گفت:  هيچ کس به خاطر پاداش بازي نمي کند اما اميدوارم قولي که "علي آبادي" داده بود عملي شود تا بازيکنان با روحيه دو چندان به مصاف ايتاليا بروند. وي در پاسخ به اين سوال که آيا از غيبت برابر ايتاليا ناراحت هستيد، گفت: قطعا همين طور است. پنج بازيکن تيم ايتاليا از دوستان و هم بازيانم در ايتاليا بوده اند. من شناخت خيلي خوبي از آنها دارم. اي کاش مي توانستم در ترکيب تيم ايران بازي کنم. با اين حال تجربه ام را به بازيکنان جوان تر تيم انتقال خواهم داد
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:33 |

تاثير مصرف شکر بر رفتار افراد

محققان با بررسي رفتارهاي اجتماعي افراد و کنترل ميزان مصرف مواد قندي توسط آنها پي بردند که مصرف مواد قندي رفتار انسان را ملايم تر مي کند. به گزارش  مهر، محققان دانشگاه آمستردام با انجام مطالعات متعدد پي بردند که مصرف شکر در خلق و خوي افراد و مطلوب کردن آن موثر است.
به گفته محققان مصرف مواد قندي و شکر در فرد ايجاد پديده اي موسوم به "حمله قندي" مي کند که با تغذيه مغز از اين مواد قندي، فعاليت قسمت رک گويي و تعصب در مغز کاهش خواهد يافت.
با انجام آزمايش بر روي گروهي از افراد که به تعدادي از آنها نوشيدني شکر دار و به گروهي ديگر نوشيدني به همراه شيرين کننده مصنوعي داده شده بود، مشخص شد که توانايي مهار کردن خصوصيت رک گويي و ايراد گيري در افرادي که ميزان گلوکز بدنشان به نسبت ديگران بالاتر است، افزايش خواهد يافت.
به معني ديگر احتمال برخورد متعصبانه و پيش داورانه يا استريو تايپ افراد با ميزان گلوکز پايين نسبت به ديگران افزايش مي يابد و در صورتي که به صورت ذاتي داراي صفت تعصب باشند، مي توانند رفتارها و کلمات زيان آوري را از خود بروز داده و از محبوبيت خود در اجتماع بکاهند.
محققان بر اين باورند زماني که افراد قصد کنترل احساسات اجتماعي و تعصبات خود را دارند براي انجام اين متعادل سازي به انرژي نياز خواهند داشت و زماني که اين انرژي در بدن ذخيره شود، افراد توانايي کنترل هوشيارانه رفتار خود را در مقابل ديگران به دست خواهند آورد.
بر اساس گزارش تلگراف، محققان با بررسي نتايج آزمايشها اعلام کردند به دليل اينکه افراد براي کنترل رفتارهاي خود نيازمند انرژي هستند که منبع آن در بدن گلوکز معرفي شده است، افرادي که داراي ميزان پايين گلوکز خون هستند کمتر قادر به کنترل رفتار اجتماعي خود خواهند بود.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:31 |
علل جسمي و روحي بي اشتهايي در کودکان 

اين متخصص تغذيه افزود: اجازه بدهيد کودک از راهي که مايل است غذا بخورد و در هنگام غذا خوردن در کنار کودک نشسته و در مورد غذا صحبت کنيد. از او بپرسيد دوست دارد چه غذايي براي ناهار و يا شام روز بعد درست کنيد و حتي المقدور هر وعده را با ماده ي غذايي مورد علاقه ي کودک شروع کنيد.
وي توصيه کرد: در مورد برنامه ي غذايي کودکتان با کارشناس تغذيه در تماس باشيد، آن ها شما را در انتخاب گروه مواد غذايي مورد نياز کودکتان راهنمايي خواهند کرد.
وي اظهار داشت: همچنين زمينه هاي ارثي و ژني نيز مي توانند از علل بي اشتهايي در کودکان باشند که اين موارد درمان هاي خاص خود را دارد.
دکتر صفوي بيان داشت: در اين موارد بسته به ژني که در هر فرد وجود دارد بي اشتهايي ممکن است مقطعي باشد و يا با شرايط تغيير کرده و از يک سني به بعد برطرف گردد.
وي افزود: اگر به بي اشتهايي در دوران کودکي توجه نشود اين مشکل در بزرگسالي نيز ادامه پيدا مي کند.
وي درصد بي اشتهايي در کودکان را بنا به مناطق مختلف جغرافيايي متفاوت دانست و گفت: پنج تا 10 درصد کل کودکان زير پنج سال بي اشتها هستند ولي در برخي از استان هاي محروم مانند چهار استان سيستان و بلوچستان،  کرمان ( به خصوص جنوب کرمان)، هرمزگان و خراسان جنوبي به دليل سو» تغذيه کودکان، اين آمار بيشتر است و گاهي به 40 درصد نيزمي رسد.  رييس اسبق دانشکده ي بهداشت دانشگاه علوم پزشکي اصفهان افزود: همچنين بنا به مناطق مختلف جغرافيايي درصد بي اشتهاي درکودکان دختر و پسر متفاوت است و نوعا بي اشتهايي در کودکان دختر بيشتر از پسران است که ما علت آن را اصولا مسائل فرهنگي مي دانيم.  وي تصريح کرد: به طور مثال در برخي خانواده ها مادر ابتدا به جنس ذکور رسيدگي مي کند و از آن جا که پدر را نان آور خانه مي داند، ابتدا غذا را براي او آماده مي کند که اين بي توجهي يا کم توجهي نسبت به جنس مونث باعث مي شود تا بي اشتهايي در اين گروه جنسي افزايش يابد.  وي بيان داشت: وزارتخانه ي بهداشت درمان و آموزش پزشکي به عنوان اصلي ترين متولي و وزارتخانه هاي آموزش و پرورش،  بازرگاني و سازمان صدا و سيما و دانشگاه ها مي توانند در جهت اصلاح رژيم غذايي مردم و کودکان نقش به سزايي داشته باشند.
اين متخصص تغذيه درخصوص نحوه ي تبليغات رسانه ي ملي اظهار داشت: به طورمثال ما به کودک ياد مي دهيم که پفک بد است در حالي که صدا وسيما آن را تبليغ مي کند.
وي گفت:  همين موضوع اهميت تعامل بين سازمان هاي مختلف را جهت اصلاح رژيم غذاي مردم نشان مي دهد.
وي اشاره کرد:  نتيجه ي هماهنگي وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تغيير بوفه هاي مدرسه به پايگاه هاي تغذيه سالم است.  دکتر صفوي خاطرنشان کرد:  پايگاه هاي تغذيه سالم بايد داراي انواع خوراکي هاي سالم بسته بندي شده با برچست شماره ثبت و پروانه ي بهره برداري و ساخت، همچنين علامت استاندارد و تاريخ توليد و انقضا باشند.  وي افزود:  همچنين فروش خوراکي هاي کم ارزشي مانند پفک،  نوشابه هاي گازدار و خوراکي هايي که مواد افزوني آن ها براي دانش آموزان مضر هستند مثل سوسيس و کالباس ممنوع مي باشد.  وي بيان داشت:  والديني که به دليل فقر اقتصادي توان تهيه اقلام مورد احتياج کودک خود را ندارند، بايد به ارگان ها و سازمان هاي فعال در اين زمينه رجوع کنند و اين مشکل را حل نمايند و هستند سازمان هايي که براي رفع مشکل فقر تلاش مي کنند به طور مثال دليل کار روي يارانه ها هدفمند کردن يارانه ها و حل مشکل فقر در جامعه است.  سرپرست اسبق مرکز تحقيقات تغذيه اصفهان اظهار داشت:  در حل مشکل سو» تغذيه،  دولت و ملت هر دو بايد تلاش کنند و همکاري سازمان ها نيز موثر است به طور مثال طرحي در وزارت بهداشت در حال پيگيري بود که به دليل همکاري نکردن برخي سازمان ها فعلا متوقف شده است.
وي اعلام کرد:  نام اين طرح "نقشه آسيب پذيري جغرافيايي و فقر تغذيه يي" است که طبق اين نقشه مي توان مشاهده کرد که کدام مناطق ايران دچار فقر بيشتري هستند.
وي بيان داشت:  هم اکنون اين طرح که شوراي عالي سلامت آن را تصويب کرده روند کندي دارد که برطرف شدن اين کندروي نيازمند تعامل سازمان ها با يکديگر است.  دکتر صفوي اظهار داشت: مردم هميشه آمادگي حل مشکل را دارند و خيلي زود استقبال مي کنند ولي دولت بايد اين توان را داشته باشند و شوراي عالي سلامت را مرتب تشکيل دهد تا بتواند به مساله ي سو» تغذيه خوب بپردازد و اين مشکلات را حل نمايد. 
کودک بايد خودش غذايش را انتخاب کند
هم چنين دکتر يعقوبي، متخصص روان شناسي باليني گفت:  دو نوع بي اشتهايي وجود دارد; يکي بي اشتهايي رواني که از بدو تولد در کودک ظاهر مي شود و کودک از خوردن غذا امتناع مي کند و ديگري بي اشتهايي جسمي که از پنج ماهگي شروع مي شود که ممکن است تدريجي باشد يا به يکباره در کودک ظاهر شود.
وي افزود:  در بي اشتهايي که از بدو تولد ظاهر مي شود اگر بيماري جسمي  نباشد علائمي  از جنون کودکان است، رابطه ي کودک با محيط اطراف با نحوه ي غذا خوردن او مشخص مي شود،  يعني کودک هر اعتراضي و يا مشکلي دارد با طرز خوردن ( پرخوري،  نخوردن غذا،  خوردن غذاهاي کم ارزش و... ) نشان مي دهد و در نوع دوم که در پنج ماهگي شروع مي شود کودک با وضعيت دفع خود هشدار مي دهد.
وي ادامه داد:  رفتار مستبدانه و سلطه گرانه ي مادر که در همه ي زمينه ها کودکش را کنترل کند و اجبار پدر و مادر در غذا خوردن و نيز رابطه ي اضطراب زاي مادر با کودک و به وجود آمدن تغييرات حاد در خانواده ( دعوا و مشاجره و... ) از شرايطي است که کودک به آن اعتراض مي کند.
دکتر يعقوبي اشاره کرد: هم چنين وجود کودک در خانواده ي به هم وابسته و جدايي او از مادر و تولد خواهر و برادر کوچکتر و نيز رفتارهايي که ريشه در ناخودآگاه مادر دارد،  نيز از شرايطي است که کودک را به اعتراض وا مي دارد.
وي اظهار داشت: بي اشتهايي رواني دوران بلوغ در دخترها بيشتر است، اگرچه پسرها هم دچار آن مي شوند ولي در کودکان اين بي اشتهايي تقريبا به يک اندازه شامل دخترها و پسرها مي شود. وي بيان داشت:  بهداشت مادر و کودک و بهداشت خانواده در شبکه هاي بهداشت و متخصصين اطفال و متخصصين تغذيه در اصلاح رژيم غذايي کودکان نقش دارند. اين استاد دانشگاه افزود: تغيير غذايي حاد و ناگهاني در بي اشتهايي کودک موثر است.
وي ادامه داد:  تبليغات صدا و سيما مهم ترين مشوق در فعال سازي محرکات بيرون و غرايز درون هستند و در تغذيه کودک بسيار موثرند. وي بهترين راه تغذيه کودک را تغذيه ي آزاد بيان کرد و گفت: کودک بايد خودش غذايش را انتخاب کند تا با ميل غذايش را بخورد. دکتر يعقوبي اظهار داشت:  تغذيه ي روحي موثر تر از تغذيه ي جسمي  است که متاسفانه به تغذيه ي روحي کمتر اهميت داده مي شود و تبليغات هم نيز حول محور تغذيه ي جسمي  است. وي افزود: بايد در کودک احساس امنيت بسياري کرد تا در بزرگسالي دچار اضطراب و مشکل نشود.
وي درمورد راه هاي درمان اين مشکل گفت:  راه هاي درمان بي اشتهايي به علت هاي آن باز مي گردد و درمان را بايد بستگي به علت آن شروع کرد و همچنين بايد بر رابطه ي مادر- کودک بيشتر متمرکز شد و درمان را روي رابطه ي عاطفي مادر و کودک و رابطه ي عاطفي کل خانواده متمرکز کرد.
دکتر يعقوبي دولت را در بي اشتهايي و سو» تغذيه کودکان مسوول دانست و گفت:  بعضي نيازها را افراد به تنهايي مي توانند برآورده سازند،  ولي برخي برنامه ريزي هاست که بايد توسط سازمان هاي کلان مملکت پيگيري شوند ولي به هر حال دولت و ملت هر دو مسوولند و بايد باهم همکاري کنند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:30 |
بر اساس اعلام اداره كل تامين اجتماعي خوزستان؛
كارفرمايان مي‌توانند از بخشودگي جرايم بدهي‌هاي خود تا پايان سال 86 بهره‌مند شوند

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: اجتماعي

اداره كل تامين اجتماعي خوزستان اعلام كرد: به منظور اجراي دستورالعمل قانون اصلاح قانون تامين اجتماعي و برخي قوانين مربوط، به منظور تشويق كارفرمايان به تاديه ديون معوقه سنواتي بابت حق بيمه و بيمه بيكاري كاركنان، بر اساس بخشنامه صادره از سوي سازمان تامين اجتماعي، كارفرمايان مي‌توانند از بخشودگي جرائم بدهي‌هاي خود تا اسفندماه 86 بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ طول اجراي اين قانون از هشت تير تا هشتم ديماه سال جاري است جرايم بدهي‌هاي كارفرمايان طبق موارد زير بخشوده خواهد شد:

1. پرداخت يكجا يا حداكثر در 12 قسط ماهانه كه جرائم متعلقه اعم از جريمه تاخير تاديه حق بيمه و بيمه بيكاري و جريمه تاخير يا عدم ارسال ليست به طور كامل بخشوده مي‌شود.

2. پرداخت در حداكثر 18 قسط ماهانه كه 85 درصد جرائم متعلقه با توجه به اقساط پرداخت شده بخشوده و منحصرا معادل 15 درصد جرائم وصول مي‌شود.

3. پرداخت در حداكثر 24 قسط ماهانه كه 75 درصد جرائم متعلقه به نسبت به هر قسط پرداخت شده بخشوده و منحصرا 25 درصد جرائم وصول مي‌شود.

4. پرداخت در حداكثر 30 قسط ماهانه كه 60 درصد جرائم متعلقه به نسبت به قسط پرداخت شده بخشوده و منحصرا 40 درصد جرائم وصول مي‌شود.

5. پرداخت در حداكثر 36 قسط ماهانه كه 50 درصد جرائم متعلقه به نسبت به قسط پرداخت شده بخشوده و منحصرا 50 درصد جرائم وصول مي‌شود.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:28 |
با اعلام شرايط جديد كاهش خدمت سربازي،معافيت و سربازان فراري؛
سردار كمالي خبرداد:كاهش دو ماهه مدت خدمت سربازي در مناطق عادي
اجراي اين مصوبه به مدت سه سال

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اجتماعي - جوانان

مديركل مشمولان ستادكل نيروهاي مسلح، از كاهش مدت خدمت سربازي به مدت سه سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار موسي كمالي در يك نشست خبري با اشاره به كاهش مدت خدمت دوره ضرورت سربازي از 20 ماه به 18 ماه در مناطق عادي از 18 ماه به 17 ماه در مناطق محروم و از 17 ماه به 16 ماه در مناطق عملياتي، گفت: با توجه به تعداد مشمولان وظيفه و استقبال جوانان براي انجام به موقع خدمت، دوره ضرورت براي چندمين بار مورد بازنگري قرار گرفت كه مدت اجراي اين مصوبه به مدت سه سال است.

وي افزود: اين مصوبه از تاريخ 30 آبان ماه قابليت اجرا دارد، بدين صورت كه از اين تاريخ مدت خدمت به ميزان يك ماه كاهش مي‌يابد و يك ماه بعد يعني در تاريخ 30 آذر ماه مدت سربازي يك ماه ديگر كاهش خواهد يافت، لذا تا پايان آبان‌ماه مدت خدمت سربازي تغييري نمي‌كند.

وي در ادامه اظهار كرد: كساني كه به هر دليلي از خدمت سربازي موقتا ترخيص شده‌اند، در صورت مراجعه، مابقي خدمت خود را بر اساس ضوابط جديد انجام خواهند داد.

سردار كمالي تصريح كرد: اين مصوبه شامل كليه كساني مي‌شود كه هم اكنون در حال خدمت هستند و يا در آينده وارد خدمت سربازي خواهند شد.

وي با اشاره به تغيير مقررات استفاده از معافيت جانبازي و خدمت در جبهه اعلام كرد: بر اساس تغييرات انجام شده، شرايط استفاده از معافيت دوره سربازي براي فرزنداني كه والدين آن‌ها 40 ماه يا بيشتر در جبهه حضور داشتند، به 30 ماه كاهش يافت، به طوري كه اگر والدين اين مشمولان 30 ماه در جبهه حضور داشته باشند، از خدمت سربازي معاف مي‌شوند و بر اين اساس، دو تن از فرزندان افرادي كه 60 ماه يا بيشتر در جبهه حضور داشتند، از خدمت سربازي معاف مي‌شوند.

مديركل مشمولان ستادكل نيروهاي مسلح افزود: ميزان درصد جانبازي براي معافيت يك فرزند از 30 درصد به 25 كاهش يافته است و همچنين اگر جمع درصد جانبازي و ميزان حضور در جبهه به 30 ماه برسد، يكي از فرزندان جانباز از دوره خدمت ضرورت معاف خواهد شد.

وي خاطر نشان كرد: در اين قانون ميزان حضور در جبهه و جانبازي زن و مرد (والدين) با هم جمع مي‌شود.

سردار كمالي گفت: افرادي كه از خدمت دوره سربازي معاف مي‌شوند، تا سه سال، بدون طي دوره آموزش نظامي، كارت معافيت سربازي را دريافت مي‌كنند، البته از افراد تعهد گرفته مي‌شود كه چنانچه در طول اين سه سال، نيروهاي مسلح توانايي ارائه آموزش‌هاي نظامي به آن‌ها را داشته باشند، آن‌ها به دوره آموزشي فراخوانده خواهند شد و بايد در اين دوره شركت كنند.

مديركل مشمولان ستادكل نيروهاي مسلح، با اشاره به مصوبه ديگري درباره وضعيت سربازان فراري، افزود: بر اساس مقررات، افرادي كه از خدمت سربازي فرار مي‌كنند، در صورت مراجعه يا دستگيري و پس از معرفي به سازمان قضايي و محكوميت، بايد دوره خدمت خود را ادامه دهند. اما برابر پيشنهاد رياست قوه قضاييه و با موافقت مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا، تعقيب قضايي كليه سربازاني كه تا پايان سال 86، مرتكب غيبت منتهي به فرار شده‌اند، متوقف و به آن‌ها اجازه داده مي‌شود كه برابر ضوابط جديد خدمت سربازي به خدمت خود ادامه دهند.

در ادامه اين نشست خبري سردار كمالي، اطلاع‌رساني درباره مسايل نظام وظيفه كشور را صرفا از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح و سازمان وظيفه عمومي مجاز اعلام كرد و گفت: متاسفانه گاهي مسايلي در اين خصوص، در برخي رسانه‌ها مطرح مي‌شود كه اغلب در حد نظر و طرح‌هاي در دست بررسي است و با رسانه‌اي شدن آن، مشكلاتي براي ما و مردم ايجاد مي‌كند.

وي در پايان با اشاره به اخبار منتشر شده درباره استفاده اعضاي تيم ملي نوجوانان فوتبال كشور از طرح «سرباز قهرمان» اعلام كرد: خبر استفاده اعضاي تيم ملي نوجوانان فوتبال كشور از طرح «سرباز قهرمان» صحت ندارد و مقررات مربوط به دوره سربازي ورزشكاران از سال 1385 متوقف شده است و اگر چنين طرحي وجود داشته باشد، بايد اين خبر پس از طي سير قانوني اعلام مي‌شد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:26 |
مشاوررييس جمهوري:امكان دسترسي به اسناد كتابخانه ملي براي همه فراهم مي شود
مشاور فرهنگي رييس جمهوري و رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: با اجراي طرح "حافظه رقمي ملي" امكان دسترسي به اسناد و كتابهاي موجود در كتابخانه ملي براي تمام ايرانيان فراهم مي شود.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي " علي اكبر اشعري " دوشبه شب در آيين اختتاميه نمايشگاه كتاب و نرم افزار طرح دانش افزايي مهر در اهواز افزود: اجراي آزمايشي اين طرح از آبان ماه آغاز خواهد شد و گام نخست آن نيز تا اواخر امسال افتتاح مي شود.
وي با بيان اينكه كتابخانه ملي غني ترين مركز نگهداري اسناد ، منابع و كتاب مي باشد اظهار داشت:از مزاياي اجراي طرح " حافظه رقمي ملي " فراهم كردن امكان دسترسي همه علاقه مندان از سراسر جهان به اسناد موجود در اين كتابخانه مي باشد كه به صورت ديجيتال فراهم مي شود.
رييس كتابخانه ملي همچنين در اين آيين كه در موزه هنرهاي معاصر اهواز برگزار شد با اشاره به موفقيت جوانان ايراني درعرصه هاي مختلف علمي بيان داشت: در راستاي عدالت علمي بايد امكانات مطالعه و دسترسي به اسناد و كتاب براي همه مردم ايران در نقاط مختلف كشور فراهم شود.
اشعري از اقدامات خوب صورت گرفته در طول دو سال اخير در اين خصوص به ساخت و تجهيز كتابخانه ها در نقاط مختلف كشور اشاره كرد و اظهار داشت: تنها در سال گذشته بالغ بر 200 ميليارد ريال براي خريد كتاب و ديگر امكانات در كتابخانه هاي سراسر كشور هزينه شد كه تحول چشمگيري در اين زمينه است.
مشاور فرهنگي رييس جمهوري همچنين از تاسيس يك مركز علمي براي بهره مندي ايران شناسان و دانش پژوهان ساكن در خوزستان خبر داد و افزود:با راه اندازي اين مركز كه بزودي انجام مي شود علاقه مندان به سهولت به اسناد و منابع علمي مورد نياز خود دسترسي خواهند داشت.
وي در بخش ديگري از سخنان خود اجراي طرح دانش افزايي مهر را كه براي نخستين بار در كشور در خوزستان اجرا شده اقدامي مهم و مثبت در جهت رشد علمي اين استان دانست.
استاندار خوزستان نيز در اين آيين گفت:خوزستان كه داراي بيشترين جمعيت جوان در بين استانهاي كشور است به دليل كمبود ظرفيت پذيرش مراكزآموزش عالي و نيز عواقب ناشي از هشت سال جنگ تحميلي با كاهش تعداد قبول شدگان در كنكور روبه رو شده كه براي جبران اين خسارت طرح دانش افزايي مهر ازپارسال در اين استان اجرايي شده است.
"سيد جعفر حجازي " اظهار داشت:اين طرح با نگاه مشاركت همه دستگاههاي اجرايي در امر تعليم و تربيت و با هدف تقويت بنيه علمي فرزندان كاركنان دولت و كاهش معضلات تحصيلي در خانواده به تصويب رسيده و اجرايي گرديد.
وي پيش بيني كرد با برنامه ريزي صورت گرفته تا چهار سال آينده ضمن افزايش تعداد ورودي هاي فرزندان اين استان به مراكز آموزش عالي ، نيروي متخصص تحصيل كرده بخش صنعت، كشاورزي ،پزشكي و ديگر بخش هاي مورد نياز در اين استان توسط نيروهاي بومي مرتفع شود.
مشاور فرهنگي رييس جمهوري همچنين از نمايشگاه كتاب و نرم افزارهاي آموزشي كه به مدت شش روز در اهواز برپا بود ديدن كرد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:16 |
چهارمين دوره مسابقات ملي پلهاي ماکاروني آغاز به کار کرد 

چهارمين دوره مسابقات ملي پلهاي ماکاروني با حضور 70 تيم از سراسر کشور در دانشگاه صنعتي اميرکبير آغاز به کار کرد.
به گزارش  فارس، بهنام رضائيان مقدم; دبير اجرايي چهارمين دوره مسابقات ملي پل هاي ماکاروني گفت: در سطح دنيا ماکاروني به عنوان يک عنصر سبک و غير قابل اعتماد و ترد که به راحتي شکسته مي شود، شناخته شده است.
وي ادامه داد: تيمهاي شرکت کننده در مسابقات پل هاي ماکاروني، بايد با اين عنصر سبک و سست، سازه ها و پل هايي طراحي کنند و بسازند که بتواند وزن سنگيني را تحمل کند.
رضائيان خاطرنشان کرد: در اين مسابقات که به همت دانشکده مهندسي عمران دانشگاه اميرکبير برگزار شده است، 45 تيم دانشجويي از سراسر کشور و 25 تيم دانش آموزي از تهران شرکت کرده اند.
وي افزود: اين مسابقات در دو رشته سازه هاي سبک و سازه هاي سنگين برگزار مي شود که در بخش دانشجويي در رشته سازههاي سبک اين ساز ه ها بايد بتوانند وزنه دو کيلويي را به مدت 5 دقيقه تحمل کنند و سازه اي برنده مي شود که وزن آن کمتر باشد.  وي تصريح کرد: سازه هاي سنگين نيز حداکثر مي توانند يک کيلو وزن داشته باشند و هر سازه اي که بتواند وزن بيشتري را تحمل کند برنده مي شود.  دبير اجرايي اين مسابقات گفت: در بخش سازه هاي سبک دانشآموزي نيز اين سازه ها بايد وزن يک کيلوگرم را به مدت 5 دقيقه تحمل کنند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:15 |
گزارش
عبابافي از گذشته تا هنوز

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: ميراث و گردشگري

بافت‌ عبا در خوزستان سابقه‌اي ديرينه دارد به طوري که مي‌گويند پيشينه‌اش به بيش از 500 سال مي‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) از خوزستان، در گذشته عبابافي در اين استان در شهرهاي دزفول، شوش، سوسنگرد و بهبهان رواج داشته است و هم‌اکنون توليد آن بيشتردر شهرهاي شادگان و بهبهان انجام مي‌شود. اين عباها معمولا به رنگ‌هاي خرمايي، مشکي، خاکستري و شيري است که توسط بافندگان رنگرزي مي‌شود.

عبابافي از رشته‌هاي صنعت نساجي است كه روزگاري در ايران و به ويژه در مناطق روستايي داراي گستردگي فراواني بوده است. اين صنعت در پاره‌اي از نقاط استان بوشهر مانند روستاهاي تنگ ارم، بنار آزادگان، زيارت، سعدآباد، بردخون، كردوان سفلي و عليا و حومه شهر اهرم رايج بوده كه علاوه بر تأمين نيازهاي روستاهاي استان به كشورهاي حوزه خليج فارس نيز صادر شده است.

اصولا دو نوع پارچه عبايي در خوزستان بافته مي‌شود؛ نوعي که براي بافتن آن از نخ‌هاي نازک استفاده مي‌شود و به " هله " شهرت دارد و مناسب هواي گرم تابستان است و نوعي که تراکم تار و پودش بيشتر است و " چانچه " نام دارد و زمستان از آن استفاده مي‌شود.

عبا معمولا به صورت ساده و در رنگ‌هاي قهوه‌اي ، كرم رنگ و به ندرت مشكي بافته مي‌شود.

به گفته يك كارشناس صنايع دستي، يكي از صنايع دستي كاربردي ايران و خصوصا خوزستان و شهرستان بهبهان عبابافي است كه براي بافت آن از دستگاه نساجي سنتي استفاده مي‌كند. مواد اوليه عبا كُرك يا موي شتر است. طول اين بافته شش متر و عرض آن 75 الي 90 سانتي‌متر مي‌باشد.

سيروس اعتدالي به خبرنگار ايسنا در خوزستان گفت: پس از پايان بافتْ عمليات ورز دادن صورت مي‌گيرد تا دست‌بافته حالت نمدي پيدا كند. سپس بافته برش خورده و به صورت عبا در مي‌آيد. بهترين و معروف‌ترين عباها در شهرستان بهبهان و نائين اصفهان توليد مي‌شوند.

او ادامه داد: نوع عباي بهبهان از پشم و كُرك نوعي گوسفند عربي است كه مواد اوليه نخ‌ريسي آن در شادگان انجام گرفته و توليد مي‌گردد و از مرغوبيت و معروفيت بسياري برخوردار است. عباي بهبهان در بين مردم كشورهاي خليج فارس و كويت خريداراني فراوان دارد و صادارت آن عمدتا به صورت چمداني انجام مي‌گيرد.

اين كارشناس صنايع دستي خاطرنشان كرد: عبا را بايد از بيد، رطوبت مداوم، حرارت، آتش و نور مستقيم خورشيد محافظت و از شستن آن با سفيد كننده‌هاي شيميايي خودداري كرد.

اعتدالي گفت: از اساتيد معروف عبابافي در بهبهان مي‌توان از استاد عباس بهبهاني، استاد بشير خوب، استاد علي خوب، استاد حبيب آزمون و استاد مصطفي عبايي باقري نام برد.

همچنين دولتي مختاران، رييس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي بهبهان در اين باره يادآوري كرد: عبابافي در شهرستان بهبهان داراي تاريخچه طولاني است. عبابافي از نظر وضعيت جغرافيايي و جامعه شناختي مورد نياز مردم بهبهان و روستاهاي اطراف بوده است. عبا از نظر جامعه شناختي به عنوان پوشش، لباس و البسه مورد استفاده قرار مي‌گرفت و انواع مختلف داشت.

او افزود: عبا لباس شخصيتي مردان بوده كه سر تا پاي آنها را مي‌پوشانده است. منطقه‌هايي كه داراي گويش عربي بودند " هله " مي‌پوشيدند و خانم‌هاي آنها از چادر عبايي كه جنس آن از پشم نبوده‌ استفاده مي‌كردند.

مختاران بيان كرد: روستاها و عشاير در قديم از " هله " استفاده مي‌كردند كه اكنون مردان مسن در محله‌هاي سنتي و روحانيون از آن استفاده مي‌كنند. در زمستان افراد خاصي از " چانچه " استفاده مي‌كردند كه بافت آن ضخيم و محكم‌تر از بافت " هله " است به طوريكه هواي سرد كمتر به بدن نفوذ مي‌كند. بافت " چانچه " از نظر كيفيت و قيمت با " هله تفاوت " دارد.

وي افزود: تا 40 سال پيش كارگاه‌هاي عبابافي در شهرستان بهبهان خيلي زياد بود ولي در حال حاضر اين صنعت در حال منسوخ شدن است.

مختاران گفت: در محله خاص مثل محله مَلايان سابق و مُلايان امروز بهبهان افراد مسني هستند كه در حياط خانه خود كارگاهاي عبابافي تاسيس كرده‌اند و مشغول فعاليت هستند.

به گفته رييس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي بهبهان، در گذشته عباي بهبهان به كشورهاي خليج فارس صادر مي‌شده است.

بهنام اسكندري، راهنماي گردشگري، نيز در گفت و گو با خبرنگار ايسنا در خوزستان خاطرنشان كرد: صنعت عبابافي در شهرستان شوشتر تا دهه 70 انجام مي‌شده ولي در حال حاضر در اين شهرستان منسوخ شده است.

اسكندري علت منسوخ شدن اين صنعت را حمايت نكردن از اساتيد عباباف، نداشتن اشتياق نسل جديد به اين صنعت، نبود بازار كار و ماشيني شدن صنايع دستي كه باعث از بين رفتن كارگاه‌هاي دست بافت شده است، دانست.

وي براي احياي اين صنعت در اين شهرستان آموزش به جوانان و حمايت از اساتيد را خواستار شد.

به گزارش ايسنا، يكي از عبابافان شهرستان بهبهان استاد علي خوب متولد 1312 است كه عبابافي را در سن 15 سالگي از پدرش به ارث بوده است.

حاج علي خوب گفت: من از بودن در اين حرفه و صنعت افتخار مي‌كنم و راضي هستم.

وي افزود: بافت عبا از صدر اسلام رايج بوده است و در زمان پيامبر اسلام اهل بيت پيامبر به مقام شايسته‌اي در زير عباي يماني دست يافتند.

او ادامه داد: عبا در شهرستان بهبهان حدود 40 سال پيش رواج داشت ولي متاسفانه به دليل مواردي اين صنعت در حال ركود است.

اين عباباف علت منسوج شدن اين صنعت را اشتياق نداشتن نسل جديد به اين صنعت به دليل نبود درآمد دانست و اظهار كرد: همچنين نبود مكان مجهز براي كارگاه‌هاي عبابافي مي‌تواند دليل ديگري براي ركود بافت عبا باشد.

وي اعتقاد دارد كه اين حرفه با وجود بازار كار عالي و سوق دادن جوانان علاقه‌مند به اين صنعت زنده نگه داشته مي‌شود.

استاد حاج علي خوب گفت: در قديم و در زمان رواج عبابافي در شهرستان بهبهان صادرات عبا از سوي دولت صورت مي‌گرفت ولي در حال حاضر به دليل كم شدن اين صنعت صادرات آن به صورت شخصي است.

او تصريح كرد: متاسفانه دلال‌هايي از كشور عراق به شهرستان شادگان آمده و نخ‌هاي خوب و مرغوب را خريداري مي‌كنند و اين امر باعث مي‌شود ما نتوانيم عباهاي با كيفيت توليد كنيم.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:13 |
لنکراني خبر داد:
 برخورد با عاملان خريد و فروش شيفت در دانشکده هاي پزشکي 

گروه آزمون وسنجش : وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با غيرقابل دفاع خواندن خريد و فروش شيفت توسط دانشجويان پزشکي گفت: فروش شيفت در ميان دانشجويان پزشکي از جمله تخلفات نادر در دانشکده هاي پزشکي است و مسئولان دانشکده ها موظف به برخورد با اين تخلف هستند.
دکتر کامران باقري لنکراني در گفتگو با مهر در خصوص خريد و فروش شيفت در ميان برخي از دانشجويان پزشکي افزود: فروش شيفت در ميان دانشجويان يک قاعده نيست. اين تخلف از جمله تخلفات نادر در دانشکده هاي پزشکي است و به روساي دانشکده هاي پزشکي تاکيد شده است که اين موضوع را پيگيري کنند. وي افزود: زماني که يک دانشجوي پزشکي براي دوره کارورزي به گروه آموزشي معرفي مي شود بيش از آنکه منظور ما خدمت رساني باشد منظور آموزش است که در اين راه بايد آموزش لازم را فراگيرد.
وزير بهداشت به مهر گفت: اين تخلف در ميان دانشجويان پزشکي روال نيست و به طور قطع دانشگاهها موظف هستند با موارد تخلف آن برخورد کنند.
دکتر لنکراني تاکيد کرد: اين موضوع مناسب و قابل دفاع نيست و دانشکده ها به آن رسيدگي و با آن برخورد خواهند کرد.
به گزارش مهر، دانشجويان پزشکي در دوران کارورزي خود بايد ساعاتي از شبانه روز را به عنوان شيفت کاري در مراکز درماني وابسته به دانشگاههاي علوم پزشکي بگذرانند که برخي از اين دانشجويان به دلايل مختلف شيفت کاري خود را مي فروشند.
اين تخلف آموزشي گاهي مواقع به بهاي حذف از دوره آموزشي، فارغ التحصيل نشدن و تجديد دوره مي انجامد اما با اين وجود برخي از دانشجويان پزشکي که از تمکن مالي مناسبي برخوردار هستند به اين شيوه سعي در راحت تر کردن شرايط سخت دوره آموزشي خود دارند و در مقابل دانشجوياني که بنيه مالي خوبي ندارند و از مشکل مالي رنج مي برند مي پذيرند که به جاي دانشجويان ديگر شيفت کاري را بپذيرند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:11 |
وضعيت تيم ملي در بازي امروز با 3 غايب در برابر ايتاليا 

تيم ملي فوتسال کشورمان در غياب سه بازيکن تاثيرگذار خود مقابل ايتاليا صف آرايي خواهد کرد.
گفتني است  وحيد شمسايي در بازي  تيم ملي فوتسال کشورمان مقابل اوکراين يک کارت زرد دريافت کرد که با احتساب کارت زردي که در بازي مقابل برزيل گرفته بود دو اخطاره و از همراهي تيم ملي فوتسال کشورمان در بازي مقابل ايتاليا محروم شد. علاوه بر شمسايي، محمد کشاورز نيز در اين بازي  با کارت قرمز داور جريمه شد تا تيم ملي کشورمان در بازي برابر ايتاليا با محروميت دو بازيکن تاثيرگذار خود مواجه شود.
در اردوي تيم ملي فوتسال کشورمان يک بازيکن آسيب ديده نيز حضور دارد که به احتمال فراوان نمي تواند به ميدان برود. مجيد لطيفي در نيمه دوم بازي  برابر اوکراين از ناحيه کشاله ران دچار آسيب ديدگي شده است و شانس اندکي براي همراهي تيم ملي فوتسال کشورمان در ديدار پاياني از مرحله دوم مسابقات جام جهاني 2008 برزيل خواهد داشت.
ملي پوشان ايران در آخرين ديدار از مرحله دوم مسابقات فوتسال جام جهاني 2008 برزيل مقابل ايتاليا صف آرايي خواهند کرد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:9 |
خوزستان آماده جلب سرمايه‌گذاري و همکاري مشترک با بخش خصوصي ژاپن است
اهواز -استاندار خوزستان از آمادگي اين استان براي سرمايه‌گذاري و همکاري مشترک با بخش خصوصي کشور ژاپن خبر داد.
سيدجعفر حجازي" دوشنبه در گفت وگو با معاون سفير ژاپن در کشورمان در اهواز گفت: علاوه بر ارتباطات در سطح ملي ميان دو کشور، شرکتها سازمانها و بخش خصوصي اين استان نيز مي‌توانند به نحو مستقل با شرکتهاي ژاپني در زمينه‌هاي مشترک همکاري دوجانبه داشته باشند.
وي خاطرنشان کرد: بستر اين همکاريها در حيطه سرمايه‌گذاري، همکاريهاي مشترک و ترانزيت کالا و غيره در استان فراهم است و هياتهاي ژاپني مي‌توانند براي بررسي استعدادها و توانمنديهاي مشترک به اين استان بيايند.
وي گفت: اين همکاري مي‌تواند در بخش صنعت، سدسازي، نيروگاه و کشاورزي و پتروشيمي صورت گيرد و مي‌توان قرارداد و تفاهم نامه‌هاي مربوط در سطح استان منعقد کرد.
استاندار خوزستان به طرف ژاپني پيشنهاد داد: مي‌توان با معرفي استانها يا ايالتهايي که از لحاظ استعدادها يا توانمنديهاي مشابه با خوزستان دارند زمينه ارتباط متقابل آنها وتبادل فرهنگي، صنعتي يا آموزشي را فراهم نمود و ما نيز آمادگي لازم براي تحقق اين هدف را داريم.
وي با اشاره به وجود هشت بيمارستان در حال ساخت در خوزستان گفت: مي‌توان براي تامين تجهيزات آنها از همکاري ژاپن بهره گرفت.
استاندار خوزستان در رابطه با پرسش معاون سفير ژاپن درزمينه موضع وي در قبال فعاليتهاي هسته‌اي کشورمان گفت: منابع نفت و گاز کشورمان ذخيره مشخصي دارندکه حداکثر تا ‎ 50تا‎60سال آينده به پايان مي‌رسند وبايد به فکر منابع انرژي جايگزين باشيم.
حجازي گفت: دراستان خوزستان نيز با توجه به حجم وسيع تاسيسات صنعتي بايد براي تامين نيروي موردنياز و ساير مصارف مرتبط با توسعه آن فکري کنيم تا دغدغه اتمام ذخاير فسيلي براي آيندگان برطرف کنيم.
وي با معاون سفير ژاپن اطمينان خاطر داد: هدف ما از دستيابي به فناوري صلح‌آميز هسته‌اي تامين انرژي موردنياز و ساير موارد مرتبط توسعه‌اي در زمينه‌هاي کشاورزي وپزشکي ساير موارد صلح آميز است و درنتيجه دستيابي استان وکشور به اين گونه کاربردهاي صلح آميز را حق مردم خود مي‌دانيم.
وي با ابراز تاسف از بمباران اتمي هيروشيما و ناکازاکي توسط آمريکا گفت: اگر کشوري مانند آمريکا اين ظلم بزرگ را به مردم ژاپن روا داشت به معناي اين نيست که کشورهاي ديگر نيز همين رفتار زشت و غيرانساني را دراين زمينه داشته باشند.
حجازي گفت: در صورتي که تصميم براي ساخت نيروگاهي در استان گرفته شود حتما در جايي خواهد بود که از لحاظ زيست محيطي براي ساير فعاليتهاي کشاورزي،اقتصادي و شهري تبعاتي نداشته باشد.
دراين نشست مشترک معاون سفير ژاپن درايران گفت: مردم ما از بحث انرژي هسته‌اي ضربه سختي خورده‌اند و ازاين رو موضع طرفهاي همکاري با ما در قبال اين بحث براي ما مهم است.
"کازوتوشي آيکاوا" افزود: ژاپن از لحاظ منابع نفت وگاز غني نيست و دولت ما نيز تلاش مي‌کند درزمينه انرژي اتمي توسعه لازم را ايجاد کند و تاکنون پيشرفتهايي هم داشته‌ايم ولي بحث تبعات زيست محيطي و ملاحظات مربوط به آن نيز براي ما مطرح هست.
وي از استاندار خوزستان درخواست کرد: زمينه‌هاي همکاري مشترک بين بخش خصوصي وارتباط فرهنگي ميان مردم اين استان با کشور ژاپن را بررسي وزمينه همکاري دراين زمينه را فراهم کند.
آيکاوا گفت: به دنبال همکاري درزمينه تکنولوژي،اموزش ،پزشکي وسايرموارد هستيم وتمام تلاش خود را براي اجرايي کردن توافقهاي دوجانبه به کار مي گيريم.
پس از اين ‌ديدار در نشست مشترکي با اتاق بازرگاني اهواز زمينه‌هاي همکاري مشترک بين استان خوزستان و ژاپن مورد بررسي طرفيت قرار گرفت.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:2 |
تمديد مهلت انتخاب رشته تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد دانشگاههاي دولتي
گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش از تمديد مهلت انتخاب رشته در تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 87 تا ساعت 24 امروز سه شنبه 23 مهر ماه خبر داد.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار آفرينش اعلام کرد : سازمان سنجش آموزش کشور به منظور ارائه تسهيلات به آن دسته از داوطلبان که نتوانسته اند نسبت به انتخاب رشته در تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد اقدام کنند، مهلت انتخاب رشته را تا ساعت 24 امروز تمديد کرد.
وي در ادامه افزود: داوطلبان مي توانند با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش به نشاني www.sanjesh.org تا امروز 23 مهرماه نسبت به انتخاب کد رشته محل هاي تحصيلي مورد علاقه خود در رشته هاي امتحاني مجاز اقدام کنند.
معاون سازمان سنجش گفت : داوطلبان بايد براي ورود به سايت، مبلغ 14 هزار و 500 ريال را نيز به شماره حساب 748 خزانه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران پرداخت کرده و شماره و تاريخ رسيد را بر روي محلهاي مشخص شده در سايت درج کنند.
وي در خاتمه اظهار داشت: در حدود 950 نفر در تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 87 پذيرش مي شوند.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:0 |
 علل جسمي و روحي بي اشتهايي در کودکان 

يکي از شايع ترين اختلالات رفتاري در کودکان بي اشتهايي آن هاست که نگراني هاي بسياري را در والدين ايجاد مي کند و اگرچه اين بي اشتهايي به دلايل فراوان در کودکان ايجاد مي شود،  اما راه هاي درمان آن بسيار راحت است; دلايلي از جمله روش هاي نادرست مادر در تغذيه کودکش که موجب لجبازي کودک و خودداري او از خوردن مي شود و يا کاهش سرعت رشد کودک نسبت به گذشته، از عوامل تاثير گذار در بي اشتهايي کودکان هستند.
البته بررسي نمودار  رشد،  بهترين راه کار آگاهي والدين از رشد طبيعي کودکشان است که در گزارش زير کارشناسان به بررسي عوامل ايجاد اين بي اشتهايي و روش هاي درمان آن پرداخته اند.
علل جسمي و روحي بي اشتهايي در کودکان
سرپرست اسبق مرکز تحقيقات تغذيه اصفهان در گفت وگو با ايسنا گفت: بي اشتهايي در کودکان علل جسمي  و روحي دارد.
مرتضي صفوي افزود: چنانچه شرايط روحي و رواني کودک و نحوه ي تغذيه او از بدو تولد مناسب بوده باشد، معمولا نبايد شاهد بي اشتهايي در کودک باشيم.
وي ادامه داد: گزارشات در مورد بي اشتهايي کودکان حاکي از آن است که کمبود ويتامين هايي همچون گروه هاي B وC که محلول در آب مي باشند يکي از عللي است که باعث بي اشتهايي کودکان مي شود.
دکتر مرتضي صفوي افزود: ما به والدين توصيه مي کنيم که بعد از تغذيه ي کودکشان در شش ماهه ي اول زندگي با شير مادر حتما از آبميوه در کنار اين وعده ي غذايي  استفاده کنند چرا که کمبود ويتامين هاي موجود در آبميوه در بدن کودک، منجر به بي اشتهايي وي مي شود.
وي ادامه داد: پس در علل جسمي  بي اشتهايي عدم دريافت برخي از ويتامين ها و مواد معدني مثل آهن و روي منجر به بي اشتهايي در کودکان مي گردد که با مهيا کردن گروه هاي مختلف غذايي مي توان اين علل را برطرف کرد.
وي هم چنين افزود:  در خانواده هايي که مدام تنش و جنجال وجود دارد، حتي اگر کودکان شرايط جسمي  خوبي داشته باشند، اما فاقد شرايط روحي مساعد باشند،  بي اشتهايي در کودکان امري مسلم است.
اين استاد دانشگاه به خانواده ها توصيه کرد: خانواده ها مي توانند با شادابي و نشاط موقع صرف غذا، ميل به غذا خوردن را در کودک ايجاد کنند.
وي با بيان اينکه پدر و مادر نبايد با تهديد، تنبيه و حتي تشويق به کودک غذا بدهند، گفت: اين عمل اثرات بدي دربردارد و منجر به بي اشتهايي در کودکان مي شود.
وي افزود: شرايط را بايد به گونه اي فراهم کنيم تا کودک هنگامي  که گرسنه مي شود،  خودش به طرف غذا بيايد. اين متخصص تغذيه گفت: بسياري از مادران براي غذا دادن به کودکشان از روش هاي نادرستي مثل التماس کردن، پرت کردن حواس کودک، رشوه دادن، تهديدکردن، اعمال زور،  کودک سالاري و استفاده از داروهاي تقويت کننده استفاده مي کنند که هيچ کدام موثر نمي باشد.
وي تصريح کرد: مواردي چون رعايت نکردن نظم در غذا دادن به کودک، اضطراب والدين،  پر کردن بيش از حد ظرف غذاي کودک و رعايت نکردن تنوع در موادغذايي از مشکلات شايعي است که مي تواند منجر به بد غذايي و در نهايت بي اشتهايي در کودکان شود.
وي افزود:  موارد ديگري چون واکنش روحي منفي نسبت به يک عامل يا ماده ي غذايي خاص،  نرم کردن بيش از حد غذا، مصرف بيش از حد مايعات و بيش فعالي کودک نيز در بد غذايي و بي اشتهاي موثر است.
دکتر صفوي هشدار داد:  "در بيشتر موارد غذا نخوردن کودکان دوره اي گذرا دارد" و از خانواده ها خواست که آرامش خود را حفظ کنند.
وي ادامه داد:  کودک به دقت از عادات غذايي خانواده تقليد مي کند و والدين بايد در حضور کودک از غذاي سالم استفاده کنند و همچنين اگر فردي از خانواده از نظر برخي مواد غذايي نياز به محدوديت دارد يا مزه مفيدي را نمي پسندد، نبايد اين مورد را در حضور کودک مطرح نمايد.
وي بيان داشت،  دخالت دادن کودک در تهيه ي غذا براي کم کردن حساسيت کودک نسبت به غذا، قرار دادن ساعت صرف غذاي کودک همزمان با افراد خانواده و استفاده از ظرف غذاي مخصوص کودکان در تشويق کودک به غذا خوردن موثر است.
دکتر صفوي تاکيد کرد: در حضور کودک در مورد غذا خوردن او با ديگران صحبت نکنيد تا کودک احساس نکند با غذا خوردن مورد توجه جمع قرار نمي گيرد.
وي توصيح کرد:  براي خوردن غذا،  به کودک اصرار نکنيد و غذا را روي ميز يا سفره در يک جاي مناسب گذاشته و پيشنهاد کنيد غذا را بخورد و در مواقع غذا خوردن تلويزيون را خاموش و وسايل بازي او را جمع کنيد و همچنين براي طول مدت غذا خوردن کودک حد و مرزي تعيين کنيد.
وي تصريح کرد:  باقي مانده ي غذاي کودک را بدون اين که درمورد آن با ديگران بحث کنيد از سر سفره برداريد و در هنگام غذا خوردن کودک به او ابراز محبت کنيد و نيز کودک تان را با هم سن و سالهاي خودش مقايسه نکنيد زيرا روند رشد و ميزان اشتها در کودکان مختلف متفاوت مي باشد.
ادامه دارد....

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 14:12 |
رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی کشور
ترکیب تیم خوزستان مشخص شد
تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: ترکیب تیم کشتی فرنگی خوزستان برای شرکت در مسابقات قهرمانی کشور مشخص شد.
به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" ، ترکیب تیم کشتی فرنگی خوزستان در رقابت‌های قهرمانی کشور به شرح زیر است:
55 کیلوگرم: ادریس تختی
60 کیلوگرم: عقیل داوودی
66 کیلوگرم: سعید عبدولی
74 کیلوگرم: محمد سرخه‌نژاد
84 کیلوگرم: حبیب‌اله اخلاقی
96 کیلوگرم: مهدی عسکری
120 کیلوگرم: امیر قاسمی
براساس این گزارش ادریس تختی در وزن 55 کیلوگرم موفق شده است سعید ذلقی را شکست دهد همچنین امیر قاسمی در وزن 120 کیلوگرم نیز ایمان میرمنگره را مغلوب ساخته است.
رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی کشور روزهای 25 و 26 مهرماه در شیراز برگزار خواهد شد./158/120
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 14:10 |
آخرين خبر از تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد 87 اعلام شد 

گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اينکه انتخاب رشته در تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 87 ساعت 12 ديروز آغاز شد، گفت: با توجه به ايجاد رشته هاي جديد، ظرفيت پذيرش در دوره کارشناسي ارشد ناپيوسته در مرحله تکميل ظرفيت به حدود يک هزار نفر افزايش يافته است.
دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر افزود: انتخاب رشته در تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 87   ساعت 12 ديروز 21 مهر آغاز شد و داوطلبان مي توانند با ورود به سايت سازمان سنجش آموزش به نشاني www.sanjesh.org تا امروز 22 مهرماه نسبت به انتخاب رشته در تکميل ظرفيت اقدام کنند.
وي اضافه کرد: داوطلبان بايد براي ورود به سايت ، مبلغ 14 هزار و 500 ريال را نيز به شماره حساب 748 خزانه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران پرداخت کرده و شماره و تاريخ رسيد را بر روي محلهاي مشخص شده در سايت درج کنند. 
معاون سازمان سنجش از اعلام نتايج تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد 87 در هفته اول آبان ماه خبر داد و گفت: هر داوطلب  تنها مجاز به  انتخاب  کد رشته  تحصيلي  خواهد بود که  در رشته  امتحاني  مربوط شرکت  کرده  و براساس کارنامه نتايج نهايي در آن رشته و گرايش مربوط مجاز به انتخاب رشته شده باشد.
وي خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه  برخي از دانشگاهها و موسسات  آموزش  عالي پس از اعلام نتايج کنکور کارشناسي ارشد 87، علاوه  بر ظرفيتهاي  مندرج  در دفترچه  راهنماي  انتخاب  رشته  هاي  تحصيلي (شماره 2 ) براي  پذيرش  دانشجو اعلام  ظرفيت  کرده اند، لذا داوطلبان مجاز به انتخاب رشته (با توجه به کارنامه نهايي) براساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه ها و برگه هاي راهنماي آزمون مذکور و اين اطلاعيه مي توانند در تکميل ظرفيت شرکت کنند.
خدايي اضافه کرد: داوطلبان مي توانند برحسب مورد نسبت به انتخاب کد رشته محلهاي رشته امتحاني خود که در اطلاعيه مربوطه درج شده و براساس کارنامه نتايج نهايي آزمون دررشته و گرايش مربوط که مجازشده اند، اقدام کنند.وي تاکيد کرد: گ-زينش  نه-ايي  در هريک  از کد رشته  هاي تحصيلي  اعلام شده در اين اطلاعيه مطابق  شرايط و ضوابط مندرج  در دفترچه  هاي  راهنماي شماره1   و 2 آزمون  ورودي  تحصيلات  تکميلي  (دوره  هاي  کارشناسي  ارشد ناپيوسته  داخل ) سال1387   انجام  خواهد شد.معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آن  دسته  از داوطلباني  که  اسامي  آنان  به  عنوان  پذيرفته  شده  نهايي  در يکي  از کد رشته  محلهاي  تحصيلي  بورسيه  و يا داراي  شرايط خاص  اعلام  شده  است، حق  انتخاب کد رشته محلهاي مندرج در اين اطلاعيه را ندارند.
وي يادآور شد: اگر هر يک  از داوطلبان  متقاضي  که  فهرست  آنها  به  عنوان  پذ
يرفته  شده  نهايي  که از طريق پايگاه اينترنتي سازمان سنجش اعلام  شده  (به  غير از کدرشته محلهاي  بورسيه  وکد رشته  محلهاي  داراي  شرايط خاص  که  مطابق  بند 2 فوق  حق  شرکت  ندارند) در رديف  پذيرفته  شدگان  هريک  از کدرشته  محلهاي اين اطلاعيه قرار گيرند، قبولي  قبلي  آنها  (قبولي  اعلام  شده  از طريق پايگاه اينترتتي مذکور) "کان  لم  يکن"  تلقي  مي شود و بايد براي  ادامه  تحصيل  به  محل  قبولي  جديد مراجعه  کنند.
خدايي با اعلام اينکه اگر قبولي قبلي اين دسته از داوطلبان مربوط به دوره روزانه باشد، تاکيد کرد: اين دسته از داوطلبان حتي با دادن انصراف از تحصيل نيز حق شرکت درآزمون سال بعد را نخواهند داشت، از همين رو به  پذيرفته  شدگان  تاکيد مي شود در انتخاب کد رشته محلهاي مندرج در اطلاعيه دقت  کنند چرا که در غير اينصورت  هيچگونه  اعتراضي  قابل  قبول  نخواهد بود.
وي اضافه کرد: در آن  دسته  از کد رشته  هاي  امتحاني  که  ظرفيت  اعلام  شده  جديد بيش  از يک محل  تحصيل  باشد، داوطلبان  درصورت  تمايل  مي   توانند با توجه به مندرجات کارنامه، کليه  کد رشته  محلهاي  مورد علاقه  خود را به ترتيب  اولويت حداکثر تا ده کدرشته محل  انتخاب    کنند.
معاون سازمان سنجش به داوطلبان اعلام کرد: هر داوطلب  منحصرا مجاز به  انتخاب  کد رشته  تحصيلي  خواهد بود که  در رشته  امتحاني  مربوط شرکت  کرده  و بر اساس کارنامه نتايج نهايي در آن رشته و گرايش مربوط مجاز به انتخاب رشته شده باشد.
وي يادآور شد: کد رشته محلهاي مربوط به رشته هاي امتحاني داراي آزمون عملي و تشريحي اين اطلاعيه را منحصرا داوطلباني که قبلا در آزمونهاي عملي وتشريحي شرکت کرده اند مي توانند انتخاب کنند.
به گزارش مهر، بر اساس اعلام سازمان سنجش در اين تکميل ظرفيت دانشگاههاي تربيت معلم سبزوار، اراک، تهران، مذاهب اسلامي، دانشگاه کاشان، تربيت مدرس، دانشکده روابط بين الملل وزارت امور خارجه، دانشگاه شهيد چمران اهواز، دانشگاه علامه طباطبائي، دانشگاه صنعتي مالک اشتر، دانشگاه تربيت معلم تهران، دانشگاه شهيد باهنرکرمان، دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، دانشگاه رازي کرمانشاه، دانشگاه اميرکبير، پژوهشگاه هوا فضا، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه کشاورزي و منابع طبيعي رامين-ملاثاني اهواز، دانشگاه تحصيلات تکميلي صنعتي کرمان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه کاشان، دانشگاه علامه طباطبائي، دانشگاه ياسوج، مجتمع آموزش عالي مراغه، دانشگاه تحصيلات تکميلي صنعتي کرمان اعلام آمادگي کرده اند.
همچنين موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي طبرستان چالوس، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي البرز-قزوين، دانشکده اصول الدين( غيرانتفاعي غيردولتي)، دانشکده معارف قرآني اصفهان( غيرانتفاعي غيردولتي)، دانشگاه مفيد قم ( غيرانتفاعي غيردولتي)، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي صدرالمتالهين (صدرا) تهران، مرکز آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي خاتم- تهران، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي البرز-قزوين، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي کار-قزوين، دانشگاه مفيد قم ( غيرانتفاعي غيردولتي)، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي رجا»-قزوين، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي سوره-تهران، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي ارس-تبريز، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي ارشاد-دماوند، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي کار-خرمدره، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي ارشاد-دماوند، دانشگاه غيرانتفاعي غيردولتي علوم وفنون مازندران، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي کرمان، موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي غيردولتي خيام-مشهد، دانشگاه غيرانتفاعي غيردولتي مجازي فارابي چالوس، دانشگاه غيرانتفاعي غيردولتي مجازي مهرالبرز-تهران، دانشگاه غيرانتفاعي غيردولتي مجازي مهرالبرز-تهران، دانشگاه غيرانتفاعي غيردولتي مجازي مهرالبرز-تهران، دانشگاه غيرانتفاعي غيردولتي مجازي نورطوبي - تهران نيز در تکميل ظرفيت کنکور ارشد اقدام به پذيرش دانشجو  مي کنند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 14:8 |
تاريخ ونحوه ثبت نام آزمون دستيار تخصصي رشته هاي پزشکي اعلام شد 

گروه آزمون وسنجش : زمان ثبت نام سي وششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي رشته هاي پزشکي باليني اعلام شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش ، مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت اعلام کرد : کليه متقاضيان شرکت در آزمون پذيرش دستيار تخصصي مي توانند از تاريخ 5 آبان ماه سال جاري تا 6 آذر ماه سال جاري با مراجعه به سايتهاي اينترنتي www.sanjesh.mohme.gov.ir و همچنين www.cgme.hbi.ir و با در نظر گرفتن دستورالعمل دوره مورد نظر که همزمان در اختيار متقاضيان قرار خواهد گرفت، نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
سي و ششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي روز پنجشنبه اول اسفندماه 87 به طور متمرکز در کليه دانشگاههاي محل آموزش دستياري تخصصي برگزار مي شود.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 14:7 |
مديرخانه مطبوعات خوزستان:
سهام عدالت ميان خبرنگاران توزيع مي‌شود
60 نفر از خبرنگاران با لحاظ اولويت به عنوان متقاضيان دريافت مسكن معرفي شدند
  1.  

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: فرهنگ و هنر

مديرخانه مطبوعات استان خوزستان گفت: با مذاكراتي كه با شركت سرمايه‌گذاري و توسعه خوزستان انجام شده است طي هفته‌هاي آينده نسبت به توزيع سهام عدالت ميان خبرنگاران اقدام مي‌شود.

اميد حلالي، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خوزستان - با بيان اين مطلب اظهار داشت: از همكاران فعال در سازمان‌هاي خبري تقاضا داريم تا با مراجعه به خانه‌ مطبوعات، در اين رابطه براي پرسنل شاغل خود اقدام كنند.

وي ميزان سهميه سهام عدالت خبرنگاران را هشتصد هزار ريال عنوان كرد و گفت: همچنين از همكاران براي ثبت‌نام و تحويل مدارك جهت دريافت مسكن در شيرين شهر درخواست شد.

حلالي افزود: 104 نفر از افراد متقاضي دريافت مسكن شدند كه از اين ميان 60 نفر با لحاظ اولويت‌ها به عنوان متقاضيان اصلي و 44 نفر به عنوان ذخيره، طي نامه‌اي رسمي به شركت شيرين‌شهر معرفي شدند.

وي ادامه داد: علاوه بر اين طي ليست‌هاي واصله ارزاق دريافتي (سبدخانوار) ميان 340 نفر از همكاران حواله صادر شد.

حلالي گفت: با اهتمام خانه مطبوعات خوزستان و با توجه به فصل بازگشايي مدارس، تعدادي سهميه نوشت افزار توسط خانه مطبوعات استان تهيه شده كه از 20 مهرماه در محل دفترخانه مطبوعات توزيع آن‌ها انجام مي‌شود.

مديرخانه مطبوعات خوزستان افزود: همچنين با توجه به مذاكراتي كه با مسئولان طرح دانش افزايي مهر در خوزستان انجام شد، تعدادي سهميه شامل بن ويژه اين نمايشگاه در اختيار خانه مطبوعات قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: همكاراني كه داراي فرزند داوطلب شركت در آزمون ورود دانشگاه هستند يا در تلاش براي ارتقا سطح دانش خود هستند، مي‌توانند به خانه مطبوعات خوزستان مراجعه كرده و تقاضاي كتبي براي دريافت سهميه ارائه دهند.

حلالي درباره جوايز به تعويق افتاده خبرنگاران نمونه استان خوزستان گفت: اما در تلاشيم تا با مسئولان ذي‌ربط در اين‌باره گفت و گوهايي داشته باشيم و در نشست با استاندارد خوزستان اين مساله را پيگيري مي‌كنيم.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 15:1 |
نوشت افزار ویژه خبرنگاران در خوزستان توزیع می شود
اهواز- خبرگزاری ایسکانیوز: خانه مطبوعات خوزستان اعلام کرد : به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید سهمیه نوشت افزار ویژه خبرنگاران و همکاران مطبوعاتی دارای فرزند دانش آموز بزودی توزیع می شود.
به گزارش روز یکشنبه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران ایران "ایسکانیوز"، و به نقل از خانه مطبوعات خوزستان: خبرنگاران و همکاران مطبوعاتی که فرزند آنان در حال حاضر دانش آموز است جهت دریافت این سهمیه می توانند به دفتر خانه مطبوعات خوزستان واقع در : اهواز- خیابان حافظ- بین طالقانی و فیلی- ساختمان سروش- طبقه سوم- واحد 3-3 از ساعت 8 صبح تا 12 مراجعه کنند./100
کیانی
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 14:10 |
مطالبی در مورد واژه ی "کت" از استاد حکمت فر
مطالب درباره دزفول

   به يادمي آورم شبي را، كه به مناسبت بزرگداشت و تجليل ازمقام علمي وپژوهشي استادفرزانه،شادروان مرحوم علامه،حاج سيد علي كمالي دزفولي،كه درسال 2 138،به عنوان شخصيت ممتاز قرآن پژوه، درسطح كشور،ازسوي وزارت فرهنگ وارشاداسلامي ايران برگزيده شده بود و به همين مناسبت،مؤسسه فر هنگي دزفول شناسي، درمحل مؤسسه جشني ،تدارك ديده وازمعظم له،جهت شركت درآن مراسم،دعوت شده بود؛ازوي درخواست شد،كه باايرادسخنراني حاضرين را مستفيض گرداند .  وي،ضمن سخنراني و اظهارتشكر،ازدست اندركاران مؤسسه؛ به ايشان توصيه نمود،كه درحفظ فرهنگ بومي،كه نمايانگر هويت ملي وسابقه تاريخي  اين شهر كهن است؛ تلاش و جديت بيشتري نمايند؛تانسل حاضرو آينده نسبت به فرهنگ خود بيگانه نگردند و احساس پوچي وپوكي ننمايند،زيرااگرچنين اتفاقي رخ دهدوازسابقه فرهنگي خودبي اطلاع باشند؛براي پركردن اين خلأ،به فرهنگ بيگانه روي خواهندآورد،ايشان به عنوان مثال پرسيد سابقه/كت حج فرج/ را كي مي داند ،كه با تأسف سالمندان حاضردرآن جلسه هم كم اطلاع يا بي خبر بودند.   /كت حج فرج/ عبارتي است؛ كه درفرهنگ عامه، به عنوان ضرب المثل به كارمي رودومعمولاًوقتي،كه گشادي دهان   كسي را مي خواهند به طورخارق العاده و طنز گونه بنمايانند، مي گويند :

 دها نش مثل/ كت حج فرج/ است .

    امّا/ كت حج فرج/ چيست و حج فرج كيست خود جاي پرسش است زيراشنونده ومخاطب اين ضرب المثل؛ تا رابطه بين مشبه و مشبه به را نداند؛ از اين تشبيه چيزي عايدش نمي شود.

   به هرتقدير؛ نويسنده؛ اين/ ضرب المثل/ و توصيه استادكمالي رابراي پژوهش واژه/ كت/ ،كه يك نام واصطلاح  معماري است بهانه قرارداده و خوانندگان گرامي را،تا رسيدن به هدف،كه دريافت معني درست آن واژه باشد؛ باخود همراه مي نمايم .

 

كت چيست ؟

   در فرهنگ بومي واژه/ كت/ كلمه اي شناخته شده است ،گر چه ممكن است نسل حاضر، علت گسترش تكنولوژي جديد به و عدم استفاده وكار برد واژه كت، در زندگي فعلي؛ نسبت به معني آن بيگانه باشند

   همه مي دانيم كه خوزستان، بويژه جنوب آن كه دشت است ؛در تابستان دارا ي گرمايي طاقت فرساست،كه گاهي اوقات  دماي آن از50درجه سانتي گراد هم مي گذردومردم ساكنين و 

آن، ناچارند به نحوي خود را با طبيعت وفق دهند .

   يكي ازراههاي نجات از دماي بالاي اين شهر،گرما گريزي است؛ لذاعده اندكي ازمردم درگذشته درفصل تابستان،به نقاط سردسير نزديك دزفول ؛نظير بروجرد مهاجرت مي كردند و در ايام تابستان، در اين قبيل مكانها زندگي مي نمودند،كه البته براي همه امكان پذيرنبود .

   يكي ديگر از راهها گرما گريزي، استفاده ازساختار طبيعي پوسته زمين دزفول بوده،كه سنگي و نسبتاً ضخيم است  ، بدين معني، كه مردم با اين شناخت توانسته اند، با حفر گودالهاي نسبتاً عميق به نام/ شوادون/به ژرفاي گاهي ،حدودبيست متر،خانه هاي زيرزميني احداث كنندوايام گرم

 را در ميان آن سپري نمايند.

   شوادون ها داراي سرسرا وحجره هايي در درون خود بودند، كه به هريك ازآنها/ كت/مي گويندواين حجرهها ،باتوجه به زيربناي ساختمان هرخانه،داري ابعادمختلف نظير2×3 متربود ويكي دوخانوارمي توانستند درآن بسربرند.

   به يقين بعضي از خانه ها به دليل كمي وسعت زيربنا و يا نامناسب بودن زمين،براي حفرشوادون فاقداين مكان گرماگريزي بودند، لذا به ناچار براي حل اين مشكل،از ديواره سخت كناره رودخانه دزاستفاده مي كردندو باحفر حجره هايي،نظيرآنچه در/شوادون/به آن اشاره شد؛به احداث/كت/ اقدام مي شدوخانواده هايي كه،ازشوادون محروم بودند؛به اين حجره هاپناه مي بردند.

 امروزه گرچه،اكثر قريب به اتفاق خانواده ها، ازنيروي برق وكولر،براي خنك كردن فضاي ساختمان استفاده مي نمايند ؛با وجود اين؛/ كت/ هاي كنار رود دز،بي مشتري نيستند وبه عنوان تفريحگاه سالم ولذتبخش، مورداستفاده قرار مي گيرند.    

  از معروفترين كتهاي كنارروددز،مي توان به/كت حج فرج/ درغرب ديواره رودخانه دز و همچنين در :« شمال منطقه رودبندودر كناره بستررودخانه دزبه طول تقريبي سيصد متر تعدادي غار سنگي به شكل ايوان … كه به لهجه دزفولي آنهارا/ كت/ مي نامندودرميانه فاصله مذكورمحل عبادت ورياضت  …سيد صدرالدين كاشف دزفولي … كه به آن كاشفيه مي گويندو در پايين كاشفيه دوغار مفروش آجري وجود 

دارد كه ‌آنهارا كهف السلام وكهف المعارف مي نامند … »[1] اشاره نمودلذا نگاررنده ،عنوان اين مقاله را /كت حج فرج / انتخاب نموده ام ؛باشدكه به اين بهانه به روشن شدن  گوشه اي از فرهنگ بومي اشاه بشود.

   درپاورقي صفحه133 كتاب خاندان سادات گوشه ،درمورد واژه /كت/ به اين نكته  اشاره شده است ،كه در ذيل نقل مي شود:

   « در شمال شهر دزفول ، كنار رودخانه دز،جايي كه امروز، به نام بالارو- مخفف بالا رود

 خوانده مي شود؛ غارهايي تعبيه نموده اند؛كه در روزهاي تابستان، مردم بدان جاي ها

–                    مي روند که به واسطه رودخانه دز صفايي و لطافتي دارد . 

   يكي از اين غارها ،كه به/ كهف سه در/  مشهور است؛ محل عبادت مرحوم سيد صدر الدين كاشف بوده و بر فراز اين كهف، نيز درماه رجب المرجب سال 1275 هجري قمري ؛ برادرپدري آن مرحوم يعني سيد محمدعلي عارف ، اطاقي به نام /كاشفيه/ بنا نمود، كه مقبره خانوادگي بستگان مرحوم عارف بوده.

ما پيش ازآن كه ما، در اين مقوله درمورد اين كه حج فرج كيست و يا وي، اين كت را به چه منظوري احداث نموده ويا به چه دليل اين كت بدو منسوب است؛به معني واژه كت،درزبان فارسي وچندزبان بيگانه ومشابهت هايي كه بين اين كلمه و لغات همسان وجود داردموضوع را پي مي گيريم .

 

 معني/ كت/ درزبان فارسي و زبانهاي بيگانه

   1.مردم كرمان ،مانند اهالي دزفول، واژه/ كت/ را به همان معني ومفهوم به كارمي برند، چنا ن كه مرحوم دهخدا درلغت نامه مي نويسد:« كت … به لغت مردم كرمان  سوراخ تنگ وتاريك و هرجاي تنگ و تاريك است» 

   2. دهخدا مي افزايد؛ /كت/ در فارسي به معني : كاريز است ،چه چا هجو و كاريزكن را/ كت كن/ مي گويند… و در مورد كاريز مي نويسد ،كاريز:جوي آبي را گويند،كه درزيرزمين بكنند،تا آب از آن روان شود.

   3.درفرهنگ برهان قاطع نيز،يكي ازمعاني/ كت/ را كاريز بيان كرده است.

   4. در زبان عربي كلمه/ كهف/ داراي معنايي مشابه واژه/ كت/ مي باشد؛ چنان كه لغت نامه دهخدا به نقل از/ منتهي الارب/ آن را، غار كوه فراخ، شبيه خانه ،زمين كنده گويد . باز او مي افزايد : خانه كنده شده در كوه جز آن، كه/ كهف/ فراخ است و كوچك را غارگويند. جمع آن كهوف است و باز دهخدا ،به نقل از/ ترجمان القرآن/ مي نويسد: : شكاف در كوه 

  5 . در فرهنگ نفيسي در مورد/ كهف/ چنين آمده :كهف،غار فراخ دركوه 

  6 .درفرهنگ جهانگيري مي نويسد:/كت/ با اول مفتوح دو معني دارد:اول تخت پادشاهان  هندوستان را گويند،نظير:

بـدوگفت مهـراج را رو بــگــوی      دگرباربــازآمـدي رزمجــوي

به خورشيد دين بتان از نخست     به گــورگــل آدم وبـوم رست

كه بر خوان برايم كت و افسرت     برم زي سرانديب بي تن سرت

واستاد فرخي فرمايد:

خلافت جدا كرد چيپاليانرا          ز/كت/ هاي زرين وشاهانه زيور

                                                   فرهنگ جهانگيري ج1 )ص(  695 

دوم كاريز آب راگويند    

ودر فرهنگ جهانگيري ج1 ص439 در مورد كاف گويد:

كاف مخفف شكاف بود حكيم فردوسي فرمايد:

همي موي كافي به پيكان تير       همي آب گردد زداد توشير

و حكيم اسدي گويد؛

بدان گونه زد نعره كوه كاف         كه سيمرغ لزيد ددركوه قاف

   7.. در المنجد مي نويسد: كهف، غاري،كه دركوه ايجاد كنند.

   8. در زبان فرانسوي واژه/ CAVE/ به معني زير زمين ،سرداب و قبر است .

   9. درزبان انگليسيي هم كلمه/ CAVE/.به معني غار،مغاره و سرداب آمده است.   

  10.. در زبان آلماني واژه Cave به معني كهف و مغاره و غار آمده است. 

   11. در مصر باستان به معني سرداب كوچك و قبر  تلقي مي‌شود .

  از جمع بندي مستندات فوق به اين نتيجه مي رسيم كه واژه / كت/ ،كهف ،cave باتوجه به مشابهت هاي لفظي ومعني بسيار نزديك،داراي ريشه مشتركي هستند،كه درلهجه ها و زبانهاي مختلف، اندك تغييري در تلفظ آن رخ داده؛ امّا معني آن همچنان ثابت مانده است .

   از طرف ديگر، مي توان گفت با توجه به اين كه زبان فارسي يكي از شاخه هاي مهم هندو اروپايي است، واژه /كت/ داراي اين وجه اشتراك معني ولفظي باواژهcave درزبانهاي اروپايي است و همچنين مي توان گفت نظر به مجاورت وارتباط فرهنگي و سياسي باكشورهاي عرب زبان، بعيدنيست كه واژه كت به زبان عربي نيز وارد شده و به صورت كهف در آمده باشد.  

   از مجموع تعريفها ياد شده، به اين نتيجه مي رسيم كه واژه /كاف/ در فارسي معادل كلمه كت kat  درفارسي خوي است و همين واژه در فارسي كرماني به معني سوراخ و كاريز نيز آمده است .

   درمورد حاج فرج نتوانستم اطلاع درست ودقيقي بدست آورم ،بعضي از مطلعين بيان داشتند كه وي شخص خيري بوده و مسجد حاج فرج ا لله هم بدو منسوب است وظاهراً حاج فرج كت مورد بحث مارا برا ي طلاب احداث نموده تا در هواي گرم تابستان  بتوانند در محلي مناسب به مطالعه دروس خود بپردازند .

   مطلع ديگر ي مي گويد كه وي تاجر قز/كج/ بوده و اين كالارا از رشت وارد دزفول نموده وبعداز تبديل به نخ آنهارادر اختيار جولاها براي بافت انواع پارچه هاي قزي قرار مي داده و از كت معروف حاج فرج نيز براي كار جولايي در فصل تابستان استفاده مي شده است  

 به هر تقدير علاقه مندان  به فرهنگ بومي لازم است خود دراين مورد به كاوش بپردازند . 

 


[1] محمد حسين حكمت فر. ديوان بابا تقي . (دزفول : كتاب فروشي ابن سينا ،1370 ) ص 26

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 27 شهریور، 1387 توسط manager
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در یکشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 14:9 |
فقدان تابلوهاي راهنماي مسير عامل مهم تصادفات رانندگي است 
کمبود تابلوهاي راهنماي مسير در معابر درون شهري، فقدان تابلوهاي راهنماي مسير در نقاط تازه ساخت شهر تهران و نيز معيوب بودن تابلوهاي راهنماي مسير موجود در برخي معابر پايتخت سبب شده تا علاوه بر افزايش ترافيک واتلاف زمان رانندگان، بر حجم تصادفات افزوده شود.
براساس آمار موجود درسازمان ترافيک شهرداري تهران، عامل 17 درصد تصادفات بزرگراهي شهرتهران، فقدان، کمبود و جانمايي ناصحيح تابلوهاي راهنماي مسير است.
در راستاي رفع خلاهاي موجود تابلوهاي راهنماي مسيرو نيزهدايت صحيح جريان عبوري ترافيک درمعابر، تاکنون سازمان ترافيک شهرداري تهران به عنوان متولي، تدابيرترافيکي زيادي را در اغلب معابر شهرداري به انجام رسانده که متاسفانه اقدامات انجام شده هنوز نتوانسته جوابگوي نيازهاي تجهيزاتي پايتخت باشد.
از طرفي، مکان يابي ناصحيح تابلوها درسطح معابر، نبود تابلوهاي ايمني درمکان هاي کنده کاري شده، ناخوانايي تابلوها درسطح شهر از ديگر مشکلات تابلوهاي راهنماي مسيرموجب سردرگمي هرچه بيشتر رانندگان و نيزافزايش تردد و حجم عبور و مرور شده است.
نتيجه بررسي ها نشان مي دهد در اغلب بزرگراههاي پايتخت بويژه مسيرهاي گردشگري، تابلوهاي راهنماي مسير دو زبانه نيست که اين امر نيز سبب شده تا گردشگران خارجي در ايران بويژه در پايتخت با مشکلات ترددي زيادي در سطح شهر مواجه شوند.
در حالي که درتمامي کشورهاي دنيا، تابلوهاي راهنماي مسير خيابانها دوزبانه است و تابلو به ميزان مورد نياز در مکان اصلي شهر وجود دارد، اما در کشورمان هنوز با مشکل کمبود تابلوهاي راهنماي مسير مواجه‌ايم.
اين مشکل زماني بيشتر احساس مي شود که بدانيم در پايتخت و شهرهاي تاريخي و گردشگري کشور، شمار کساني که زبان انگليسي مي دانند و مي توانند به گردشگران کمک کنند خيلي زياد نيست.
درهمين راستا، هانس لودوپک يک گردشگر آلماني درحال بازديد از تهران گفت: علائم و تابلوهاي راهنمايي شهرها و اماکن به ندرت به زبان انگليسي است.
وي اظهارداشت: بيشترين مشکل من در سفر به ايران، يافتن مسيرهاي برخي معابر شهرتهران و نيز شهر کرمان بود.
به اعتقاد برخي ازکارشناسان شهري، تابلوهاي راهنماي مسيربه دليل گسترش کلانشهرتهران و افزايش جمعيت در اغلب نقاط اصلي، کاربرد مکاني خود را ازدست داده است.
به گفته آنان، مکان هاي ازپيش تعيين شده استقرار تابلوها، ديگرکمک چنداني به هدايت مسير رانندگان درشهرتهران نمي کند.
کارشناسان شهري همچنين معتقدند: عملکرد مستقل شهرداري هاي مناطق در امر طراحي و ساخت تابلوهاي راهنماي مسير معابر، موجب شده تا اين تابلوها دراغلب معابر پايتخت به دور از هرگونه ساختار مشخصي، بصورت سليقه اي نصب شوند و استانداردهاي لازم در آنها لحاظ نگردد.
طبق بررسي هاي به عمل آمده، تابلوهاي راهنماي مسير در انواع و اقسام مختلف با کاربردهاي ترافيکي متفاوت به منظورهدايت رانندگان توسط توليد کنندگان داخلي در کشور طراحي و ساخته مي شوند.
تابلوهاي اخطاري ، انتظامي، اخباري، خطرنماي ايمني و تابلوهاي ويژه ايران نمونه‌هايي ازانواع اصلي تابلوهاي هدايتگر در معابر مي‌باشد.
ازانواع ديگرتابلوهاي راهنماي مسيرمي توان به تابلوهاي اسامي مساجد و معابر، تابلوهاي پرچمي (راهنماي مسيردرمحل هاي خروجي بزرگراهها و آزادراهها)، تزييني ( تابلوهاي غير ترافيکي که تنها براي اعلام نام بعضي ازنقاط شهري مانند ميادين طراحي مي شوند) تابلوهاي خطرنماي ايمني وجانبي (تابلوهاي راهنماي مسير نصب شده درکنارمعابر) اشاره کرد.
تابلوهاي راهنماي مسيرخطرنما يا حاشيه نما(جداکننده هاي برجسته جداول معبررا مشخص مي کنند)راهنماي مسيرريلي (سطح آنها ازکنارهم قراردادن پروفيل هاي فلزي ساخته شده و دو طرف آن بوسيله ريل محصور مي گردد)راهنماي مسيرورقي (قاب آنها ازپروفيل بوده و سطح آن با ورق هاي گالوانيزه يا ورق سياه با رنگ الکترواستاتيک طراحي شده است) نمونه هاي ديگري از انواع تابلوهاي راهنماي مسير مي باشند.
تابلوهاي شورون يا جهت نما (براي نشان دادن قوس‌هاي مسيردر حاشيه بيروني راه نصب مي‌گردد)، کيلومترشمار(به شکل آرم شهرداري تهران است و فاصله خودروها را ازمبدا بزرگراه نشان مي دهند) تابلوهاي متغيرخبري (تابلوي ترافيکي که پيام هاي مختلف را بصورت مکانيکي يا الکترونيکي به اطلاع رانندگان مي رسانند).
تابلوهاي معلق (تابلويي که دربالاي سطح عبور معبر نصب مي گردد و ممکن است راهنماي مسير يا انتظامي باشد) از ديگر تابلوهاي راهنماي مسير درمعابر بشمار مي روند.
کارشناسان ترافيک دراين باره مي گويند: فلسفه اصلي تابلوهاي راهنماي مسير در معابرشهر، مسيريابي سريع رانندگان براي انتخاب کوتاه ترين و بهترين مسيراست.
يک کاشناس ترافيک دراين باره به ايرنا گفت: وجود تابلوهاي راهنماي مسيردرمعابرشهري مانع از توقف هاي بيجا و تغيير مسيرهاي ناگهاني جهت انتخاب مسير رانندگان شده و سبب مي گردد تا ظرفيت معابر افزايش يافته و آلودگي هوا کاهش يابد.
ايرج موسوي افزود: تجهيزات ايمني ازقبيل خط کشي ها، استوانه‌ها ايمني، چشم گربه‌اي ها، نوشتارها وعلائم ترافيکي، اثرات مثبتي بربهبود ترافيک و حفظ و جان سرنشينان وسايل نقليه دارد اما بايد توجه بيشتري برمکان يابي تابلوها و نيز نصب تابلوهاي جديد درمعابر صورت گيرد.
نتيجه تحقيقات نشان مي دهد که ابعاد اکثر تابلوهاي راهنماي مسير درپايتخت برحسب استاندارد متناسب با سرعت 85 کيلومتر خودروها و نيز به تناسب عرض معبر و شيب جاده طراحي مي شوند.
جنس تابلوهاي راهنماي مسيردراغلب موارد از ورق آهن بصورت پرسي و يکپارچه بوده و به دليل سختي ورق آهن از استحکام بالايي برخوردار است که اين امرموجب افزايش طول عمر تابلو مي گردد.
اغلب تابلوهاي راهنماي مسيردرمعابربه وسيله روش استاتيکي (يکي از روشهاي متداول) رنگ آميزي مي شوند تا درشرايط جوي مختلف و خراش خوردگي داراي دوام بالايي باشند.
سطح بازتابنده تابلوها به لحاظ ايمني راننده ازانواع شبرنگ استاندارد تهيه شده و شکل ها و پيام هاي تابلوها براساس استانداردهاي بين المللي طراحي مي گردند که با استفاده ازتکنيک چاپ سيلک بر روي شبرنگ زمينه ايجاد مي شوند.
مشاورشهردار تهران درحوزه ترافيک نيز درخصوص تاثيروجود تابلوهاي راهنماي مسير در معابر گفت: نصب تجهيزات ايمني بويژه تابلوها درمعابر بطورمستقيم درافزايش ايمني تردد و کاهش احتمال بروز تصادفات و بطورغيرمستقيم در افزايش حجم عبوري ترافيک از معابر و کاهش تراکم خودروها نقش دارند.
مهرداد تقي زاده به خبرنگارايرنا گفت: تابلوها رانندگان را نسبت به موقعيت پيش رو در معبر آگاه کرده و موجب کاهش تراکم تردد مي شوند.
به گفته وي، وجود تابلوهاي راهنماي مسير در سطح شهر با توجه به توسعه روزافزون شبکه شهري و رو به رشد ترافيک برتامين تردد ايمن شهروندان تاثير قابل ملاحظه اي دارند.
وي گفت: رانندگي دريک خط عبوري ايمن، آسان تر از رانندگي دريک معبرعريض ولي بدون هرگونه علائم ايمني است بويژه درمواقعي که حجم تردد افزايش مي يابد.
به گفته وي ، وجود تابلوها وعلائم درمعابرموجب مي شود انتخاب مسيردرگردش ها قبل ازرسيدن به تقاطع ها انجام شده وآشفتگي هاي ترددي درجريان ترافيک به حداقل کاهش يابد.
تقي زاده با بيان اينکه تجهيزات ايمني بويژه تابلوها درهدايت جريان ترافيک نقش اول را برعهده دارند گفت: وجود تابلوي راهنماي مسيردريک معبربا چندين خط عبوري سبب مي شود تردد خودروها با نظم مشخصي انجام شود و رانندگان با آرامش خاطر رانندگي کنند.
 
معاون برنامه ريزي ومطالعات مهندسي سازمان ترافيک درپاسخ به اين سوال که متولي ساماندهي تابلوهاي راهنماي مسير پايتخت کيست؟ اظهارداشت: متولي براي بازرسي ايمني معابر شهر تهران که تابلوهاي راهنماي مسير از آيتم‌هاي اصلي آن بشمار مي رود وجود ندارد.
"جواد تن زاده" دراين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: اکنون تابلوهاي راهنماي مسيربه عنوان يکي ازپارامترهاي تاثيرگذار دربازرسي ايمني معابردرون شهري دردست مطالعه و بررسي سازمان ترافيک است.
وي عامل 17 درصد تصادفات پايتخت را عدم وجود تابلو و يا مشکلات نصب علائم راهنمايي و رانندگي در معابر اعلام کرد.
وي با بيان اينکه ازتابلوهاي راهنماي مسيربويژه دربزرگراههاي شهرتهران به عنوان يکي ازروش هاي مديريت ترافيک استفاده مي شود اظهارداشت: جانمايي و مکان يابي صحيح تابلوهاي راهنماي مسير در معابر بويژه بزرگراهها در حال بررسي است که تا پايان ماه جاري تکميل و ارائه مي شود.
تن زاده با اشاره به نقش تابلوها در معابر گفت: تابلوهاي راهنماي مسير به تصميم گيري سريع رانندگان جهت انتخاب مسير مناسب و انطباق وسيله نقليه با تغييرات سرعت خودرو کمک مي کند.
"بخش دوم و پاياني اين مطلب را در صفحه "شهري" بخوانيد."
وي با پراهميت خواندن نقش اطلاع رساني تابلوها گفت: تابلوهاي راهنماي مسير بايد بگونه اي طراحي شوند که بتوانند از ابتدا تا انتهاي مسير بزرگراه را به رانندگان اعلام کنند تا رانندگان با مشکلي در معبر براي انتخاب مسير خود مواجه نگردند.
تن زاده نحوه نصب تابلوهاي راهنماي مسير و قرارگيري آنها در ميدان ديد راننده را از جمله عوامل مهم درمکان يابي صحيح تابلوها ذکر کرد.
اين مسوول با بيان اينکه در مکان يابي و جانمايي تابلوهاي راهنماي مسيردر معابر مشکلات زيادي وجود دارد گفت: تحليل‌هاي کارشناسي دقيق براي جانمايي تابلوها در بزرگراههاي پايتخت صورت پذيرفته که بزودي جهت نصب تابلوها در مکان هاي تعيين شده اقدام خواهد شد.
تن زاده اضافه کرد: به عنوان مثال مبدا ومقصد مکان يابي تابلوهاي هدايت مسير در بزرگراه چمران مشخص شده و از ابتدا تا انتها به فواصل معين و با مکان يابي مناسب تابلوها نصب خواهند شد.
به گفته وي، تابلوهاي راهنماي مسير در معابر و بويژه دربزرگراهها سبب کاهش طول سفر، کاهش زمان سفر و نيز افزايش ايمني خودروها مي شوند.
وي با اشاره به اندازه و ابعاد تابلوهاي راهنماي مسير گفت: اندازه تابلوهاي هدايت مسير با توجه به ميزان سرعت تعييني خودروها، نوع معبر شرياني و اندازه حروف نوشتاري تعيين شده و ابعاد آنها نيز با مشخص شدن تعداد کلمات آنها مشخص مي گردد.
وي فاصله نصب تابلوها براساس استاندارد را هر 500 متر اعلام کرد.
تن زاده افزود: زمينه، نوشتار و رنگ تابلوها مطابق استانداردهاي موجود و براساس نوع معبر شرياني درجه يک يا دو بودن طراحي مي گردد.
وي توضيح داد: رنگ پس زمينه تابلوهاي راهنماي مسير در بزرگراهاي درون شهري سبز و نوشتارش سفيد است در حالي که در معابر شرياني رنگ پس زمينه تابلوها سفيد است.
تن زاده با بيان اينکه اکنون درکشورمان ميان تابلوهاي راهنماي مسيرشرياني وغيرشرياني تفاوتي وجود ندارد گفت: تابلوها براساس کاربرد شرياني و بزرگراهي و يا دسترسي محلي تفکيک نمي شوند در حالي که درهمه جاي دنيا تفکيک تابلوهاي مختلف انجام مي گيرد.
وي با اشاره به ساماندهي تابلوهاي راهنماي مسير در سطح شهرتهران افزود: ساماندهي تابلوهاي آسيب ديده و تابلوهايي که موانعي جلوي آنها را گرفته، دردست مطالعه است.
وي با تاکيد بر به کارگيري تکنولوژي و سيستم هاي هوشمند درجانمايي تابلوهاي راهنماي مسير افزود: استفاده از تابلوهاي متغير خبري به منظور اطلاع رساني به هنگام رانندگان درطول مسير و نيز انتخاب مسيرحرکت ازجمله الويت هاي سازمان ترافيک براي ساماندهي تابلوهاي راهنماي مسير است.
تن زاده با اشاره به تابلوهاي متغيرخبري نصب شده درخروجي بزرگراه مدرس به سمت خيابان مطهري گفت: اکنون استفاده و جانمايي تابلوهاي متغيرخبري درسطح بزرگراهها با شرايط خاص در دست بررسي است.
وي با اشاره به وضعيت تابلوهاي تبليغاتي درسطح معابرشهر افزود: مطالعه وضعيت مکان يابي تابلوهاي تبليغاتي در معابر از ديگرمباحثي است که در دست مطالعه سازمان ترافيک قرار دارد.
به گفته وي، مشکلات تابلوهاي راهنماي مسير و عدم وجود تابلوهاي مورد نياز سبب ايجاد تراکم و ترافيک مي شوند.
وي گفت: گاهي اوقات نيز رانندگان ناآشنا براي يافتن تابلوي راهنماي مسير در معابر بزرگراهي ازسرعت خود مي کاهند که اين امرسبب کاهش ايمني و نيز توجه لازم به جلو مي شود.
رئيس مرکز پيام پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ دراين باره گفت : پليس متولي تامين تابلوهاي راهنماي مسير در معابر نيست.
سرهنگ سعيد اسماعيلي به خبرنگار ايرنا گفت: در مبحث وضعيت تابلوهاي راهنماي مسير در معابر مشکلات زيادي وجود دارد که پليس با مشاهده اقدام به برطرف نمودن آنها مي کند.
وي اظهارداشت: پليس نيازمندي ها معابر را درخصوص تابلوهاي راهنماي مسيربه کميسيون معابردرمناطق 22 گانه شهرداري تهران اعلام مي کند و اين کميسيون اقدام به تامين آنها مي‌کند.
اسماعيلي وضعيت 60 درصد تابلوهاي راهنماي مسير موجود در معابر و بزرگراهها را مطلوب اعلام کرد و گفت: در بزرگراههاي جديد احداث شده تنها 40 درصد تابلوي راهنماي مسير وجود دارد.
وي گفت: متاسفانه تابلوهاي موجود درمعابرپشتيباني صحيحي نمي شوند ونگهداري تابلوهاي راهنماي مسيردرپايتخت کورشده است .
رئيس مرکز پيام پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ دستکاري تابلوهاي راهنماي مسير و حتي کندن تابلوها توسط مردم در برخي از معابر را ازعمده مشکلات پليس در بحث تابلوها ذکر کرد وگفت: متاسفانه مردم در بحث ساماندهي تابلوهاي راهنماي مسيرهمکاري نمي کنند.
وي جانمايي تابلوهاي راهنماي مسير و نيز آلماني نبودن تابلوها (شب نما بودن) را ازعمده مشکلات تابلوهاي راهنماي مسير در تهران ذکر کرد.
اسماعيلي با اشاره به کاربرد تابلوهاي راهنماي مسير در کشورهاي اروپايي گفت: اکنون همه کشورهاي دنيا به سمت استفاده از تابلوهاي فانوسي و هوايي پيش رفته اند درحالي که ما هنوز درگيرکمبود تابلوي راهنماي مسير درمعابر هستيم .
وي پنهان شدن برخي تابلوهاي راهنماي مسير زيرتابلوهاي تبليغاتي را از ديگرمشکلات پليس و يکي ازعلل افزايش آمار تصادفات درمعابر ذکر کرد و افزود: نصب عکسهاي تبليغاتي در معابر و بزرگراهها براي پليس مشکل ساز شده است.
رئيس مرکز پيام پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ علل 30 درصد تصادفات بزرگراهي را دنده عقب رفتن خودروها و60 تا 65 درصد تصادفات را عدم رعايت حق تقدم و فاصله مناسب بيان کرد.
سرهنگ اسماعيلي با اشاره به نقوص موجود در جانمايي تابلوها گفت: مقابل سرعتگيرها در معابر بايد تابلو وجود داشته باشد که اکنون وجود ندارد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:45 |
 
معاون وزير ارشاد: کار در عرصه فرهنگ و هنر نيازمند مديريت خلاق است
اردبيل- معاون امور حقوقي و مجلس وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: سياست گذاري، برنامه ريزي و کار در عرصه فرهنگ و هنر نيازمند مديريت خلاق است.
"شهرام توکلي" روز شنبه در آيين معارفه مديرکل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل داشتن اهداف مقدس و مهم را جزء جدايي ناپذير مديريت خلاق دانست و افزود: در مديريت خلاق، دستاورد و پيامد همه برنامه ريزي ها و تصميم گيري ها بايد تبيين شود.
وي دقت در انگيخته ها و توجه به نيروي انساني به عنوان سرمايه هاي مهم را ضروري خواند و برنامه ريزي عقلاني در حوزه فرهنگ و هنر را با مدنظر قرار دادن مشي اصولگرايي لازمه و از رئوس کاري مديريت فرهنگي دانست .
وي افزود: مديريت در نظام جمهوري اسلامي به خصوص در حوزه فرهنگي بسيار سخت است چرا که به علت بعد جمهوريت نظام بايد رضايت مردم و به لحاظ بعد اسلاميت نظام رضايت الهي جلب شود و ايجاد اين رضايت کار را دشوار مي کند.
وي منابع محدود و نيازهاي نامحدود و فزاينده را پديد آورنده مشکلات عديده در سازمان ها ذکر کرد و گفت: مدير فرهنگي موفق کسي است که زمينه هاي بروز اين مشکلات را شناسايي و برطرف کند.
توکلي با اشاره به اهميت توجه به فرايند انجام کار جمعي و مشارکت جويانه در فعاليت ها و برنامه ريزي هاي حوزه فرهنگ و هنر اضافه کرد: در اين حوزه نيروي انساني به عنوان سرمايه اي مهم محسوب مي شود و مدير موفق مي تواند خلاقيت و ايده هاي نيروي انساني فعال در اين عرصه را به نحو مطلوب هدايت و رهبري کند.
مديرکل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل نيز در اين آيين خدمت در عرصه فرهنگ و هنر را بر خلاف حوزه هاي عمراني بسيار ظريف و با حساسيت بالا دانست.
"عظيم ابراهيم پور" گفت : کارهاي فرهنگي به علت پيوند با روح و فطرت انساني زياد به چشم نمي آيد و برجسته نيست .
وي افزود: هر کس با هر نيتي که وارد عرصه فرهنگ و هنر شود ، براي مديران اين حوزه عزيز است و اعلام مي کنم که از هر ايده و فکر هنري و فرهنگي خلاقانه خودجوش و بومي مطابق با استانداردهاي ديني و ملي حمايت خواهد شد.
وي عرصه فرهنگ و هنر را عرصه آرامش و تفکر خواند و بيان کرد: اين حوزه عرصه هياهو و جنجال نيست و تاريخ نشان داده است ، فقط کساني که عاشق هستند وارد اين عرصه مي شوند.
وي راه شهدا و فرمايشات مقام معظم رهبري را الگوي کاري خود در مديريت فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل اعلام کرد و خواستار تعامل و همکاري همه اصحاب فرهنگ و هنر شد.
در اين آيين ضمن قدرداني از خدمات اصغر تقي زاده شکيبا مدير کل قبلي ، عظيم ابراهيم پور به عنوان مديرکل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اردبيل معرفي شد.
ابراهيم پور پيش از اين رييس مرکز ملي جوانان استان و نيز مدير کل امور اجتماعي و شوراهاي استانداري اردبيل بود.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:44 |
اسامي پذيرفته شدگان دوره هاي علمي، کاربردي پودماني اعلام شد
اسامي يکصد هزار نفر، پذيرفته شدگان دوره هاي کارداني علمي، کاربردي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي، امروز (شنبه) بيستم مهر ماه اعلام شد.
به گزارش روز شنبه روابط عمومي دانشگاه جامع علمي کاربردي، "علي صدر" مدير آزمون، آموزش هاي خاص و غير حضوري اين دانشگاه گفت: فهرست اسامي پذيرفته شدگان دومين دوره ثبت نام دوره هاي پودماني در سال 1387 از بين داوطلباني که حدنصاب لازم را احراز کرده اند و براساس اولويت کد رشته محل هاي انتخابي و ظرفيت هاي تخصيص داده شده به هر سهميه، بر روي پايگاه الکترونيکي دانشگاه جامع علمي کاربردي به آدرس: www.uast.ac.ir و همچنين پايگاه الکترونيکي سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: www.sanjesh.org قابل مشاهده است.
به گفته صدر، کليه پذيرفته شدگان لازم است در يکي از روزهاي سه شنبه 23 تا پنجشنبه 25 مهر ماه 1387 با توجه به کد رشته محل قبولي و با در دست داشتن مدارک شامل: اصل شناسنامه و تصوير تمام صفحات آن، اصل و تصويرگواهي‌نامه پايان تحصيلات متوسطه (براي کليه پذيرفته شدگان آزاد و شاغل)، اصل فرم تأييديه معدل جهت فارغ التحصيلاني که تاکنون گواهينامه پايان تحصيلات براي آنان صادر نشده است (در قالب فرم شماره 2 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني، ممهور به مهر و امضاي رئيس اداره آموزش و پرورش منطقه)، شش قطعه عکس 4×3 تمام رخ، تهيه شده در سال جاري، گواهي اشتغال به کار با امضا و مهر بالاترين مقـام مسـئول محل کار (در قالب فرم شماره 1 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني)، تصويـر آخـرين فيش حقوقي يا حکم کارگزيني يا قرارداد همکاري و اصل آنها جهت تأييد (براي پذيرفته شدگان شاغل)، اصل و تصوير کارت پايان خدمت، کارت معافيت دايم پزشکي يا کارت معافيت دايم کفالت يا کارت معافيت دايم زمان صلح با فرم کامپيوتري ( براي آقايان)، گواهي اشتغال به کار و حکم کارگزيني از يگان مربوط براي شاغلين نيروهاي مسلح، با توجه به کد رشته محل قبولي به آدرس تعيين شده در جدول شماره 32 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش به مرکز آموزش علمي کاربردي ذيربط مراجعه کنند.
وي افزود: بر اساس ضوابط مربوط به گزينش رشته هاي نيمه متمرکز، براي رشته هايي که نياز به اقداماتي نظير مصاحبه و يا آزمون عملي دارند، لازم است براي شرکت در مراحل مذکور در يکي از روزهاي يکشنبه 28 تا چهارشنبه اول آبان ماه سال جاري با در دست داشتن مدارک مورد نياز به محل مرکز آموزشي ذيربط مراجعه نمايند.
مدير آزمون، آموزش هاي خاص و غيرحضور دانشگاه جامع علمي کاربردي اظهار داشت: بديهي است عدم مراجعه داوطلبان در روزهاي تعيين شده براي انجام مراحل نهايي گزينش، به منزله انصراف قطعي از گزينش در رشته ذيربط تلقي خواهد شد.
صدر ادامه داد: به اطلاع معرفي شدگان رشته هاي نيمه متمرکز مي رساند که پس از اعلام نتيجه مصاحبه و يا آزمون عملي اين دسته از داوطلبان، گزينش نهايي انجام و فهرست اسامي قبول شدگان نهايي متعاقباً از طريق پايگاه الکترونيکي دانشگاه جامع علمي کاربردي و سازمان سنجش آموزش کشور اعلام مي شود.
گفتني است اين دوره از پذيرش دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني در 104 کدرشته، 1297 کدرشته محل، 324 مرکز آموزش علمي کاربردي، 30 استان و 123 شهر در سراسر کشور انجام شد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:42 |
ايران صفر - برزيل يک
 نتيجه آبرومندانه براي فوتسال ايران 

تيم ملي فوتسال ايران در اولين مسابقه خود در گروه E مرحله گروهي جام جهاني به مصاف برزيل رفت وبا يک نتيجه آبرومندانه و دور از انتظار يک بر صفر مغلوب قوي ترين تيم جهان شد.
در اين ارتباط روز گذشته ، قبال برگزاري اين بازي حساس ، سايت فيفا در تحليل اين بازي نوشت، شايد زمان تغيير طلسم فرا رسيده باشد.
سايت فيفا نوشت: آخرين بازي 2 تيم در جام جهاني 1996 اسپانيا شکل گرفت که برزيل هشت بر سه پيروزي را از آن خود کرد. اين بار بايد ديد حضور بازيکنان کليدي مانند وحيد شمسايي و مکمل رويايي او علي حسن زاده و افکار ناب و ترس آور مربي شان حسين شمس، براي تغيير اين طلسم کافي است؟
برزيل تيمي نيست که برگ برنده هاي ايران، او را به دردسر بيندازد; مگر اينکه ايران بخواهد به پديده بودنش در جام جهاني ادامه دهد. گذشت زمان نتيجه تحولات اين طلسم را مشخص خواهد کرد.
سايت فيفا علي حسن زاده بازيکن 21 ساله تيم ايران را زير ذره بين قرار داد و در اين باره افزود: دليل اين آناليز پاس هاي سريع، تصميم گيري به موقع و فرصت طلبي اين بازيکن است که در بازي با تيم ملي چک از خود به نمايش گذاشت. بايد منتظر ماند و ديد حالت تدافعي برزيل و دروازه بان اين تيم مقابل فرصت طلبي هاي حسن زاده، همچنان شکست ناپذير باقي خواهد ماند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:36 |
 نوجواني از ديدگاه اسلام واز ديدگاه غرب 

نوجوان و حيات ارزش ها
حضرت رسول اکرم ( ص) فرموده اند: به شما درباره نوجوانان به نيکي سفارش ميکنم که آنها دلي دقيق تر وقلبي فضيلت پذير تر دارند.
1 -برحسب ديد گاه ديني نوجوان در دوران بلوغ , توجهش به مسايل ماورا» طبيعي جلب مي شود و علاقمند است که در مورد آن سوي پرده طبيعت آگاهي يابد و افکارش از پوسته هستي بگذرد , آن را بشکافد واز دنياي معنويات جهان آخرت, ايده آلهاي اخلاقي و زهد گرايي با خبر شود. از نظر قلبي و احساسي نيز تمايل او به زيباييهاي معنوي برانگيخته مي شود و مصداق کلام اميرالمومنين علي ( ع) است که در نامه اي براي فرزندش امام حسن(ع) فرمود:
فرزندم در دوره نوجواني به تربيت و ادب تو پرداختم , قبل از انکه قساوت و سختي در دوران پيري قلبت را فرا گيرد .
پيامبر اسلام در محفلي با استناد به برخي آيات قران فرمودند:
فضيلت و دوستي وخيرخواهي نوجوان گاهي شعاع گسترده تري مي يابد و ميل به اصلاح عالم و تحول جهاني در آنان افزايش مي يابد. استاندارد ها و ايده الهاي اخلاقي تمامي وجود نوجوانان رامسخر مي کند و به مدينه فاضله مي انديشد.
2- سربرآوردن فطرت: حس ديني که بعنوان يکي از عناصر اوليه ثابت روح انسان دانسته شده يا تقديس ارزش ها و تقبيح ضد ارزش ها در نوجواني سر بر مي آورد تمامي وجود نوجوانان را به شدت تحت تاثير قرار مي دهد به گونه اي که دريافتها و ادراکات وي با بينش فطري و گرايش به نيکي مورد تجزيه و تحليل قراردارد.
3- گرايش به کمال يا کمالگرايي: کمال گرايي به نوجوانان نيز همچون بزرگسالان وحتي بيش از آنان پويايي مي بخشد و آرماني نوين فرا راه زندگيشان مي افريند. خود انگيزي نوجوانان و تفسير و تبيين دقيق مفهوم کمال , گامهاي نخستين براي نيل به مقصود است زيرا هرکس به گونه اي درباره آن مي انديشد.
4- تحصيل يک فلسفه حياتي : پاره اي از صاحبنظران معتقدند که نيازهاي اساسي در دوره نوجواني به شدت مطرح ميشود وارضا» فوري و قانع کننده اي مي خواهند. از جمله آنها نياز به تحصيل فلسفه حياتي ارضا  کننده است. در حقيقت برحسب ديدگاه ديني نوجوان به بازنگري معتقد است و به باورهايش مي پردازد و انها را مورد بررسي و  نقض قرار مي دهد. اعتقاد وي در کودکي تقليدي بوده است اما نوجوان مصمم است تا نظامي از معتقدات و باورها را از نو براي خويش بوجود آورد و تکيه گاه زندگي اش قرار دهد. کساني که مي دانند در کدام جهان زندگي مي کنند و آغاز وانجام هستي چگونه است , احساس مي کنند تکيه گاه فکري نيرومندي دارند که آنها را در مقابله با فراز و نشيب ها حفظ مي کند و از سويي آنان را در خلق يک هويت منسجم که مبدا و مقصد خود را مي شناسد ياري مي نمايد.
براين اساس در حقيقت فلسفه حيات مورد نياز نوجوان مشتمل بر سه محور زير است:  
1- فلسفه آفرينش : مبدا هستي چيست و آفرينش چگونه تبيين ميشود.
2- فلسفه زندگي: زندگي براي چه معنا و مقصودي است.
3- فلسفه مرگ : مرگ چيست و پس از مرگ چه خواهد شد.
پيامبر اکرم در اين زمينه مي فرمايد : فرشته الهي هرشب به نوجوانان ندا مي دهد که کوشش و جديت کنيد و براي نيل به کمال و سعادت خود مجاهده نماييد.
نتيجه
در نتيجه گيري از مباحث ذکر شده درباب نوجواني في مابين ديدگاههاي غربي و ديدگاه دين مبين اسلام به مقوله نوجوان و ويژگي هاي ان از دو زاويه بيان شباهتها و ارائه تفاوتهاي مشاهده شده در ادبيات اين دو ديدگاه مي توان به بحث پرداخت.
شباهتها :
1- هرديدگاه از نوجواني بعنوان مرحله اي از بحران و طغيان ياد کرده اند و در مورد دشواريهاي اين دوره متذکر شده اند. چنانکه در ديدگاه روسو, استانلي هال, کلمان و ... همگي به اينکه نوجواني همراه با بحرانهاي خاصي است اذعان داشته شده و در ديد اسلام نيز به اين بحران و مشکلات آن اشاره شده است.
2- در هر دو ديدگاه به خود مداري نوجوان اذعان شده چنانکه در ديدگاه دبس يا اريکسون از ان ياد شده و در اسلام از مقوله خود مداري به عنوان موضوعي ريشه اي که منجر به ايجاد خود نمايي مي شود ياد شده است و لذا در اين راستا به محجوب بودن و تقيه سفارش شده است.
3 -در هر دو ديدگاه به خود آگاهي بيشتر انسان در زمان بلوغ نسبت به ديگر دوره هاي عمر اشاره شده است.
ديدگاه افرادي چون سيلمن , پياژه و کلبرگ مويد اين ادعاست.
4- در ارتباط با تحول ارزش هاي فردي و اخلاقي همانطور که بسياري از صاحبنظران معتقدند . عقايد ديني و باورهاي مذهبي در بين سنين 18-12 سالگي متبلور شده و خداوند بعنوان قدرتب انتزاعي تصور مي شود. در ديدگاه اسلام نيز با استناد به حديث حضرت رسول اکرم ( ص) اين موضوع مطرح شده است.
5- در ديدگاههاي غربي صاحبنظران به اين قضيه اشاره کرده اند که نوجوان در ابتداي راه تفکر انتزاعي و  پذيرش اصول اخلاقي است ( در ديدگاه پياژه و کلبرگ به تشريج به اين مقوله پرداخته شده است) . و به مفاهيم عدالت , آزادي دست مي يابد و مي بينيم که در ديدگاه اسلام نيز به همين دليل که نوجوان به درک و شعور بالاتري رسيده است مکلف مي شود و فرضيه تکليف در اين سن در اسلام براي انسان مطرح مي شود. و همينکه نوجوان توانايي استدلال مي يابد و اصول علمي را درک مي کند مسئله تکليف براي او معنا پيدا مي کند.
6- شباهت ديگرميان اين دو ديدگاه  درمبحث هويت يابي نوجوان است. در اسلام به والدين سفارش اکيد شده است که به خصوص در نوجواني فرزندان خود را با خود همراه کرده و از تجربيات نيک خود آنان را بهره مند سازند . در واقع اشاره به اين است که پيامبر معظم اسلام اين را حقي از فرزندان مي داند که برگردن والدين است که والدين براي فرزندان الگوي خوبي باشند. چنانچه پيامبر فرموده اند : هيچ تربيتي براي فرزند مانند اين نيست که پدر و مادر الگوي خوبي براي آنان باشند.
7- در هر دو ديدگاه به فوران غرايز و اطفا  فوري نيازها بعنوان ويژگي دوران نوجواني اشاره کرده اند و به همين دليل  در اسلام به نوجوان سفارش زياد به تغيير شکل بخشيدن به نيروهاي شديد غريزي شده است . چنانکه در قسمتي از ديدگاه فرويد به مکانيسم دفاعي عقلاني کردن جهت تفوق بر غرايز افسار گسيخته  اشاره شده است . در اسلام نيز نوجوانان را متصف شدن  به حيا و اصول اخلاقي سفارش شده است.
8- طبق سفارش دين مبين اسلام , والدين بايد در سنين کودکي فرزندان خود را آزاد گذاشته تا با بازي و سرگرمي و آزاد بودن در طبيعت فطرت پاک خود راپرورش دهند. وجه تشابهي است بين ديدگاه ديني در سن کودکي با ديدگاهي که روسو که معتقد است که کودکي در صورتي که به طبيعت خود واگذاشته شود, در بهترين مسير تربيتي قرار مي گيرد. البته مسلم است که مقصود وي اين بوده است که پدر و مادر بايد کودک را برحسب روال طبيعي خود که نمود فطرت پاک و بي آلايش اوست , تاديب نمايند. 
ادامه دارد ....

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:35 |
 كوتاه و خواندني 

نخ دندان مهمترين وسيله پيشگيري از پوسيدگي دندانهاست

مهمترين راه پيشگيري از پوسيدگي دندانها استفاده از نخ دندان است.
 دکتر مهيار شهبازي مقدم، دبير انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي ايران با بيان مطلب فوق اظهار داشت: اهميت استفاده از نخ دندان 10 برابر بيشتر از مسواک زدن مي باشد; چرا که تنها وسيله اي است که مي تواند بين دندانها را که محل بيشترين تجمع پلاک و پوسيدگي در دندانهاست تميز کند. وي گفت: استفاده از مسواک و همچنين فلورايد چه به صورت خمير دندان و چه به صورت استفاده موضعي توسط دندانپزشک و همچنين استفاده از فلورايد در آب  شرب و مصرف حداقل از مواد قندي و همچنين مراجعه منظم به دندانپزشک از راه هاي ديگر حفظ سلامت دندان ها مي باشد که مجموعا تا 90 درصد از ايجاد پوسيدگي دندان و بيماريهاي لثه جلوگيري مي کنند.
شهبازي مقدم گفت: متاسفانه يکي از مشکلاتي که هم اکنون در جامعه با آن روبرو هستيم برخورد صرفا مکانيکي با بيمار توسط همکاران دندانپزشک است. به عنوان مثال بيمار با يک دندان پوسيده به دندانپزشک مراجعه مي کند و پس از رفع پوسيدگي و درمان،  با چند پوسيدگي مجدد بازمي گردد و دليل آن عدم توجه به عامل اصلي ايجاد عفونت و پوسيدگي و همچنين عدم توجيه بيمار و ارائه راهکارهاي پيشگيرانه براي وي مي باشد.
دبير انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي ايران همچنين با اشاره به ارائه آخرين روشهاي درماني بيماريهاي دندان و استفاده از مواد جديد در دندانپزشکي ترميمي و زيبايي در جريان هشتمين کنگره انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي ايران گفت: هدف اصلي اين کنگره که با شعار «در مسير اعتلا» و در تاريخ 22 تا 24 آبان ماه 1387 در هتل المپيک تهران برگزار مي شود معرفي روشها و سيستمهاي نوين در دندانپزشکي ترميمي است که امروزه در دنيا با تحولات شگرفي روبرو بوده و اين حرفه را هرچه بيشتر به سمت دندانپزشکي کم آسيب سوق داده است.
 
اولين اتومبيل زيردريايي دنيا ساخته شد

يک شرکت اتومبيل سازي اتومبيلي را طراحي و توليد کرده است که علاوه بر حرکت بر روي زمين، قادر به حرکت در آب نيز خواهد بود. به گزارش مهر، مدير شرکت اتومبيل سازي "Rinspeed"، موفق به ساخت اولين اتومبيل در جهان شد که قادر به حرکت در زير سطح آب است.اين اتومبيل،SQuda، مي تواند در عمق 10 متري از سطح آب با سرعت تقريبا 3 کيلومتر بر ساعت حرکت کرده و در سطح آب نيز با سرعت 6 کيلومتر بر ساعت قادر به حرکت خواهد بود.در عين حال به منظور حفظ ايمني، اين اتومبيل بدون سقف طراحي شده است تا سرنشينان بتوانند در صورت پيش آمدن شرايط اضطراري به سرعت از آن خارج شوند. در عين حال براي تنفس در زير آب، سرنشينان از ماسکهاي هوايي استفاده مي کنند که به اتومبيل متصل است .
اين اتومبيل کاملا الکتريکي بوده و با استفاده از سه موتور الکتريکي و باطري ليتيوم قابل شارژ نيروي محرکه مورد نياز خود را تامين کرده و به دليل صفر بودن ميزان آلودگي توليد شده، هيچگونه اگزوزي در بدنه آن تعبيه نشده است.بر اساس گزارش gadgetgearz، اين اتومبيل با خروجي انرژي برابر 54 کيلووات در 4 هزار و 500 دقيقه، داراي 80 کيلومتر بر ساعت شتاب و 120 کيلومتر بر ساعت حداکثر سرعت در خشکي است.
 
ابداعي جديد براي کمک به افراد نابينا

ابداع دستگاهي جديد افراد نابينا را در يافتن مسير و حرکت مستقلانه در خيابانها ياري خواهد کرد.  به گزارش مهر، بر اساس گزارش سازمان نابينايان آمريکا در حال حاضر بيش از 2.21 ميليون نفر در اين کشور از اختلالات بينايي مانند کوري رنج مي برند که 2.6 ميليون نفر از اين آمار بالاي 65 سال سن دارند. بسياري از اين افراد از سيستم هاي مختلفي مانند عصا و يا سگ هاي دست آموز براي يافتن راه خود در نزديکي محل سکونت استفاده مي کنند.به منظور کمک به اين افراد در يافتن مسير مورد نظر خود با استفاده از شيوه اي ساده تر يکي از شرکت کنندگان مسابقه "Create The Future Design" سيستم مسير يابي را براي افراد نابينا طراحي کرده است که قادر به مسير يابي و هدايت آنها به شيوه اي جديد و آسان خواهد بود. اين دستگاه شمايلي هدفون مانند داشته و به مبدل صوتي، ميکروفن داخلي، جي پي اس، تکنولوژي رد ياب موانع و سيستم شناسايي صدا براي محافظت از فرد تا رسيدن به مقصد مجهز است. فرد نابينا با بر سر گذاشتن اين دستگاه مقصد را در ميکروفن دستگاه بيان کرده و تکنولوژي جديد وي را در ادامه مسير هدايت خواهد کرد. سيستم GPS اين دستگاه مقصد را مشخص کرده و تکنولوژي رد ياب موانع فرد را از وجود هرگونه مانع و يا خطر در اطرافش با استفاده از اصوات با فرکانس هاي متغيير آگاه مي کند. اين دستگاه تنها يکي از گوشهاي فرد را پوشانده و گوش ديگر وي به منظور شنيدن صداهاي اطراف آزاد خواهد بود و به دليل اينکه اين سيستم بر روي سر فرد قرار مي گيرد، براي وارد کردن اطلاعات مربوط به مقصد نيازي به استفاده از دست نخواهد بود و دستهاي فرد براي حفظ تعادل و يا انجام امور ديگر آزاد خواهد بود.بر اساس گزارش گيزمگ، اين ابزار علاوه بر اينکه از قيمت پاييني براي مصرف کنندگان برخوردار است تجربه حرکت مستقلانه را با افراد نابينا خواهد داد.رقابت هاي Create The Future Design به منظور جذب ايده هاي جديد براي بهبود شرايط زندگي در جهان از سال 2002 آغاز شده است و تاکنون بيش از 5 هزار طراحي و ايده را از سر تا سر جهان جمع آوري کرده است. اين رقابت ها در 17 اکتبر 2008 به اتمام خواهد رسيد.

دهمين کنگره تغذيه ايران برگزار مي شود

دهمين کنگره تغذيه ايران با شعار«جهش به سوي مرزهاي دانش تغذيه» توسط دانشگاه علوم پزشکي تهران و انجمن تغذيه ايران از تاريخ 6 تا 9 آبان ماه سال جاري در هتل المپيک برگزار مي شود.
 دکتر محمد جواد حسين زاده مدير اجرايي کنگره گفت:  نقش کليدي دانش و مهارتهاي تغذيه اي در ارتقا سلامت جوامع مختلف به عنوان يکي از مهمترين شاخصه هاي بهداشتي کم و بيش مورد توجه سياستگذاران و برنامه ريزان کلان در بخش هاي بهداشتي درماني قرار گرفته است.  همچنين از جمله برنامه هاي جانبي کنگره برگزاري کارگاه هايي با موضوع تغذيه در دوران بارداري و شيردهي، تغذيه با لوله،  تغذيه و رژيم درماني در بيماريهاي قلب و عروق،  تغذيه، آمادگي جسماني و ورزش هاي هوازي و رژيم درماني براي کنترل وزن، سمپوزيوم ها و ميزگردهاي تخصصي در ارتباط با محورهاي اصلي کنگره که داراي امتياز بازآموزي مي باشد و برپايي نمايشگاهي به منظور ارائه فرآورده هاي صنايع غذايي، لوازم و دستگاه هاي مورد استفاده در روشهاي نوين آزمايشگاهي در تغذيه و مواد غذايي مي باشد.  گفتني است،علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به سايت اينترنتي www.nutrition.tums.ac.ir و يا با شماره تلفن 88954924 تماس حاصل نمايند.

روش هاي نوين کاشت ساقه مغزي براي نخستين بار در کشور

دبير کميته علمي يازدهمين کنگره انجمن جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران از ارايه روش هاي نوين کاشت ساقه مغزي براي نخستين بار در کشور و در کنگره امسال اين انجمن که اول تا چهارم آبان در مرکز همايش هاي رازي تهران برپا مي شود، خبر داد. دکترفرامرز معماري افزود: اين روش براي افرادي که شنوايي خود را به صورت کامل از دست داده اند و کاشت حلزون شنوايي براي آنان ميسر نيست، استفاده مي شود.  وي ادامه داد: افرادي که عصب شنوايي آنان سالم است اما قسمت شنوايي (حلزون گوش داخلي) آنان از کار افتاده گزينه هاي مناسبي براي کاشت حلزون شنوايي هستند اما در صورت آن که عصب شنوايي آسيب ديده باشد و امکان کاشت حلزون شنوايي ميسر نباشد، مي توان از شيوه کاشت ساقه مغزي براي بازگشت شنوايي فرد بهره گرفت. معماري يادآور شد: بيماراني که دچار سرگيجه شديد بوده و به درمان هاي معمولي پاسخ نداده اند يا گروهي که به دلايل ناشناخته به سرگيجه هاي دوره اي (منير) مبتلا هستند و سرگيجه آنان با کاهش شنوايي و وزوز گوش همراه است، مي توانند با روش قطع عصب تعادلي مورد درمان قرار گيرند.  يازدهمين کنگره بين المللي جراحان گوش، گلو، بيني و سر و گردن ايران با حضور جمعي از متخصصان برجسته داخل و خارج کشور اول تا چهارم آبان امسال در مرکز همايش هاي رازي تهران برپا شود.

هشدار دانشمندان نسبت به استفاده از لامپهاي کم مصرف

سازمان بهداشت عمومي انگلستان نسبت به استفاده از لامپهاي کم مصرف هشدار داد.
به گزارش مهر، سازمان بهداشت عمومي انگلستان اعلام کرد ميزان اشعه ماورا» بنفشي که توسط لامپهاي کم مصرف پراکنده مي شوند براي سلامتي افراد بسيار مضر بوده و مي تواند منجر به  بروز سرطان شود. اين سازمان پس از اندازه گيري ميزان تشعشعات ناشي از اين لامپ ها و ميزان تاثير آنها بر روي بيماري هاي خوني و اگزماها اين اطلاعيه را منتشر کرد.لامپهاي کم هزينه که به لامپهاي فلورسنس نيز معروفند به مدت 20 سال است که در سطح جهان مورد مصرف قرار گرفته و به دو صورت شفاف و نيمه شفاف در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است.تحقيق بر روي اين محصولات نشان داد که ميزان تشعشعات لامپهاي شفاف برابر ميزان اشعه ماورا بنفشي است که خورشيد در روزهاي گرم تابستاني به شدت از خود منتشر مي کند. به همين دليل به گفته اين سازمان استفاده از اين لامپهاي شفاف در فاصله کمتر از 30 سانتيمتر بيش از يک ساعت در روز مجاز نبوده و در عوض مي توان از لامپ هاي غير شفاف که داراي تشعشعات ناچيزي هستند استفاده کرد.
همچنين در صورتي که لامپهاي شفاف در فاصله اي بيش از فاصله ذکر شده مورد استفاده قرار گيرند مشکلي براي مصرف کننده به وجود نخواهند آورد.بر اساس گزارش Inbepenbent، سازمان بهداشت عمومي انگلستان اعلام کرد: اين نکات بدين معني نيست که افراد از لامپهاي کم مصرف استفاده نکنند بلکه اين موضوع تنها براي هشدار به افرادي است که داراي ناراحتيهاي فيزيکي مربوط به نور هستند. مصرف کنندگان با رعايت شرايط ذکر شده، حفظ فاصله ايمني و يا استفاده از لامپ هاي غير شفاف مي توانند از اين لامپها استفاده کنند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:34 |
تاريخ ومدارک لازم براي ثبت نام پذيرفته شدگان دوره هاي علمي -کاربردي سال 87 

گروه آزمون وسنجش : مدير آزمون ، آموزش هاي خاص و غيرحضوري دانشگاه علمي کاربردي از اعلام اسامي 100 هزار نفر، پذيرفته شدگان دوره هاي کارداني علمي - کاربردي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي خبر داد.
 دکتر علي صدر در گفتگو با خبرنگار آفرينش اعلام کرد : اسامي پذيرفته شدگان دومين دوره ثبت نام دوره هاي پودماني در سال 1387 از بين داوطلباني که حدنصاب لازم را احراز کرده اند و براساس اولويت کد رشته محل هاي انتخابي و ظرفيت هاي تخصيص داده شده به هر سهميه بر روي پايگاه الکترونيکي دانشگاه جامع علمي کاربردي به نشاني www.uast.ac.ir و همچنين پايگاه الکترونيکي سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org قابل مشاهده است.
 وي در ادامه افزود : تمام پذيرفته شدگان دوره هاي علمي کاربردي پودماني در يکي از روزهاي سه شنبه 23  مهر لغايت پنج شنبه25 مهر با توجه به کدرشته محل قبولي و با در دست داشتن مدارک لازم (اصل شناسنامه و تصوير تمام صفحات آن، اصل و تصوير گواهي نامه پايان تحصيلات متوسطه (براي تمام پذيرفته شدگان آزاد و شاغل)، اصل فرم تائيديه معدل براي فارغ التحصيلاني که تاکنون گواهينامه پايان تحصيلات براي آنان صادر نشده است (در قالب فرم شماره 2 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني، ممهور به مهر و امضاي رئيس آموزش و پرورش منطقه)، 6 قطعه عکس 4x3 تمام رخ، تهيه شده در سال جاري، گواهي اشتغال به کار با امضا» و مهر بالاترين مق-ام مسئول محل کار (در قالب فرم شماره يک مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني)، تصوير آخرين فيش حقوقي يا حکم کارگزيني يا قرارداد همکاري و اصل آن ها براي تاييد (براي پذيرفته شدگان شاغل)، اصل و تصوير کارت پايان خدمت، کارت معافيت دائم پزشکي يا کارت معافيت دائم کفالت يا کارت معافيت دايم زمان صلح با فرم کامپيوتري (براي آقايان)، گواهي اشتغال به کار و حکم کارگزيني از يگان مربوط براي شاغلان نيروهاي مسلح، با توجه به کدرشته محل قبولي به نشاني تعيين شده در جدول شماره 32 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش به مرکز آموزش علمي کاربردي ذيربط مراجعه کنند.
 وي اظهار داشت : براساس ضوابط مربوط به گزينش رشته هاي نيمه متمرکز، براي رشته هايي که نياز به اقداماتي نظير مصاحبه و يا آزمون عملي دارند، لازم است براي شرکت در مراحل مذکور در يکي از روزهاي يک شنبه28   مهر لغايت چهارشنبه  اول آبان با در دست داشتن مدارک مورد نياز به محل مرکز آموزشي ذيربط مراجعه نمايند، بديهي است عدم مراجعه داوطلبان در روزهاي تعيين شده براي انجام مراحل نهايي گزينش به منزله انصراف قطعي از گزينش در رشته ذيربط تلقي مي شود.  وي در خاتمه خاطر نشان ساخت : اين دوره از پذيرش دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني در 104 کدرشته، 1297 کدرشته محل ، 324 مرکز آموزش علمي کاربردي ، 30 استان و 123شهر در سراسر کشور انجام شد.


 تسهيلات وزارت بهداشت براي پذيرش بدون کنکور نخبگان در دوره دکتري تخصصي 

گروه آزمون وسنجش : وزير بهداشت از ايجاد تسهيلات پذيرش بدون آزمون دانشجويان نخبه علوم پزشکي در دوره دکتري تخصصي از طريق پژوهش (Ph.D by Research) خبر داد و گفت: دستورالعمل پذيرش اين دوره به زودي از سوي اين وزارتخانه اعلام مي شود.
دکتر کامران باقري لنکراني در گفتگو با مهر افزود: دستورالعمل پذيرش دکتري تخصصي از طريق پژوهش به زودي از سوي وزارت بهداشت اعلام مي شود و تسهيلات دانشجويان نخبه در اين دستورالعمل اعلام خواهد شد.
وي اضافه کرد: يکي از روشهاي ورود به دوره دکتري تخصصي از طريق پژوهش اين است که دانشجويان نخبه و استعداد درخشان با کسب امتيازات لازم بتوانند بدون آزمون وارد اين دوره ها شوند. باقري لنکراني با اشاره به تجربه تحصيل همزمان دانشجويان نخبه علوم پزشکي خاطرنشان کرد: مجوز تحصيل همزمان دانشجويان نخبه علوم پزشکي در دوره تحصيلي حرفه اي و دوره  MPH  به برخي از دانشگاههاي علوم پزشکي کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکي تهران داده شده است. وي اضافه کرد: بر اساس اين مصوبه دانشجويان نخبه علوم پزشکي مي توانند به صورت همزمان در دوره دکتري حرفه اي پزشکي و MPH يا دوره مديريت بهداشت عمومي ( Master Public Health ) به تحصيل به پردازند .
وزير بهداشت خاطرنشان کرد: تحصيل همزمان اين دسته از دانشجويان در اين دوره کمک مي کند که دانشجوي پزشکي نسبت به مشکلات جامعه آگاهي بيشتري داشته باشد و ديد مسئله محوري و پژوهش محوري در او تقويت شود.
وي به مهر گفت: اين مصوبه يکي از تجربيات خوب وزارت بهداشت در حوزه استعداد درخشان بوده که براي ساير دانشگاههاي علوم پزشکي کشور نيز قابل تکرار است و هر دانشگاهي که تقاضا داشته باشد مي تواند اين دوره را ايجاد کند.
باقري لنکراني يادآور شد: اين دوره مي تواند به شرط کسب حدنصابهاي لازم براي دانشجويان استعداد درخشان به عنوان دوره ورودي مقطع دکتري تخصصي محسوب شود.


 معاون سازمان سنجش:
 در صورت ابلاغ مصوبه اخير مجلس، روند اجرايي انتخاب رشته مجدد حداقل 2 ماه زمان مي برد 

گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آغاز فرايند اجرايي کنکور 88 ، گفت:  فرآيند اجرايي کنکور 88 در حالي آغاز شده، که هنوز بحث تکميل ظرفيت کنکور 87 به نتيجه اي نرسيده است.
دکتر ابراهيم خدايي در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر اينکه سازمان سنجش يک سازمان مجري است، اظهار کرد: اين سازمان پس از ابلاغ قوانين، روند اجرايي آنها را آغاز مي کند، با اين حال در خصوص تکميل ظرفيت کنکور 87 هنوز نمي توانيم اقدامي انجام دهيم، بنابراين سازمان سنجش مسئول به تعويق افتادن اعلام نتايج و معطلي در اين مسئله نيست.
وي افزود: در صورت قانون شدن مصوبه اخير مجلس مبني بر افزايش ظرفيت دانشگاهها و ابلاغ آن به سازمان سنجش طبيعتا فرايند انتخاب رشته تکميل ظرفيت 8 مهرماه منتفي مي شود و در همين راستا، در صورت تصويب نهايي و ابلاغ مصوبه مجلس، روند اجرايي انتخاب رشته مجدد حداقل 1/5 تا 2 ماه زمان مي برند.
به گفته وي، فرايند انتخاب رشته شامل مراحلي چون اطلاع رساني، تعيين مهلت انتخاب رشته،  تکميل فرم هاي انتخاب رشته،  گزينش و کنترل و اعلام نتايج نهايي است و اين فرايند فقط به يک مرحله وابسته نيست.
معاون سازمان سنجش در خاتمه خاطر نشان کرد: بر اين اساس با توجه به زمان مورد نياز در صورت اجرايي شدن اين مصوبه،  عملا داوطلبان پذيرفته شده بر اساس اين مصوبه به ترم اول دانشگاهها نخواهند رسيد.


 رييس دانشکده برق دانشگاه شريف: قبولي رتبه 16هزار کنکور در برق شريف! 

از15 نفرپذيرفته شده در دانشکده برق با رتبه بالاي3 هزار ، 6 نفر رتبه بالاي 10 هزار دارند
گروه آزمون وسنجش : رييس دانشکده برق دانشگاه صنعتي شريف با انتقاد نسبت به نحوه پذيرش دانشجو در کنکور امسال، گفت: 15 نفر از کساني که امسال در رشته مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف پذيرفته شده اند داراي رتبه بالاي 3000 هستند.
دکتر محمود فتوحي در گفت وگو با ايسنا، تصريح کرد: از 15پذيرفته شده بالاي رتبه 3000 رشته مهندسي برق شريف، 6 نفر داراي رتبه بالاي 10 هزار هستند.
وي با بيان اينکه سال گذشته از 100 نفر اول کنکور بيش از 70 نفر در دانشکده برق شريف پذيرفته شدند، گفت: اين در حالي است که امسال تنها 44 نفر از 100 نفر اول کنکور به رشته برق شريف راه يافتند.
به گفته دکتر فتوحي رتبه آخرين فرد پذيرفته شده در رشته مهندسي برق شريف از طريق کنکور امسال 16 هزار است.
وي با بيان اينکه 13 نفر از پذيرفته شدگان امسال برق شريف داراي رتبه 2 هزار تا 10 هزار هستند، خاطر نشان کرد: از 158 داوطلب معرفي شده از سوي وزارت علوم به دانشکده مهندسي برق دانشگاه صنعتي شريف، 44 نفر داراي رتبه هاي 1 تا 100، 36 نفر رتبه 101 تا 200، 25 نفر داراي رتبه 201 تا 300، 25 نفر داراي رتبه 301 تا 400، دو نفر داراي رتبه 401 تا 500، 6 نفر داراي رتبه 501 تا 1000، يک نفر داراي رتبه 1001 تا 2000، 4 نفر داراي رتبه 2001 تا 3000 و 15 نفر داراي رتبه بالاي 3000 هستند که در اين ميان 6 نفر با رتبه بالاي 10 هزار در رشته برق شريف پذيرفته شده اند. اين درحاليست که در سال 85 تنها يک دانشجو داراي رتبه بالاي 10 هزار به رشته برق دانشگاه شريف راه يافته بود.

امکانات دانشگاه پاسخگوي اين تعداد دانشجو نيست
دکتر فتوحي با بيان اينکه دانشکده برق صنعتي شريف داراي حدود 150 ظرفيت است، اظهارکرد: به دنبال اعمال بومي گزيني در کنکور امسال، دانشگاه شريف اعلام کرد که که در صورت موافقت دانشگاه مبدا 100 نفر اول کنکور مي توانند به هر رشته اي که علاقمند هستند در دانشگاه شريف راه يابند، به دنبال اعمال اين طرح  تعدادي از رتبه هاي زير 100 کنکور امسال به دانشکده برق شريف آمدند و در واقع اين داوطلبان داراي رتبه هايي بودند که طبق ضوابط سال گذشته در دانشکده برق شريف پذيرفته مي شدند، اما امسال به دليل گزينش بومي نتوانستند به اين رشته راه يابند.
وي ادامه داد: ظرفيت 158 نفري اعلام شده از سوي وزارت علوم در حاليست که هم اکنون تعداد ثبت نام شدگان کنکور 87 برق شريف با احتساب المپيادي ها،  فرزندان اعضاي هيات علمي و سياست دانشگاه مبني بر پذيرش رتبه هاي زير 100 به 205 نفر رسيده است و همچنين با انتخاب رشته مجدد داوطلبان از سوي سازمان سنجش به نظر مي رسد ظرفيت دانشکده برق در سال 87 به 220 نفر برسد.
رييس دانشکده برق دانشگاه صنعتي شريف در خاتمه، تصريح کرد: دانشکده برق شريف براي پذيرش 150 دانشجو نيز با مشکل کمبود امکانات همچون آزمايشگاه و غيره مواجه بود، اين در حاليست که ظرفيت موجود تا اين حد افزايش يافته است.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:33 |

 خبر 

افزايش50 درصدي ظرفيت دکتري تخصصي پزشکي

گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي از افزايش 50 درصدي ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي خبر داد و گفت: در آزمون سال جاري 10 رشته جديد به مجموعه رشته هاي علوم پايه پزشکي اضافه شد. دکتر محمدحسين اسدي در گفتگو با مهر افزود: ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره دکتري تخصصي (Ph.D) و دستياري رشته هاي علوم پايه پزشکي در سال تحصيلي گذشته 286 نفر بود که اين ظرفيت به 348 نفر در سال تحصيلي 87 - 88 افزايش يافت. وي خاطرنشان کرد: ظرفيت مازاد براي پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي پزشکي نيز امسال اعمال مي شود که اين ظرفيت در سال جاري 67 نفر تعيين شده است که علاوه بر آن 8 نفر هم در شعب بين الملل پذيرفته خواهند شد. اسدي با اشاره به افزايش رشته - محل براي اين دوره از آزمون ورودي دوره دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي گفت: 10 رشته جديد به آزمون اين دوره اضافه شده و در بيش از 20 رشته - محل جديد نيز در اين دوره از آزمون دانشجو پذيرفته مي شود. وي يادآور شد: افزايش ظرفيت پذيرش دانشجو تا پيش از برگزاري آزمون شفاهي انجام خواهد گرفت و در صورت برگزاري جلسه شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشکي نيز امکان افزايش تعداد رشته - محل جديد هم وجود خواهد داشت. دبير شوراي آموزش علوم پايه پزشکي، بهداشت و تخصصي همچنين از تغييرات آيين نامه پذيرش در ظرفيت مازاد دکتري تخصصي براي مربيان دانشگاههاي علوم پزشکي خبر داد و گفت: بر اساس تغييرات اين آيين نامه، مربياني که نتوانند نمره زبان مورد نياز در آزمون را کسب کنند مي توانند در فرصت ديگري که به آنها داده مي شود در آزمون جامع زبان شرکت کنند.وي اضافه کرد: همچنين کليه شرکت کنندگان بايد پيش از اعلام نتايج آزمون کتبي نمره زبان را ارائه دهند. به گزارش مهر، آزمون ورودي دوره دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و دستياري سال تحصيلي 87 - 88 روز 17 آبان ماه سال جاري به صورت متمرکز توسط مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت در شهرهاي تهران، اصفهان، تبريز، شيراز و مشهد برگزار مي شود و کارت ورود به جلسه آزمون روز پنجشنبه 16 آبان ماه توزيع خواهد شد.
 
مهلت ثبت نام دوره هاي دکتري علوم جانوري جهاد دانشگاهي تمديد شد

گروه آزمون وسنجش : مهلت ثبت نام دکتري رشته علوم جانوري - گرايش زيست شناسي جهاد دانشگاهي تا 30 مهرماه تمديد شد. به گزارش  روابط عمومي جهاد دانشگاهي ، اين دوره با همکاري پژوهشکده رويان و دانشگاه علم و فرهنگ و با هدف تربيت متخصصان و محققان مورد نياز کشور و گسترش مرزهاي دانش و فناوري بر اساس مصوبه شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم از بين داوطلبان واجد شرايط در سال تحصيلي جديد برگزار مي شود و پيش از اين مهلت ثبت نام داوطلبان شرکت در آزمون تا 15 مهرماه اعلام شده بود.دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد يا بالاتر در يکي از رشته هاي علوم پايه پزشکي يا رشته هاي وابسته به زيست شناسي، دکتري حرفه اي و دامپزشکي از دانشگاههاي داخل يا خارج کشور، داشتن حداقل معدل 16 از 20 (بدون منظور نمودن نمره پايان نامه) در مقطع کارشناسي ارشد و معدل کلي 15 از 20 در دوره دکتري حرفه اي و دامپزشکي و دارا بودن گواهي گذراندن آزمونهاي عمومي زبان انگليسي از جمله شرايط اختصاصي شرکت در آزمون اين دوره است.آزمون ورودي کتبي اين دوره در روزهاي پنجشنبه و جمعه 23 و 24 آبان ماه از ساعت 9 تا 30:11 صبح و 14 تا 19 بعدازظهر و همچنين مصاحبه علمي در روز پنجشنبه 5 دي ماه 1387 برگزار مي شود.اين آزمون به صورت تشريحي و در دو سرفصل امتحاني شامل زيست شناسي تکويني و زيست شناسي سلولي و مولکولي برگزار خواهد شد.
 
رئيس دانشگاه علمي -کاربردي  خبر داد: موافقت وزارت علوم با تاسيس 158 مرکز علمي کاربردي

گروه آزمون وسنجش : رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي از موافقت اصولي شوراي گسترش آموزش عالي براي تاسيس 158 مرکز آموزش عالي علمي کاربردي در مراکز توسعه نيافته خبر داد همچنين ميزان افزايش شهريه دانشجويان جديدالورود را 10 درصد اعلام کرد.    به گزارش  خبرنگار آفرينش ، حسين بلندي در پانزدهمين سالگرد تاسيس دانشگاه علمي کاربردي در نشست مطبوعاتي که در محل سازمان مرکزي اين دانشگاه برگزار شده بود افزود : علاوه برموافقت اصولي براي تاسيس 158 مرکز،درخواست تاسيس 60 مرکز ديگر نيزدر دست بررسي قرار دارد .وي با بيان اين مطلب که 70 درصد مجوز ايجاد مراکز جديد در بخش صنعت بوده است، تصريح کرد: حدود نيمي از مراکز علمي کاربردي غير دولتي هستند که با شهريه دانشجويان اداره شده و بدون بودجه دولت به تربيت نيروي متخصص مورد نياز کشور مي پردازند .رييس دانشگاه علمي کاربردي در ادامه از افزايش 10 درصدي دانشجويان ورودي جديد در سال جاري خبر دادو گفت: شهريه دانشگاه علمي کاربردي در مقطع کارداني و کارشناسي ناپيوسته يک ميليون و 200 هزار تومان است.وي ادامه داد : طي يک سال گذشته 5 ميليارد و 780 ميليون و 660 هزار تومان به 38 هزار و 583 دانشجو وام شهريه ارائه شده است .وي بابيان اين مطلب که تمام روساي مراکز بايد به تاييد دانشگاه برسند تصريح کرد : تمديد دوره توسط مراکز علمي کاربردي بايد با تاييد شوراي نظارت دانشگاه باشد .رييس دانشگاه علمي کاربردي ادامه داد: اساتيدي که داراي مدرک دکتري باشند کارت مدرسي دائم و اساتيدي که داراي مدرک کارشناسي ارشد باشند کارت مدرسي آنها تا 5 سال اعتبار خواهد داشت.وي ادامه داد: دانشگاه علمي کاربردي در مقطع کارداني يک مدرس تمام وقت و در مقطع کارشناسي دو مدرس تمام وقت خواهد داشت. رييس دانشگاه علمي کاربردي هدف از تشکيل اين دانشگاه را ارايه دانش و مهارت تخصصي و اشتغال عنوان کرد و افزود: رويکرد دانشگاه علمي کاربردي شناسايي نيازهاي کشور و حرکت در جهت رفع آن است. رييس دانشگاه علمي کاربردي با اشاره به ظرفيت سازي در اين دانشگاه خاطر نشان کرد: از روز اول تاسيس اين دانشگاه تا حال حاضر با احتساب دانشجويان ترمي که در دي ماه پذيرش آنان صورت خواهد گرفت، يک ميليون و 70 هزار و 357 ظرفيت در دانشگاه علمي کاربردي ايجاد شده است. وي از ديگر اهداف تشکيل دانشگاه علمي کاربردي به تربيت نيروي تکنسين مجهز به بحث مهارتي و توسعه مهندسي کاربردي تکنولوژي اشاره کرد و افزود: دانشگاه علمي کاربردي بر اساس نياز کشور ظرفيت هاي خود را بالا مي برد. بلندي با بيان اين مطلب که در مقطع کارشناسي ناپيوسته نيز اتفاقات جديدي رخ داده است تصريح کرد: قبل از سال 84، 14 رشته کارشناسي ناپيوسته و 27 کد، رشته، محل ايجاد شده بود که در نيمه دوم سال 84 به 37 رشته و 86 کد، رشته، محل و 4 هزار ظرفيت ارتقا» يافت،يعني در واقع 100 درصد افزايش در مقطع کارشناسي ناپيوسته داشته ايم که امسال 111 رشته، 748 کد، رشته، محل و 40 هزار ظرفيت در اين مقطع ايجاد شده است.وي ادامه داد: يکي از سياست هاي دانشگاه اين است که در دوره هاي ترمي 36 درصد ظرفيت به داوطلبان شاغل و 63 درصد به داوطلبان آزاد اختصاص داده شود که اين در مقطع پودماني تغيير مي کند. به طوري که 64 درصد به داوطلبان شاغل و 35 درصد به داوطلبان آزاد اختصاص پيدا مي کند و تمام داوطلباني که طرح اشتغال زايي مصوب داشته باشند از آزمون جامع پودماني معاف خواهند شد.
 
تاريخ مرحله اول آزمون عملي  ورودي رشته تربيت بدني پيام نور اعلام شد

گروه آزمون وسنجش : کليه قبولين ومشرويطن آزمون  تئوري تربيت بدني پسر دوره هيجدهم فراگير (سال گذشته ) ودوره نوزدهم سال جديد مي توانند براي انجام آزمون عملي اقدام کنند .به گزارش روابط عمومي پيام نور ،کليه پذيرفته شدگان مرکز استان هاي اصفهان ،تهران ، گلستان ،مرکزي ، مازندران ، قم ، قزوين وهمدان براي انجام ازمون عملي روز پنج شنبه مورخ 25 مهر ماه از ساعت 8 صبح الي 8 شب به دانشکده تربيت بدني دانشگاه تهران  مراجعه کنند . بر اساس اين گزارش ، پذيرفته شدگان ساير استانهاي کشور نيز روز جمعه مورخ 26 مهر ماه سال جاري از ساعت 8 صبح الي 8 شب به دانشکده تربيت بدني وعلوم ورزشي دانشگاه تهران مراجعه نمايند .عدم حضور به موقع در محل آزمون به منزله انصراف از ادامه تحصيل  تلقي مي شود وآزمون مجدد نيز برگزار نخواهد شد .کليه پذيرفته شدگان مدارک ولوازم مورد نياز براي حضور در آزمون عملي شامل کارت ملي ، شناسنامه ،گواهي صحت مزاج ، کارنامه قبولي ، يا مشروطي آزمون تئوري ،يک قطعه عکس 3در 4 ولباس گرمکن وکفش ورزشي به همراه داشته باشند .

ثبت نام 3 هزار و 850 داوطلب در آزمون دکتري تخصصي پزشکي

گروه آزمون وسنجش : سه هزار و 850 داوطلب در آزمون ورودي دوره دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و دستياري سال تحصيلي 87 - 88 ثبت نام کردند. به گزارش مهر، مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت اعلام کرد: بيشترين تعداد ثبت نام کنندگان از حوزه تهران با 2 هزار و 500 نفر داوطلب بوده است و ساير داوطلبان از چهار حوزه اصفهان، تبريز، شيراز و مشهد در اين آزمون ثبت نام کرده اند. تعداد 2 هزار و 50 زن و تعداد يک هزار و 800 مرد در اين دوره از آزمون دکتري تخصصي رشته هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و دستياري ثبت نام کرده اند. به گزارش مهر، آزمون ورودي دوره دکتري تخصصي (Ph.D) رشته هاي علوم پايه پزشکي، بهداشت و دستياري سال تحصيلي 87 - 88 روز 17 آبان ماه سال جاري به صورت متمرکز توسط مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت در شهرهاي تهران، اصفهان، تبريز، شيراز و مشهد برگزار مي شود و کارت ورود به جلسه آزمون روز پنجشنبه 16 آبان ماه توزيع خواهد شد. بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت آدرس و شماره تلفن محل توزيع کارت در اطلاعيه تکميلي بعدي اعلام خواهد شد. 

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 23:31 |

سرپرست هيات اسكواش استان خوزستان از دعوت شدن چهار ورزشكار خوزستاني به اردوي انتخابي تيم ملي اسكواش خبرداد.

وحيد نصيريان در گفت و گو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خوزستان - با اعلام اين خبر عنوان كرد: فدراسيون اسكواش با بررسي مسابقات قهرماني كشور در كيش كه اواخر تيرماه امسال برگزار شد، چهار دختر ورزشكار خوزستاني را به اردوي تيم ملي كشورمان فراخواند. در اين اردو، مسابقات انتخابي از 24 مهرماه به مدت 3 روز در تهران برگزار مي‌گردد.

وي عنوان كرد: فاطمه احمدي‌نژاد در رده سني زير 19 سال، زهرا زهيري زير 17 سال ، نرگس خضري زير 15 سال و شيرين اميري در رده سني زير 13 سال به اردوي تيم ملي دعوت شده‌اند. اين براي نخستين بار است كه ورزشكاران دختر خوزستاني به اردوي تيم ملي فراخوانده مي‌شوند.

سرپرست هيات اسكواش استان خوزستان همچنين گفت: محمدامين عطايي‌خواه قهرمان خوزستان در مسابقات جام رمضان كه پس از عيد فطر در تهران انجام شد با شكست همه حريفان خود به فينال اين رقابت‌ها راه يافت.

نصيريان خاطرنشان كرد: زمان برگزاري فينال مسابقات جام رمضان تاكنون از سوي فدراسيون اعلام نشده است. عطايي‌خواه براي كسب مقام قهرماني بايد مقابل حريف قدرتمند خود عليرضا سنايي پيروز شود. سنايي در حال حاضر در ليگ انگلستان بازي مي‌كند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:18 |

به گفته عضو هيات مؤسس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي شوشتر (گنجينه تمدن) كارشناسان يونسكو اين هفته از راه خواهند رسيد.

مهدي خادم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در خوزستان در خصوص حضور اين كارشناسان در شوشتر توضيح داد: به دليل مسايل امنيتي و حفاظتي طبق قانون نبايد اطلاعات كامل زمان حضور آنها را اعلام كنيم اما براساس آخرين اطلاعات اين كارشناسان اين آينده در شوشتر خواهند بود.

وي افزود: ميراث فرهنگي شوشتر در حال آماده سازي كامل خود براي حضور كارشناسان است و در اين خصوص اقداماتي در دست اجرا است.

او از جمله اقدامات صورت گرفته از سوي ميراث فرهنگي به پاكسازي آب‌رو آبشارها و اتمام آجر فرش حيات خانه مرعشي و احداث نرده و جان پناه در آنجا اشاره كرد.

خادم خاطرنشان كرد: برداشتن خاك‌هاي انباشت شده پل شادروان از ديگر اقدامات انجام شده براي استقبال از كارشناسان يونسكو است.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:16 |

برگ‌هاي اكاليپتوس داراي خاصيت ضد عفوني كننده، تب‌بر، ضد ميكروبي هستند و براي درمان التهاب غشاء مخاطي موثر است و بخور آن باعث ضد عفوني كردن مجاري تنفسي مي‌شود.

دكتر نسرين عاقل، فارماكوگنوزيست و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار داشت: از اوكاليپتوس مي‌توان به عنوان معرق در بيماريهاي جلدي مزمن و بندآورنده خون در خونريزيها و تقويت كننده اعصاب در موارد سرگيجه و تشنج استفاده كرد.

وي افزود: انسان اوكاليپتوس براي درمان سرماخوردگي‌ها، آنفلوانزا و آب ريزش بيني از نوع برونشيتي مفيد است.

عاقل خاطرنشان كرد: با پاشيدن آب در حال جوش روي برگ‌هاي اوكاليپتوس مي‌توان آن را به صورت بخور جهت رفع عفونت‌هاي ريه استنشاق كرد و با ريختن 5 قطره روغن آن در يك ليوان آب و مخلوط كردن آن به صورت قرقره كردن در عفونت‌هاي گلو و حلق كاربرد دارد. اسانس آن بايد به صورت بخور مصرف و از خوردن آن اكيدا خودداري شود. حين بخور چشم‌ها بايد بسته باشند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:15 |
بازیگر "هملت" درگذشت
تهران-خبرگزاری ایسکانیوز: "ایلین هرلی" هنرپیشه اسکاتلندی الاصل و بازیگر "هملت" چهارشنبه گذشته به علت ذات الریه در سن 90 سالگی در نیویورک درگذشت.
به گزارش روز جمعه بخش انگلیسی گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" به نقل از یونایتد پرس اینترنشنال؛ "ایلین هرلی" در سال 1976 به بازیگران "تمام فرزندان من" پیوست و نقش "مایرتل فارگیت" را بازی کرد.
همچنین "ایلین هرلی" در دو درام دیگر به نام های "عشق" و "یک زندگی برای محبت ورزیدن" به عنوان بازیگر میهمان در نقش "مایرتل" نقش آفرینی کرده است.
وی چندین سال در تئاتر ملی اسکاتلند و تئاتر انگلستان فعالیت کرد. درمیان اولین نمایشنامه های پر طرفدار او که این هنرپیشه در لندن به روی سن رفت می توان "عقاب دو سر دارد" را نام برد.
در تئاتر برادوی "ایلین هرلی" با بازی در "هملت" به عنوان شخصیتی تحت عنوان "ریچارد برتون" مقابل شخصیت "ملکه گرتورود" قرار گرفت و در فیلمی با عنوان "هملت" به لورنس اولیور پیوست و همان نقش را بازی کرد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:14 |
مشاور فني مدير كل اوقاف خوزستان:
حرم امامزاده سبزقبا دزفول 4 هزار متر توسعه مي‌يابد

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز
سرويس: اجتماعي

مشاور فني مدير كل اوقاف و امور خيريه خوزستان گفت: حرم امامزاده سبزقبا دزفول واقع در خيابان امام خميني حدود 4 هزار و 200 متر مربع توسعه پيدا مي‌كند.

حميد باوي با بيان اين مطلب به خبرنگار اجتماعي خبرگزاري ايسناي خوزستان اظهار داشت: در حال حاضر 2 گلدسته شرقي سبزقبا به ارتفاع 41 متر و 2 گلدسته‌ غربي به ارتفاع 24 متر با توجه به قرينه بودن آنها نسبت به يكديگر در حال احداث هستند.

وي افزود: اين امامزاده روزانه حداقل 1500 نفر زائر دارد و براي كف سالن و اطراف شبستان 5 هزار متر مربع سنگ‌فرش در نظر گرفته شده است.

باوي در ادامه به احداث شبستان جديد و زيربناي هم كف شبستان هر كدام به مساحت 2 هزار و 100 متر اشاره كرد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: اگر اعتبارات جوابگو باشد پيش‌بيني مي‌شود اين پروژه اوايل سال آينده به بهره‌برداري شود

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:6 |

سرپرست اداره هواشناسي خوزستان:

شرجي خوزستان تا فردا ادامه دارد

خبرگزاري فارس: سرپرست اداره هواشناسي خوزستان از تداوم پديده شرجي بر اثر افزايش رطوبت هوا در اين استان تا فردا خبر داد.

نادر شفي‌خدايي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اهواز، گفت: اين پديده از شب گذشته بيشتر شهرهاي اين استان را درگير كرد و پيش‌بيني مي‌شود تا فردا ادامه داشته يابد.
وي علت اين پديده را انتقال توده هواي نسبتاً گرم و مرطوب از سطح خليج فارس عنوان كرد و افزود: بيشترين ميزان رطوبت متعلق به هنديجان و ماهشهر بود كه شب گذشته به‌ترتيب به 90 و 87 درصد رسيد.
شفي‌خدايي ميزان رطوبت در هواي هم‌اينك اهواز را 40 درصد اعلام كرد و افزود: بيشترين ميزان رطوبت در هواي امروز اين شهر 85 درصد بود كه در ساعت 7 صبح رخ داد.
وي ادامه‌داد: با گرم شدن هوا در ادامه روز از ميزان رطوبت هوا كاسته مي‌شود.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:3 |

نگاهي به مشكلات جانبازان شيميايي ـ 1

جانباز شيميايي 50 درصد: هزينه داروهاي خارجي را خودمان بايد بپردازيم

خبرگزاري فارس: يك جانباز 50 درصد شيميايي با ضايعه چشمي شديد با بيان اين‌كه جانبازان شيميايي از درون مي‌سوزند، گفت: تمام هزينه درماني مرا بيمه مي‌پردازد تنها داروهايي كه از خارج مي‌آورند را خودمان بايد بخريم به عنوان مثال قطره اشك مصنوعي خارجي 8 هزار تومان و ايراني آن، 250 تومان است.

خدابخش دانشمند جانباز 50 درصد شيميايي از استان كرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ايثار و شهادت خبرگزاري فارس افزود: جانبازان شيميايي درد شديدي را تحمل مي‌كنند و اين درد عموماً دردي پنهان است كه تنها از درون آن‌ها را مي‌سوزاند.
وي به وضعيت شيميايي بودن خود اشاره كرد و اظهار داشت: چشمم تاول مي‌زند و ورم مي‌كند و درد شديدي دارد. در اين حالت بايد در يك اتاق تاريك باشم و يخ روي چشمم بگذارم تا دردش كمي ساكت شود.
اين جانباز اضافه كرد: اين درد ساعت‌ها و گاهي روزها ادامه دارد. به همين دليل مجبورم يكسره در منزل باشم و نمي‌توانم كاري انجام دهم.
وي كه 58 سال دارد، به تفاوت بازنشستگي جانبازان اشاره كرد و افزود: من كارمند بودم كه جانباز شدم و اكنون هم حقوق بازنشستگي كارمندي را مي‌گيريم كه اين ميزان بسيار كم‌تر از يك جانباز 50 درصد بازنشسته در بنياد شهيد و امور ايثارگران است يعني جانبازي كه داوطلبانه به جبهه رفته است.
دانشمند به هزينه درماني جانبازان شيميايي اشاره كرد و اظهار داشت: تمام هزينه درماني مرا بيمه مي‌پردازد تنها داروهايي كه از خارج مي‌آورند را خودمان بايد بخريم به عنوان مثال قطره اشك مصنوعي خارجي، 8 هزار تومان و ايراني 250 تومان است.
وي در پاسخ به اين پرسش كه داروهاي خارجي توسط چه پزشكاني تجويز مي‌شود، گفت: من بازنشسته شركت فولاد هستم كه اين شركت با چند پزشك قرارداد دارد و آن‌ها اين داروها را تجويز مي‌كنند.
خواسته اين جانباز از بنياد شهيد و امور ايثارگران تنها اين است كه همه جانبازان از حقوق مساوي برخوردار باشند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:0 |

سرلشكر رشيد:

ايران را قتلگاه‌ متجاوزين‌ مي‌كنيم

خبرگزاري فارس: جانشين ستادكل نيروهاي مسلح گفت: ما بر پايه‌ تجربه جنگ،‌ با استراتژي‌ بازدارندگي‌ مؤ‌ثر و همچنين‌ دفاع‌ مؤ‌ثر بر پايه‌ مقاومت‌ مردمي‌ در برابر تجاوز، مانع‌ از تجاوز دشمن‌ مي‌شويم‌ و اگر دشمن‌ حمله‌ كند با دفاع‌ مؤ‌ثر و مبتني‌ بر تجربه‌ 8 سال‌ دفاع مقدس، اين‌ سرزمين‌ را قتلگاه‌ متجاوزين‌ مي‌كنيم.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سپاه پاسداران، سردار سرلشكر غلامعلي رشيد جانشين ستادكل نيروهاي مسلح با تشريح توانمندي و آمادگي نيروهاي مسلح كشورمان گفت: ما‌ به‌ دشمنان‌ اعلام‌ مي‌كنيم‌ و به‌ مردم‌ اطمينان‌ مي‌دهيم‌ كه‌ هيچ‌ كشوري‌ ريسك‌ تجاوز به‌ ايران‌ را نمي‌پذيرد، زيرا هزينه‌هاي‌ بسيار سنگين، غيرقابل‌ جبران‌ و غيرقابل‌ محاسبه‌ در پيش‌ دارد.
وي خاطرنشان كرد: اين‌ ادعا بر پايه‌ تجربه‌ جنگ‌ با عراق‌ و دستيابي‌ به‌ قدرت‌ بازدارندگي‌ پس‌ از جنگ‌ است. اگر مقايسه‌ كوتاهي‌ بين‌ قدرت‌ فعلي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ كه‌ يك‌ قدرت‌ مستقل‌ و متكي‌ بر مردم‌ است،‌ با گذشته‌ قدرت‌هاي‌ دفاعي‌ بكنيد، تفاوت‌ آن‌ آشكار مي‌شود.
رشيد يادآور شد: اكنون‌ دشمنان‌ (آمريكايي‌ها و تمامي‌ قدرت‌هاي‌ استكباري) مي‌دانند كه‌ نيروهاي‌ مسلح‌ ما پشتوانه مردمي‌ دارند. اگر تهاجمي‌ به‌ ايران‌ اسلامي‌ شروع‌ شود، ملت‌، ارتش‌ و سپاه‌ يكي‌ خواهند شد و آنها اين‌ را خوب‌ مي‌دانند كه‌ ما بر پايه‌ تجربه جنگ‌ با استراتژي‌ بازدارندگي‌ مؤ‌ثر و همچنين‌ دفاع‌ مؤ‌ثر بر پايه‌ مقاومت‌ مردمي‌ در برابر تجاوز، مانع‌ از تجاوز دشمن‌ مي‌شويم‌ و اگر دشمن‌ حمله‌ كند، با دفاع‌ مؤ‌ثر و مبتني‌ بر تجربه‌ 8 سال‌ دفاع، اين‌ سرزمين‌ را قتلگاه‌ متجاوزين‌ مي‌كنيم.
وي تاكيد كرد: جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ به‌ دليل‌ ماهيت‌ انقلابي‌ و ضداستكباري‌ خود هميشه‌ در معرض‌ تهديد و خصومت‌ ابرقدرتها و رژيم‌هاي‌ توسعه‌طلب‌ قرار دارد و نمي‌توانيم‌ توقع‌ پايان‌ اين‌ دشمني‌ها را داشته‌ باشيم. اما آنچه‌ در شرايط‌ كنوني‌ بر محيط‌ بين‌المللي‌ حاكم‌ است، تلاش‌هاي‌ آمريكا و غرب‌ و رژيم‌ صهيونيستي‌ براي‌ درهم‌ شكستن‌ مقاومت‌ و سلطه‌ بر ملت‌هاي‌ استقلال‌ طلب‌ در همه‌ جاي‌ عالم، به‌ ويژه‌ ملل‌ مسلمان‌ و در رأس‌ آنها جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ است، زيرا بسياري‌ از شكست‌هايي‌ كه‌ استكبار طي‌ سه‌ دهه‌ گذشته‌ در عرصه‌هاي‌ مختلف‌ در منطقه‌ ديده‌ است‌ به‌ نوعي‌ متأثر از انديشة‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و مواضع‌ ضداستكباري‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ بوده‌ است.
جانشين ستادكل نيروهاي مسلح افزود: طبيعي‌ است‌ چنين‌ نظامي‌ همواره‌ در معرض‌ انواع‌ توطئه‌ها و تهديدات‌ ابرقدرتها باشد. درهر حال‌ اين‌ يك‌ تقابل‌ و مبارزه دائمي‌ بين‌ حق‌ و باطل‌ است‌ و نظام‌ ما با اين‌ واقعيت‌ زندگي‌ مي‌كند و با علم‌ به‌ نيات‌ دشمن‌ و موقعيت‌ و رسالت‌هاي‌ خود با اتكا به‌ توانمندي‌هاي‌ مادي‌ و معنوي‌ خود، با هوشياري‌ كامل‌ آماده‌ خنثي‌ كردن‌ نيات‌ خصمانه دشمنان‌ است.
سرلشكر رشيد در پاسخ به اين سوال كه اگر جنگي‌ رخ‌ دهد، چه‌ ميزان‌ آمادگي‌ در نيروهاي مسلح‌ وجود دارد، گفت: نيروهاي‌ مسلح‌ ما در حال‌ حاضر در سطح‌ بسيار بالايي‌ از آمادگي‌ دفاعي‌ قرار دارند؛ هم‌ از جهت‌ راهبرد، هم‌ از نظر روحيه، هم‌ نيروي‌ ميليوني‌ آماده رزم، هم‌ از نظر آموزش‌هاي‌ ويژه‌ متناسب‌ با تحولات‌ رزمي‌ دهه‌ اخير، هم‌ از نظر تاكتيك‌هاي‌ نو و نيز برخورداري‌ از ابزارها، تجهيزات‌ و سلاح‌هاي‌ كاملاً‌ مؤ‌ثر و خودكفايي‌ در عرصه‌هاي‌ توليد سلاح‌ و مهمات‌ و تجهيزات‌ و برخورداري‌ از فناوري‌هاي‌ توليد سلاح‌ و مهمات، در وضع‌ كاملاً‌ مناسبي‌ قرار دارند.
وي تصريح كرد: البته به‌ اين‌ موارد بايستي‌ عوامل‌ مهمي چون برخورداري‌ از فرماندهي‌ شجاع‌ و مدبر كه‌ همه تحركات‌ و تهديدات‌ دشمنان‌ را با هوشياري‌ كامل‌ رصد مي‌كنند و با تدابير حكيمانه، نيروهاي‌ مسلح‌ را در وضعيت‌ آمادگي‌ داوطلبانه‌ حفظ‌ كرده‌اند، روحيه‌ جهادي‌ و معنوي‌ و انسجام‌ انقلابي‌ سازمان‌ها و آحاد نيروهاي‌ مسلح‌ كه‌ آماده‌ فداكاري‌ در سخت‌ترين‌ عرصه‌هاي‌ نبرد با دشمن‌ هستند، اتصال‌ درياي‌ خروشان‌ نيروهاي‌ مسلح‌ ما به‌ اقيانوس‌ عظيم‌ و بي‌پايان‌ نيروهاي‌ مردمي‌ جوان‌ و آموزش‌ ديده‌ و آماده‌ دفاع‌ و نبرد بي‌ امان‌ كه‌ هيچ‌ نيروي‌ مسلحي‌ توان‌ فرسايش‌ آن‌ را ندارد و همچنين برخورداري‌ ملت‌ انقلابي‌ و نيروهاي‌ مسلح‌ ما از تجارب‌ 8 ساله‌ دفاع‌ مقدس‌ و مشاهده نتايج‌ مقاومت‌ به‌ حق‌ ملت‌ ايران‌ و سرنوشت‌ شوم‌ صدام‌ و حزب‌ بعث‌ را هم بايد اضافه كرد.
اين مقام عالي رتبه نيروهاي مسلح كشورمان با بيان اينكه ما در طي‌ سالهاي‌ پر تهديد گذشته، با تمام‌ توان‌ نسبت‌ به‌ شناسايي‌ همه‌ جانبه‌ نقاط‌ ضعف‌ و قوت‌ دشمن‌ اقدام‌ كرده‌ايم‌، افزود: در عين‌ حال‌ راهبردها و روش‌ها و تاكتيك‌ها و ابزارهاي‌ خود را از ديد دشمن‌ پنهان‌ نگاه‌ داشته‌ايم‌ تا در صورتي‌ كه‌ دشمن‌ قصد عملي‌ كردن‌ تهديدات‌ خود را داشته‌ باشد، با عمليات‌ كوبنده‌ و ناباورانه‌ خود شكست‌ فراموش‌ ناشدني‌ به‌ او تحميل‌ كنيم.
وي خاطرنشان كرد: رزمندگان‌ حزب‌ الله‌ از جنس‌ نيروهاي‌ مسلح‌ و مردم‌ ما هستند و فقط‌ در روز جنگ‌ توانمندي‌هاي‌ مبتني‌ بر ايمان‌ و اراده‌ آنان‌ آشكار مي‌شود.
رشيد در پايان تاكيد كرد: اميدواريم‌ دشمنان‌ از اشتباهات‌ رژيم‌ صدام‌ در مورد ايران‌ و شكست‌ دولت‌ آمريكا در جنگ‌ عراق‌ و افغانستان‌ و شكست‌ رژيم‌ صهيونيستي‌ در تهاجم‌ 33 روزه‌ به‌ لبنان‌ عبرت‌ بگيرند و خود را در معرض‌ قدرت‌ انقلابي‌ و كوبنده‌ و غيرقابل‌ پيش‌بيني‌ نيروهاي‌ مسلح‌ و بسيجيان‌ ملت‌ ايران‌ قرار ندهند.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:51 |
عذرخواهي علي کريمي از مردم
 به خاطر مصلحت تيم ملي کناره گيري کردم 

علي کريمي   با ارسال نامه اي به علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال تصميم خود را براي خداحافظي از تيم ملي فوتبال ايران اعلام کرد.
، متن کامل نامه علي کريمي  به فدراسيون فوتبال به شرح زير است:
"با آن که بيش از صدبار افتخار پوشيدن پيراهن تيم ملي را داشتم همچنان اين پيراهن برايم عزيز و مقدس است. اتفاقات چندماه اخير و موانعي که در راه من در تيم ملي به وجود آمد، دور از مهر و محبت و خلوص نيت بوده. امروز احساس مي کنم تيم ملي و گردانندگان آن با نبود اين حقير آرامش و تمرکز بهتري براي رساندن تيم ملي به سرمنزل مقصود خواهند داشت. از اين رو با تمام علاقه و عطش که در راه رسيدن به تيم ملي دارم نوعي احساس تحميلي مرا رنج مي دهد، فشار رسانه ها و مردم انتخاب واقعي را از انتخاب کننده بازيکنان سلب نموده از اين رو باتوجه به جو فعلي ضمن عذرخواهي از مردم خوب و فهيم و تمامي آنهايي که با محبت و مهر صادقانه مرا پذيرا شده اند به خاطر مصلحت تيم ملي و با آرزوي توفيق براي دوستان ملي پوش دعاگوي آنان در راه پرفراز و نشيب تا جام جهاني هستم.
اميدوارم جنابعالي و مردم خوب شرايط مرا درک کرده باشند و بدانند که اين تصميم سخت و مشکل را صرفا به خاطر مصالح تيم ملي گرفته ام. زماني با حضورم به تيم ملي خدمت مي کردم و امروز با خداحافظي از تيم ملي خدمت بيشتري انجام داده ام. به اميد صعود تيم ملي به جام جهاني و خوشحالي تمام ملت عزيز ايران".


 علي دايي سرمربي تيم ملي :
 باقري را به تيم ملي دعوت مي کنم 

علي دايي سرمربي تيم ملي در واکنش به کناره گيري علي کريمي از تيم ملي فوتبال به ايسنا گفت: دعوت از علي کريمي به تيم ملي فوتبال به خاطر افکار عمومي نبوده و گفتن اين حرف درست نيست. در مورد دعوت از کريمي بايد بگويم که اگر کريمي در دو بازي اخير خود آماده نشان نمي داد و بازي درخشاني نداشت به تيم ملي فوتبال دعوت نمي شد. 
وي در ادامه درباره دعوت از بازيکنان ديگر به اردوي تيم ملي به ويژه پس از آسيب ديدگي آندرانيک تيموريان و خداحافظي علي کريمي گفت: من همه بازي هاي ليگ را تماشا مي کنم، بايد بگويم که بازيکنان آماده زيادي در ليگ وجود دارند که مي توانند به تيم ملي دعوت شوند که مي توانم از بازيکناني همانند محمد محمدي از پيکان، مهدي شيري و فريد عابدي از برق شيراز و ميثم بائو از ابومسلم نام ببرم. اينها بخشي از بازيکناني هستند که در آينده مي توانند به تيم ملي دعوت شوند. با اين حال در حال حاضر به دليل فرصت کمي که در اختيار داريم نمي توانم در ترکيب تيم تغيير عمده اي را ايجاد کنم.
دايي درباره کريم باقري نيز گفت: با اوصحبت کرده ام. او به تيم ملي دعوت خواهد شد. اگر  در تمرينات نيست به خاطر مصدوميتش است. باقري را پس از رفع مصدوميت دعوت خواهم کرد.
سرمربي تيم ملي فوتبال ايران درباره  کره شمالي حريف  تيم ملي ايران در رقابت هاي مقدماتي جام جهاني 2010 گفت: اين تيم را به خوبي آناليز کرده ايم، آنها در کارهاي هجومي بسيار خوب هستند و از خط حمله خوبي برخوردارند. آنها در خط حمله از سه بازيکن بسيار خوب برخوردارند، با اين حال در کارهاي دفاعي بسيار آسيب پذير هستند. نقطه قوت کره شمالي ضد حمله هاي خطرناک آنهاست.


 مهدي مهدوي کيا کاپيتان تيم ملي:
 تصميم کريمي غافلگير کننده بود 

مهدي مهدوي کيا کاپيتان تيم ملي در خصوص بازگشت دوباره خود به تمرينات تيم ملي و ديدار حساس مقابل کره شمالي و همچنين کناره گيري علي کريمي گفت:از اينکه بار ديگر به تيم ملي بازگشته ام، بسيار خوشحالم و تمام تلاشم را انجام مي دهم تا در راه صعود تيم ايران به جام جهاني نقش داشته باشم.
وي افزود: خوشبختانه از نظر بدني آماده ام و مصدوميتي ندارم. اميدوارم که در بازي مقابل کره  شمالي تيم ملي بازي خوبي انجام دهد و نتيجه  مناسبي نيز بدست آورد.
وي درباره  تيم کره  شمالي  گفت: اين تيم بسيار خوب و هوشمندانه بازي مي کند.  در بازي هاي گذشته اي که مقابل اين تيم داشته ايم نيز عملکرد قابل توجهي داشتند و به هيچ عنوان بازي مقابل کره  شمالي آسان نخواهد بود.
وي درباره  خبر خداحافظي علي کريمي از تيم ملي  گفت: تصميم کريمي بسيار غافلگير کننده بود. البته من چندان در جريان نيستم و نمي دانم چه چيزي سبب شده است کريمي اين تصميم را بگيرد. تنها مي دانم علي بازيکن بزرگي است و همواره براي تيم ملي در روزهاي حساس موثر بوده است. وي همچنين درباره  احتمال اضافه شدن کريم باقري به تيم ملي  گفت: از اين موضوع بسيار خوشحالم و از آن استقبال مي کنم. من با کريم باقري همبازي بوده ام و حضورش مي تواند به تيم ملي کمک کند.


 سوت پايان 

علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال:
خودم با کريمي صحبت مي کنم
 
در پي انصراف علي کريمي از حضور در تيم ملي فوتبال ايران، علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال رسما از وي براي مذاکره حضوري دعوت کرد.
وي افزود: با توجه به اينکه کريمي بازيکن ارزنده اي است و جز سرمايه هاي ايران به حساب مي آيد، قصد دارم با دعوت از وي در محل فدراسيون فوتبال طي ملاقاتي حضوري با او مذاکره کنم.
وي اضافه کرد: ابتدا بايد استدلال هاي کريمي را بشنويم. کريمي از مسايلي که اخيرا ايجاد شد ناراحت است. به اين جهت بايد با وي صحبت کنيم.
بنابراين بايد ابتدا با علي کريمي صحبت کنيم. بالاخره يا او ما را قانع مي کند و از تيم ملي کناره گيري مي کند و يا ما او را قانع مي کنيم و او هم چنان در تيم ملي باقي مي ماند.

  تيموريان بازي با کره شمالي را از دست داد

آندرانيک تيموريان هافبک تيم ملي فوتبال ايران، در جريان پيروزي 4 بر يک تيم ذخيره هاي باشگاه فولهام برابر ذخيره هاي وستهام يونايتد در مسابقه هاي فوتبال ليگ برتر باشگاههاي انگليس، از ناحيه زانو آسيب ديد. مدت زمان غيبت اين بازيکن ملي پوش ايراني هنوز مشخص نيست اما به نظر مي رسد دست کم به 6 هفته استراحت نياز دارد. به اين ترتيب تيموريان، ديدار  تيم ملي فوتبال ايران برابر کره شمالي را نيز از دست خواهد داد.  از سوي ديگر با توجه به مصدوميت تيموريان و کناره گيري کريمي ، اکبرپور در تمرينات تيم ملي حضور خواهد يافت.

نشست اضطراري هيئت مديره پرسپوليس

براي بررسي شکست در ديدار برابر ابومسلم، جلسه ويژه اي  برگزار خواهد شد.
مجيد فرخزادي در گفت و گو با  فارس، اظهار داشت: از اين باخت تعجب کرديم. بايد از کليه هواداران از صميم قلب عذرخواهي کرد. اميدوارم ديگر اينطور شرمنده آنها شويم.  وي افزود: براي رسيدگي به باخت مقابل ابومسلم، جلسه ويژه هيئت مديره شنبه يا يکشنبه  برگزار مي شود. در اين نشست، مصطفوي مديرعامل پرسپوليس با توجه به اينکه سابقه اي در فوتبال دارد، گزارش فني خود را ارائه خواهد داد.  فرخزادي عنوان کرد: از افشين قطبي نيز گزارشي از بازي هاي پرسپوليس، مخصوصا برابر ابومسلم گرفته مي شود تا تصميمات لازم گرفته شود.  وي درباره استعفا قطبي گفت: به هيچ عنوان استعفا نکرده است چون هنوز با قدرت حرف از قهرماني مي زند و انگيزه بالايي دارد.

تغيير چارت استقلال با بومي کردن الگوهاي موفق جهاني

 چارت باشگاه استقلال تهران به زودي با الگوبرداري از نمونه هاي موفق جهاني تغيير مي کند.
  به گزارش فارس، امير واعظ آشتياني قصد دارد بر اساس استاندارهاي جهاني، چارت باشگاه استقلال را تغيير دهد.  در همين راستا، قرار است در جلسه هئيت مديره اين باشگاه که دوشنبه  برگزار مي شود، درباره اين تغييرات بحث شود و پس از تصويب آن در هيئت مديره، به اجرا درآيد.  مسئولان استقلال براي اجرايي کردن اين مورد، از باشگاه هاي بزرگ الگوبرداري کرده اند. البته اين الگوبرداري با توجه به ويژگي هاي بومي صورت مي گيرد.  در اين طرح همه معاونت ها به کميته تبديل مي شود.

رقابتهاي جام جهاني فوتسال
 ايران با برزيل ، ايتاليا و اوکراين همگروه شد
 
تيم ملي فوتسال ايران در دور دوم رقابتهاي جام جهاني که در برزيل جريان دارد، با تيمهاي برزيل ، ايتاليا و اوکراين همگروه شد و در نخستين ديدار خود روز شنبه با برزيل روبرو خواهد شد.
گفتني است که تيم ايران که  با غلبه بر جمهوري چک بهمراه اسپانيا از گروه چهار اين رقابتها به مرحله يک چهارم پاياني صعود کرد، براي نخستين بار در 16سال اخير است که به اين مرحله راه يافته است.
براساس اين گزارش هشت تيم صعودکننده به مرحله يک چهارم پاياني در دو گروه قرار گرفته و ديدارهاي خود را از امروز شنبه آغاز خواهند کرد.
گروه : E برزيل ، ايتاليا ، ايران ، اوکراين
گروه : F روسيه ، پاراگوئه ، اسپانيا ، آرژانتين

رقابتهاي جام جهاني فوتسال
امروز ، ايران - برزيل

هشت تيم صعودکننده به مرحله يک چهارم پاياني رقابتهاي جام جهاني فوتسال  ديدارهاي خود را از امروز شنبه آغاز خواهند کرد.
تيم ملي فوتسال ايران ديدارهاي خود را در اين مرحله به شرح زير برگزار خواهد کرد:
شنبه  20مهر ساعت 17بوقت ايران با برزيل در ريودوژانيرو
يکشنبه  21مهر ساعت  19با اوکراين در ريو
سه شنبه  23مهر ساعت  17با ايتاليا در برازيليا
دو تيم برتر اين گروه به مرحله نيمه پاياني صعود خواهند کرد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:39 |
عباس ترابيان رييس کميته فوتسال فدراسيون فوتبال:
 روز سختي را براي برزيل رقم خواهيم زد 

عباس ترابيان رييس کميته  فوتسال فدراسيون فوتبال پس از صعود مقتدرانه تيم ملي فوتسال ايران به مرحله  يک چهارم نهايي جام جهاني فوتسال در گفت وگو با ايسنا گفت: واقعيت اين است که همه ديگر ايران را به عنوان يکي از قدرت هاي بلامنازع فوتسال جهان مي شناسند. ما در حالي به مرحله  بعد صعود کرديم که تنها تفاضل گل مان از اسپانيا کمتر بود و اين نشان مي دهد که فوتسال ايران يکي از برترين فوتسال هاي دنياست.
وي درباره  بازي ايتاليا و پاراگوئه که با پيروزي مشکوک پاراگوئه همراه شد و اين مساله باعث حذف پرتغال شد، گفت: ايتاليايي ها کار ناجوانمردانه اي را انجام دادند. آنها با باخت شان مقابل پاراگوئه ضمن اينکه در جايگاه دوم گروه قرار گرفتند، باعث حذف پرتغال شدند. آنها فکر مي کنند در گروهي که ايران، برزيل و اوکراين حضور دارند، کارشان براي صعود به مرحله ي نيمه  نهايي آسان تر است. اين در حالي است که من اطمينان دارم ايتاليايي ها کار فوق العاده دشواري مقابل بازيکنان ايران دارند. ما انتقام پرتغال را از ايتاليا خواهيم گرفت.
وي درباره  ديگر حريفان ايران گفت: بي ترديد برزيل دشوارترين حريف ماست. اما، بازيکنان به دليل اينکه حريف اول شان برزيل است، از انگيزه  بسيار بالايي برخوردارند.  برزيلي ها مي دانند که ما حريف از پيش باخته اي برابر آنها نيستيم و روز سختي را براي برزيل  رقم خواهيم زد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:37 |
سازمان نظام مهندسی مواد و متالورژی ایران تشکیل می شود
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: گردهمایی تخصصی اساتید، صنعتگران و دانش آموختگان مهندسی مواد و متالوژی جهت تشکیل سازمان نظام مهندسی مواد و متالورژی ایران برگزار شد .
به گزارش روز شنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"،همزمان با هشتمین همایش علمی- دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی ایران، اولین گردهمایی تخصصی اساتید، صنعتگران و دانش آموختگان مهندسی مواد و متالورژی ایران به همت دانشجویان مهندسی مواد و متالورژی و با پشتیبانی صنعتگران، اساتید، سازمان علمی- دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی ایران و انجمن­های صنفی و تخصصی این رشته با کوشش دانشجویان دانشکده مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی امیر­کبیر (پلی تکنیک تهران) در این دانشگاه برگزار شد.
در پایان این گردهمایی و با تبیین ضرورت تشکیل سازمان نظام مهندسی مواد و متالورژی کشور، کارگروهی متشکل از فارغ التحصیلان، دانشجویان و صنعتگران رشته مهندسی مواد و متالورژی جهت پیش برد موضوعات مطرح شده به ویژه تنظیم اساسنامه اولیه تشکیل شد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:36 |
 كوتاه و خواندني 

استرس نقش بسزايي در ايجاد سرطان دارد

دبير انجمن روانپزشکان ايران گفت: استرس و اضطراب نقش ويژه اي در ايجاد بيماري هاي سرطان دارد.
 دکترپرويز مظاهري روانپزشک در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: اضطراب و استرس نقش ويژه اي در کليه اختلالات جسمي و رواني بدن داشته و دربروز کليه بيماري هاي قلبي، کليوي، بيماري هاي دستگاه ادراري، تنفسي و کليه و بيماري هاي رواني دارد و در کاهش سيستم ايمني بدن نقش بسزايي ايجاد مي کند. وي ادامه داد: تمامي اختلالات روانپزشکي زمينه زيستي و محيطي دارد و در کليه اختلالات مانند وسواس، اضطراب و افسردگي مسائل ژنتيکي موثر است. وي تاکيد کرد:مسائل محيطي و نحوه برخورد دولت با افراد و مسائل تغذيه نقش بسزايي در سيستم ايمني بدن داشته و درهر اختلالي که در ارتباط با مسائل اجتماعي است در صورتي که برخورد مناسب نشود سبب آسيب هاي اجتماعي مي شود. دکتر مظاهري يادآور شد: در صورتي که مشکلات اجتماعي در افراد حل نشود تخلف هايي در جامعه وجود دارد بيشتر شده و فرد را به سوي ناهنجاري ها سوق داده و از مسير زندگي دور مي کند.

وضعيت روحي و رواني افراد در بروز سينوزيت موثر است

تغذيعه نامناسب، آلودگي هوا، ضعف سيستم ايمني و وضعيت روحي و رواني فرد در 80 درصد موارد در بروز سينوزيت موثر است. دکتر مرداني، متخصص گوش، حلق و بيني، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: سردي هوا و وجود اشکالات ساختماني بدن در سينوس و بيني از عوامل مهم در بروز سينوزيت هستند.
وي ادامه داد: وجود اکسيژن براي تغذيه مخاط الزامي بوده و در صورت نبود هوا در سينوس ها باعث بروز خفگي و پرخوري و انسداد مجراي سينوس مي شود.
وي گفت: در انسداد کامل مجاري سنيوسي، درد و در انسداد نسبي ترشح پشت حلق و بيني بروز مي کند و به تورم التهاب و ترشح سينوس به مدت سه هفته سينوزيت حاد و بيش از سه ماه سينوزيت مزمن گرفته مي شود.
دکتر مرداني يادآور شد: در سينوزيت مزمن، التهاب، تورم قرمزي و ترشحات غيرطبيعي برگشت ناپذيرند و همچنين در اين خصوص معاينه در تشخيص قطعي بيماري موثر بوده و براي درمان قطعي بايد علت اصلي از قبيل اختلالات ساختاري بيني و يا آلرژي رفع شود.
 
با معاينه کف دست برخي بيماري ها و مشکلات جسمي تشخيص داده مي شود

دانشمندان با معاينه کف دست قادرند تعدادي ازبيماري ها و ديگرمشکلات جسمي را تشخيص دهند.کارشناسان انگليسي تاکيد کردند با معاينه کف دست و انگشتان مي توان بيماري هاي زيادي را که ممکن است فرد به آنها مبتلا باشد تشخيص داد.به گفته اين کارشناسان، انگشت هاي ورم کرده دست ازعلائم ابتلا به سرطان ريه است و انگشت هايي که رنگ آنها مايل به آبي است، نشانه کمبود ميزان اکسيژن دربدن است، اما ناخن هاي رنگ پريده و سفيد ازعلائم افزايش خطرابتلا به نارسايي کليوي است. گفتني است، کف دست شخصي که عرق مي کند نشانه افزايش خطر ابتلا اين شخص به افزايش فعاليت غده تيروئيد است وهم چنين کف دست قرمز نيز از علائم ابتلا به بيماري کبد است.

کنترل بازيهاي رايانه اي از طريق امواج مغز

يکي از شرکتهاي سازنده بازيهاي رايانه اي بازي ويديويي جديدي را با قابليت کنترل از طريق خواندن امواج مغز ارائه کرد. به گزارش مهر،
شرکت NeuroSky مدل جديدي از بازيهاي رايانه اي ويديويي تحت ويندوز را ارائه کرده است که شيوه کنترلي آن استفاده از امواج مغز است.
اين بازي داراي يک جفت هدفون بوده و با اتصال يک الکترود به پيشاني کاربر قادر به خواندن سيگنالهايي اطلاعاتي خواهد بود که از سلولهاي مغز وي ساتع مي شود. کاربر به اين شيوه قادر خواهد بود بدون حرکت فيزکي و تنها با فکر کردن بازي را اداره کرده و پيش ببرد.
به گفته شرکت NeuroSky، توليد چنين سيستمهايي مي تواند صنعت بازيهاي رايانه اي را در سطح جهان با افزايش چشمگيري روبرو کند.بر اساس گزارش گيزمگ، اين بازي در نمايشگاه بازيهاي رايانه اي توکيو در ماکو هاري ژاپن ارائه شده و در حال حاضر تنها براي استفاده مشتريان شرکت NeuroSky در دسترس خواهد بود.
 
پيشگيري از عفونتهاي پوستي با خوردن ويتامين «D»

به گفته پژوهشگران در آمريکا; مصرف خوراکي ويتامين »D« از بروز برخي از انواع عفونتهاي پوستي جلوگيري مي کند. به گزارش ايسنا،  به گفته متخصصان; استفاده از مکمل هاي خوراکي ويتامين D از بروز عفونتهاي پوستي که حاصل التهاب پوست يا درماتيت است، پيشگيري مي کند.
گفتني است که درماتيت شايع ترين نوع اگزما است. اين پژوهش که از سوي محققان دانشگاه کاليفرنيا در سان دي گو انجام گرفته نشان مي دهد،  ظاهرا مصرف ويتامين D خوراکي نقص سيستم ايمني بدن مبتلايان به اين بيماري پوستي را اصلاح مي کند. اين پژوهش در مجله «آلرژي و ايمونولوژي کلينيکي» منتشر شده است.
محققان گروه اندکي از بيماران مبتلا به انواع خفيف تا شديد درماتيت را تحت آزمايش و بررسي قرار دادند. درماتيت يک بيماري پوستي مزمن است که 10 تا 20 درصد کودکان و يک تا سه درصد اشخاص بالغ را مبتلا مي کند. مطالعات قبلي نشان داده است: بروز نارسايي در سيستم ايمني بدن به توان پوست در توليد نوعي چربي پپتيد موسوم به کاتلي سيدين آسيب مي رساند. اين پپتيد در واقع نقش محافظتي در برابر تهاجمات ميکروبي ايفا مي کند. در بسياري از بيماريهاي پوستي از جمله اگزما، نارسايي و نقص در کاتلي سيدين با افزايش عفونت ارتباط مستقيم دارد. نتايج مطالعات نشان داد که مصرف مکمل ويتامين D به ميزان قابل توجهي توليد اين پپتيد را در پوست بيماران ترغيب مي کند. همچنين در پوست معمولي نيز مصرف اين ويتامين توليد کاتلي سيدين را افزايش مي دهد.

هشدار درباره قرار گرفتن کودکان در معرض دود سيگار

قرار گرفتن کودکان در معرض دود سيگار باعث وابستگي آنان به نيکوتين مي شود .
به گزارش شبکه خبر، بررسي هاي جديد نشان مي دهد: آن دسته از والدين که توصيه هاي اکيد کارشناسان را رعايت نمي کنند و در کنار کودکان خود سيگار مي کشند ، فرزندان خود را به نيکوتين وابسته و معتاد مي کنند . محققان با بررسي فرزندان اين والدين دريافتند ; با دور شدن اين کودکان از محيط حاوي دود سيگار ، علايم وابستگي به نيکوتين در اين کودکان بروز مي کند . کارشناسان تاکيد مي کنند وابستگي به نيکوتين باعث تمايل شديد کودکان و نوجوانان به مصرف سيگار مي شود .

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:36 |
ایسکانیوز گزارش می دهد
نابغه 3 ساله!
تهران – خبرگزاری ایسکانیوز: پسر بچه چینی که مهارت چشمگیری در نواختن پیانو دارد به ستاره موسیقی تبدیل شده است و روز به روز بر شمار طرفدارانش افزوده می شود.
به گزارش روز شنبه گروه حوادث ایسکانیوز : وقتی صدای دلنشین قطعه زیبایی از پیانو را می شنوی شاید باور نکنی که یک پسر سه ساله پشت آن نشسته است و با مهارت تمام آن را می نوازد.
«مارک ریو» نابغه کوچولوی چینی است که پیش از دو سالگی ، نواختن پیانو را فراگرفت و هنرنمایی کرد.
وی به تازگی در کنار مشهورترین نوازندگان پیانو در یک کنسرت بزرگ موسیقی در لندن به هنرنمایی پرداخت.
«مارک» همچنین در برنامه های گفت و گوی زنده در تلویزیون شرکت می کند و لطیفه می گوید.مادر کودک استثنایی می گوید : فرزندم روزانه هشت ساعت با پیانو تمرین می کند و به بچه های هم سن و سالش هم آموزش می دهد.
«مارک» که به گفته کارشناسان ، استعدادی وصف ناپذیر دارد پس از زلزله مرگبار اخیر «سی چوان» چین ، کنسرت بزرگی در آمریکا برگزار کرد و درآمد 700هزار دلاری آن را به کودکان آواره هدیه داد.
پیش تر «یویه ایون» دختربچه نابینایی در کره جنوبی ، به خاطر نواختن ماهرانه پیانو در تیررس رسانه های خبری جهان قرار گرفت.
«پارک یونگ سون» مادر خوانده «یویه» می گوید: دو سال پیش ، زمانی که در آشپزخانه ، یک ترانه را زمزمه می کردم دخترم بدون هیچ آموزشی ، پشت پیانوی من نشست و همان آهنگ را نواخت.گزارش ایسکانیوز می افزاید، این بچه که مادرزاد نابیناست با نواختن آهنگ هایی از موتسارت، شوپن ، بتهوون و ترانه های پاپ ، توجه دوستداران موسیقی را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است.
دختربچه روشندل که استعداد بی همتایی دارد فقط با یک بار گوش دادن به آهنگ های دلخواهش ، هنرنمایی می کند.
«پارک یونگ سون» اصلا نمی خواست فرزندش مشهور شود اما این دختر در برنامه تلویزیونی «استار کینگ» ستاره شد و یک میلیون وان (واحد پول کره) جایزه گرفت.
با پخش این برنامه که لقب «موتسارت پنج ساله» را برای «یویه ایون» به همراه داشت سیل عواطف انسانی به سوی وی سرازیر شد و پزشکان زیادی داوطلب شدند تا درمانش کنند اما تلاش آنان تاکنون بی نتیجه بوده است.
نابغه خردسال ، سپتامبر گذشته نیز در جشنی که به مناسبت گرامیداشت «روز کره» برگزار شد برنامه ویژه ای را با شور و احساس شگفت انگیزی اجرا کرد.
همچنین «یویه ایون» در حضور نخست وزیر سنگاپور ، قطعه هایی از «شوپن» نواخت و بر شهرتش افزوده شد.زندگی این نوازنده دوست داشتنی ، مانند «استیویی واندر» و «ری چارلز» موسیقی دانان سرشناسی که در خردسالی ، رخدادهای تلخی را پشت سر گذاشته اند دستخوش ناملایمات زیادی بوده است.
پدر و مادر واقعی «یویه ایون» وقتی دیدند فرزندشان نابیناست وی را در بدو تولد رها کردند.سپس مردی به نام «یوچانگ جو» و همسر نازای او ، این بچه را به فرزندخواندگی پذیرفتند.
«یویه ایون» حالا با پیانوی گران قیمتی که نخست وزیر به او هدیه داده ، تلاش می کند آهنگ ویژه ای برای پدر و مادر واقعی اش بسازد و تقدیم زوج نامهربان کند.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:24 |
تاکيد معاون سابق سازمان سنجش:
 براي کنکور 88 به دوراز جنجال هاي سياسي تصميم گيري شود 

گروه آزمون وسنجش : معاون سابق سازمان سنجش با تاکيد براينکه مجلس و شوراي عالي انقلاب فرهنگي بايد با هماهنگي وزارت علوم و مشورت کارشناسان، براي سال آينده تصميمي در راستاي حل مشکلات داوطلبان کنکور اتخاذ کنند، گفت: اين مجموعه بايد به دور از جنجال هاي سياسي براي کنکور 88 تصميم گيري کنند.
دکتر محمد حسين پورکاظمي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه تصميم گيري براي مسائل فني و علمي بايد به دور از جريان هاي سياسي و از سوي افرادي که به موضوعات وقوف دارند، انجام شود، اظهار کرد: وقتي هر مجموعه اي به صورت مجزا تصميم گيري کند، نتيجه آن مسائلي و وقايعي مي شود که در مورد کنکور 87 اتفاق افتاد که در تاريخ سازمان سنجش و وزارت علوم سابقه نداشته است.
هر نوع مصوبه اي بايد براساس نظر کارشناسان باشد
وي افزود: در واقع در برخي تصميمات، بر اساس سعي و خطا عمل مي کنيم ولي  اگر تصميم گيري ها با تفکر و بررسي تمام جوانب امر صورت گيرد، مشکلات اين چنيني ايجاد نخواهد شد.
وي با تاکيد بر اهميت استفاده از نظرات کارشناسي در تصميم گيري ها و با بيان اينکه هر نوع مصوبه اي بايد براساس نظر کارشناسان باشد، تصريح کرد: بايد راهي همانند راه هاي گذشته  که امتحان خود را پس داده اند، براي کنکور 88 در نظر گرفته شود.
سازمان سنجش فقط مجري مصوبات است
دکتر پورکاظمي با اشاره به وضعيت بومي گزيني در کنکور 87 و تغييراتي که در پذيرش دانشجو در دانشگاه ها نسبت به سالهاي گذشته صورت گرفت، اظهار کرد: اين مساله باعث شد که قبولي ها نسبت به سالهاي گذشته متفاوت باشد ولي توجه به اين مساله ضروريست که سازمان سنجش آموزش کشور يک سازمان اجرايي است که خود تصميم گيري نمي کند و فقط مجري مصوبات وزارت علوم، مجلس و شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.
وي افزود: بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي از سال 1369به جز رشته هايي که در تمام نقاط کشور گسترش نداشتند، همچون رشته هاي کشوري، پذيرشها به صورت بومي صورت مي گرفت، ولي امسال با افزايش بومي گزيني به عنوان مثال در يک رشته ناحيه اي تهران، فقط 20 درصد ظرفيت به داوطلبان خارج از ناحيه تهران اختصاص يافت و در واقع داوطلبان علاقمند ساير استانها نتوانستند در در رشته مورد علاقه خود در تهران پذيرش شوند و داوطلبان ضعيف تري به جاي آنها پذيرفته شدند. به گفته وي، تصميم شوراي عالي انقلاب فرهنگي درباره بومي گزيني با توجه به دير هنگام بودن آن نبايد براي امسال اجرايي مي شد و بايد با اطلاع رساني مقتضي، در سال 88 عملي مي شد. معاون سابق سازمان سنجش با بيان اينکه بهتر بود با بررسي تمام جوانب امر درباره بومي گزيني تصميم گيري مي شد،  عنوان کرد: شوراي عالي انقلاب فرهنگي نبايد مصوبه بومي گزيني را در کنکور امسال اجرايي مي کرد، چراکه اين تصميم گيري پس از انتخاب رشته داوطلبان اتخاذ شده بود.
وي با بيان اينکه متاسفانه راهنمايي هاي امسال سازمان سنجش براي انتخاب رشته داوطبان هم بعضا بر اساس اطلاعات سالهاي گذشته و بدون در نظر گرفتن اعمال بومي گزيني صورت گرفت، اظهار کرد: اين راهنمايي ها بر اساس نمره ها و قبولي هاي داوطلبان در سالهاي قبل بود که متاسفانه به دليل تغيير روش گزينش و تصميم اعمال بومي گزيني بعد از انتخاب رشته داوطلبان، نتايج داوطلبان تغييرات چشمگيري کرد.
معاون سابق سازمان سنجش خاطر نشان کرد: در عين حال بايد به اين مشکل نيز توجه شود که افزايش ده درصدي ظرفيت ها در صورت ابلاغ تا انتخاب رشته و اعلام نتايج حداقل 20 روز زمان مي برد و داوطلبان در نيمه ترم به دانشگاه ها مي رسند.
وي با تاکيد بر اينکه با همه انتقادها هر قانوني که تصويب شود قطعا از سوي همگان لازم الاجرا است، گفت: دانشجوياني که مي توانند در صورت افزايش ظرفيتها وارد اين دانشگاه هاي برتر اعلام شده بشوند، اکثرا در حال حاضر هم در رشته اي قبول شده اند ولي با اعمال اين قانون جديد جابجا مي شوند و در رشته مطلوبشان قبول مي شوند.
دکتر پورکاظمي با بيان اينکه نمايندگان با تصويب اين قانون درصدد تعديل وضع موجود بوده اند، گفت: دانشگاه هاي برتر و بزرگ کشور اکثرا در تهران واقع شده اند و اين حق همه داوطلبان برتر است که به اين دانشگاه هاي برتر راه يابند.
اميد است تجربه تلخ کنکور امسال دوباره تکرار نشود
معاون سابق سازمان سنجش با ابراز اميدواري از اينکه اين تجربه تلخ که همه از آن زيان ديدند دوباره تکرار نشود، گفت: گرچه اين مصوبه صد در صد مشکلات را حل نمي کند ولي شايد بتواند تا حدودي داوطلبان را راضي کند و هميشه از يک تصميم عده ايي سود و عده ايي ضرر مي کنند.
وي در عين حال با بيان اينکه قطعا افزايش ظرفيت، دانشگاه ها را با مشکلاتي در تامين خوابگاه و بودجه روبرو مي کند، اظهار کرد: ولي در مجموع چون اين افزايش ظرفيت ها در رشته هاي خاصي اعمال مي شود و داوطبان برتر جذب مي شوند، دانشگاه ها هيچ وقت با دانشجوي خوب و برتر مشکلي ندارند و مي توانند با اين مساله کنار بيايند.
دکتر پورکاظمي با اشاره به تنوع قومي در ايران و با بيان اينکه بومي گزيني به شيوه امسال ارتباط ميان اقوام ايراني را کمرنگ مي کند، گفت: کشور ايران داراي اقوام ايراني متنوع است و اين اقوام بايد با يکديگر در ارتباط باشند که يکي از اين راههاي ارتباطي پذيرش در دانشگاههاي مناطق مختلف کشور مي باشد. دکتر پورکاظمي درباره پيامدهاي احتمالي اجراي طرح، تصريح کرد: قطعا در اين تصميم و مصوبه مساله تامين خوابگاه  هاي دانشجويي مورد نياز دانشجويان پذيرش شده جديد ديده نشده است و همچنين هر دانشجوي اضافه شده به دانشگاه ها روي بودجه آنها تاثيرگذار است و ممکن است يکسري نارضايتي ها از سوي داوطلباني که در اين انتخاب رشته نيز قبول نمي شوند، اتفاق بيفتد. معاون سابق سازمان سنجش در خاتمه عنوان کرد: مسلما تمام تلاش ها و تصميم گيريها بايد در راستاي حل مشکلات جوانان کشور باشد.

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:21 |
زمان ومدارک لازم براي پذيرفته شدگان مرحله دوم کارشناسي ارشد نا پيوسته سال 87 دانشگاه آزاد اسلامي 

گروه آزمون وسنجش : به گزارش خبرنگار آفرينش ، نتيجه پذيرش نوبت دوم براي آزمون کارشناسي ارشد نا پيوسته دانشگاه آزاد اسلامي  سال 87  بر روي پايگاه اطلاع رساني مرکز آزمون به  نشاني www.azmoon.com قابل مشاهده مي باشد .
همچنين مجوز راه اندازي برخي از رشته / محل هاي مقطع کارشناسي ارشد نا پيوسته دانشگاه آزاد اسلامي پس از تدوين دفترچه راهنماي مربوطه صادر گرديده است . از آنجايي که عناوين اين رشته / محل ها در دفترچه راهنما درج نگرديده ، اختصاص دانشجو به آنها از طريق انتخاب دانشگاه صورت پذيرفته است . بر اساس اين گزارش ، با توجه به مفاد تذکر ماده 35 بخش چهارم دفترچه راهنماي آزمون کارشناسي ارشد نا پيوسته سال 87 برخي از رشته هاي اين آزمون در بيش از يک واحد دانشگاهي در تهران داير مي باشد .بنابراين داوطلبانيکه يکي از اين رشته ها را انتخاب نموده اند با اولويت نمره کل ،رعايت حد نصاب قبولي ودر حد ظرفيت پذيرش ،ابتدا در واحد دانشگاهي انتخابي ودر صورت عدم پذيرش در ديگر واحدهاي دانشگاهي مستقر در تهران گزينش شدند . شروع به تحصيل پذيرفته شدگان نوبت دوم در آزمون کارشناسي ارشد نا پيوسته سال 87  دانشگاه آزاد اسلامي با نظرمحل دانشگاهي مربوطه ،يکي از دو نيمسال اول يا دوم سال تحصيلي 87-88 خواهد بود .
به گزارش آفرينش ،  کد ، نام ، نشاني محل هاي دانشگاهي مطابق جدول مندرج در راهنماي پذيرفته شدگان نوبت اول اين آزمون در پايگاه اطلاع رساني مرکز آزمون به نشاني www.azmoon.net موجود مي باشد .
سنوات تحصيل در دوره کارشناسي ارشد ناپيوسته به ويژه براي مشمولين3  سال است وبه هيچ وجه قابل افزايش نمي باشد .
 مشمولان خدمت وظيفه عمومي بايستي بر اساس مقرراتي که از سوي سازمان وظيفه عمومي حائز شرايط ثبت نام واستفاده از معافيت تحصيلي مقطع کارشناسي ارشد تشخيص داده نشوند قبولي آنان منتفي تلقي مي گردد .
آزمون عملي رشته کارگرداني نمايش :
به گزارش خبرنگار آفرينش ، اعلام شدگان کتبي رشته کارگرداني نمايش لازم است جهت آزمون اصلي در روز دوشنبه 87/7/22 به دانشکده  هنر ومعماري واحد تهران مرکزي واقع در خيابان انقلاب ،چهار راه فلسطين مراجعه نمايند .
دعوت به آزمون عملي به مفهوم پذيرش قطعي تلقي نمي گردد وحقي براي داوطلب ايجاد نمي کند . عدم شرکت در آزمون عملي به منزله انصراف تلقي شده و بعدا هيچ گونه عذري پذيرفته نخواهد شد .نتيجه نهايي آزمون اين رشته پس از آزمون عملي وانجام گزينش نهايي متعاقبا اعلام  خواهد شد .
مهلت ثبت نام :
الف ) قبولشدگان نهايي کليه رشته ها مي بايستي  از روز دوشنبه 87/7/22 تا پايان وقت اداري روز سه شنبه 87/7/23 با در دست داشتن مدارک لازم جهت ثبت نام به واحدهاي ذيربط  مراجعه نمايند .
مدارک لازم براي ثبت نام دردوره کارشناسي ارشد نا پيوسته (فوق ليسانس )
اصل مدرک کارشناسي (ليسانس ) صادره از دانشگاه آزاد اسلامي با سايردانشگاههاي معتبر داخل و خارج کشور مورد تاييد وزارت علوم و ،تحقيقات وفناوري با وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکي باشد به انضمام ريز نمرات دوره کارشناسي با قيد معدل .پذيرفته شدگاني که به دلايلي قادر به ارائه اصل مدرک کارشناسي (ليسانس ) خود نمي باشند بايد اصل گواهي تاييد شده مدرک مربوطه را که توسط دانشگاه محل تحصيل با قيد معدل صادر شده باشد ، به همراه ريز نمرات تاييد شده ارائه نمايند .
اصل شناسنامه ودوبرگ فتوکپي خوانا از تمام صفحات (اصل شناسنامه براي تطبيق مي باشد )
اصل ويک برگ فتوکپي کارت ملي (ارائه اصل کارت جهت برابر با اصل بودن تصوير آن است )
شش قطعه عکس 3 در 4 تمام رخ از يک نگاتيو که اخيرا تهيه شده باشد (براي برادران مشمول 12 قطعه )
مدرکي که وضعيت نظام وظيفه  برادران را مشخص مي کند  .
افرادي که از نظر مقررات وظيفه عمومي حائز شرايط ثبت نام نيستند (از جمله داراي دفترچه اعزام به خدمت با غيبت مي باشند ويا با غيبت به خدمت اعزام شده اند ) مجاز به ثبت نام نيستند . پذيرفته شدگان (اعم از مشمول وظيفه عمومي و غير مشمول )بايستي در زمان ثبت نام مدارک لازم را به طور کامل ارايه نمايند  در غير اين صورت دانشگاه از ثبت نام آنان معذور است .
تکميل وارائه ساير فرمهاي ثبت نام که توسط واحد دانشگاهي در اختيار پذيرفته شدگان قرار داده مي شود .

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:20 |
 نوجواني از ديدگاه اسلام واز ديدگاه غرب 

نوجواني و ديدگاه اسلام
نمي توان انتظار داشت که علوم تجربي به شکل امروزي آن در متن دين جايي نداشته باشد و گرچه اسلام به تحصيل علم و تجربه سفارش بسيار نموده بايد توجه داشت که اين علوم به خودي خود کمال واقعي و حقيقي انسان نيستند بلکه تنها وسيله و ابزاري هستند که راه را براي سعادت بشر هموار مي سازد.
گرچه روانشناسي رشد از زمره علومي است که بيشترين بهره ها
را از دستورات تربيتي اسلام مي تواند بگيرد زيرا هدف اسلام رشد و به کمال رسانيدن انسانهاست , اما بايد توجه داشت که رشد در ديدگاه اسلام بسيار عميق و گسترده است و زندگي انسان از ديدگاه اسلام به اين دنيا محدود نمي شود و اين پايان کار او به حساب نمي آيد . در توصيف ديدگاه هاي موجود مي توان به تعاليم و مقررات شرعي در فقه اسلامي اشاره کرد که اذعان مي دارد که به بلوغ رسيدن فرد, آغاز ايام نوجواني و جواني و برخورداري از يکسري حقوق و تکاليف است. بنابراين براساس رويکرد مذهبي جوان به کسي گفته مي شود که دوران خردسالي را پشت سرگذاشته و با بلوغ جسماني از يکسري حقوق فطري و شرعي برخوردار شده و متقابلا داراي يکسري تکاليف شرعي در قبال جامعه , خود و خداوند مي شود , نکته حائز اهميت درديدگاه مذهبي عدم وجود قرائت واحد در تعيين محدوده ايام نوجواني است.  دوران بلوغ و نوجواني در ديدگاه اسلامي که مسئوليت ها و مسئوليت پذيري ها معناي رسمي پيدا مي کنند و لذا ست که در اسلام در کنار بلوغ جسماني , عاطفي , هيجاني و اجتماعي به بلوغ شرعي نيز اشاره شده است. بلوغ شرعي که دردختران 9 سال تمام و درپسران 15 سال قمري است, اصطلاحا به تکليف موسوم است. تکليف که معناي ريشه اي ان سختي ودشواري است بدين دليل بر دوره نوجواني اطلاق شده است که نوجوان با نايل شدن به اين مرحله از زندگي , خود را پذيراي اعمال و افعالي مي نمايد که در شرع , فرايض و واجبات نام گرفته اند و قبل از اين مرحله در سنين کودکي موظف به انجام آنها نبوده است, براي نوجواني که از دوران ساده و بي مسئوليت کودکي قدم به دنياي جديدي نهاده و اراده اش هنوز پرورش نيافته است ضروري است او را از دوران کودکي با ملايمت و محبت با اين امور آشنا کرد.
مراحل رشد بعد از تولد از ديدگاه اسلام :
دوران رشد و تربيت بعد از تولد در اسلام به سه مرحله هفت ساله تقسيم شده است که بدين صورت نامگذاري شده است:
1- دوره سيادت و سروري : اين دوره از تولد تا 7 سالگي را در بر مي گيرد . سيادت وسروري اينست که کودک بايد به اندازه کافي از نظر شخصيتي مورد احترام و مرکز توجه و اهميت اعضاي خانواده باشد . در اين هفت سال دنياي کودک دنياي بازي است و در احاديث آمده است که کودک بايد در اين هفت سال آزاد باشد تا از نظر جسمي و رواني رشد لازم را داشته باشد.
2- دوره اطاعت و فرمانبرداري که بين سنين 7 تا 14 سالگي است. در احاديث متفاوت ويژگي هاي اطاعت حرف شنوي و همچنين تعليم وتاديب براي اين مرحله بيان شده است. کودک در اين مرحله مطيع و خدمتگذار پدرو مادر است. روحيه اطاعت پيدا مي کند واين دوره بهترين فرصت براي تعليم ودانش آموزي و همچنين براي تاديب است.
3- دوره مشورت وهمرايي که از 14 تا 20 سالگي را در بر مي گيرد و هفت سال سوم را تشکيل مي دهد که مصادف با نوجواني است. در اين دوره نوجوان خصوصيت وزير , همرايي و همراهي با پدر ومادر, يادگيري حلال وحرام ودوره دشمني و يا دوستي پدر و مادر ذکرشده است .  لغت وزير در دو معنا بکار رفته است :
الف: به معناي حمل کننده بارسنگين
ب: به معناي مشاور, معاون ودستيار
هردو معنا مي تواند در اين دوره مصداق داشته باشد زيرا جوان در ايندوره بايد بار گران مشکلات دوران بلوغ و تکليف و مسئوليت بيواسطه بسياري از کارها را بردوش بکشد. در تصميم گيري ها بايد به والدين خود کمک کند. ازاين دوره وي بايد مسئوليت اعمال خويش را برعهده بگيرد و در ايندوره است که با پدرومادر خود يا دشمن مي شود يا از در دوستي بر مي آيد. اگر پدرو مادر با وي رفيق باشند و خصوصيات و نيازهاي مختص اين دوره را بشناسند, نوجوان با انها دوستي مي کند و اگر برعکس آنها بخواهند بر او سلطه وحاکميت داشته باشند وحق تصميم گيري لازم را به او ندهند با آنها دشمن خواهد بود و محيط خانواده براي او آرام بخش و جذاب نخواهد بود.
علي قائمي يکي از صاحبنظران در زمينه دين و نوجواني , تحولات اين دوره را چنين تشريح کرده است:
نوجواني که شامل مرز سني 12 تا 18 سال است مرحله اي است که آغاز آن پايان دوران کودکي ونهايت وخاتمت آن آغاز جواني و حصول به مرحله کامل مردي يا زني است . مرحله نوجواني را از مهمترين مراحل حيات در جنبه شناخت ابعاد جسمي, رواني, عاطفي و دشوارترين مراحل از نظر سازگاري انسان ذکرکرده اند. ضمن اينکه اين دوره از رشد وزندگي متضمن بحراني هيجاني , تحول اخلاقي و دگرگوني و تغييري عظيم درشخصيت است. دامنه هاي تحولات وسيع و جنبه قابل مشاهده ودريافت آن عبارتند از : دگرگوني در خلق و خوي, رفتار نامتعادل , گريز از تکاليف رسمي امتناع  از پذيرش مسئوليت , زماني براي فرار از مدرسه و سرکشي و عصيان, مخالفت با بزرگتران وحتي ترک وظايف تحصيلي, مذهبي , خانوادگي و يا سرعت در تصميم گيريها, سرعت در رانندگي و ... است. و اين دوره مصادف است با بروز بيداريهاي متعدد که هرکدام مي تواند زمينه منشايي براي رشد و سعادت و در صورت عدم هدايت آن موجد بدبختيها و سقوط هايي باشد . مهمترين اين بيداريها عبارتند از :
1- بيداري فطرت: در نوجواني گرد و غبار روي فطرت به کناري مي رود و ان فروغ و زلال فطري دوباره پرتو افکن مي شود .
2- بيداري مذهب : صاحبنظران بسياري معتقدند که ايمان به مذهب از سن 12 سالگي آغاز ميشود و البته در اشخاص سالم و طبيعي ايمان به حقايق جاويد يعني احتياج به پرستش با سنين عمر شديد مي شود و اين بيداري عامل رشد معنوي و اخلاقي در نوجواني است.
3- بيداري جهان بيني : در نوجوان ديد و بينشي خاص نسبت به جهان پديد مي آيد . و ديد گاه هاي او وسعت چشمگيري مي يابند.
4- بيداري وجدان : وجدان نوعي خودآگاهي دروني و يا نيروي درک امهات رذائل و فضايل است اين نيرو در نوجواني بيدار مي شود و محکمه اي دردرون تشکيل ميشود و خود براي خودش قاضي و داور است.
5- بيداري و رغبت به تعالي: شايد هيچ مرحله اي از رشد آدمي بدين ميزان که در دوران نوجواني فرد خواستارپيشرفت و تعالي است راغب به اين امرنباشد . او مي خواهد شرايط به گونه اي باشد که حتي کار نکرده و زحمت نکشيده به آقايي برسد و هيچ عظمت وعلوي نيست که او ببيند وخواستار آن نشود . ايده آل جويي و کمال طلبي وي را بتدريج فردي مطلوب گرا مي کند و ازهرچيزي تنها درحد کمالش مي خواهد.
6- بيداري استدلال: نوجواني سن مباحث بي پايان فلسفي , ديني, سياسي و ادبي است. نوجوان با الفاظ بازي مي کند و اغلب استدلال منطقي و قياس صوري را مورد سو» استفاده قرار مي دهد و امري را به عنوان حقيقت اثبات مي کند و نتيجه مي گيرد . برخلاف روش گذشته مسايل خودرا از روي دليل و برهان حل مي کند.
ادامه دارد....

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:18 |
زمان و نحوه انتخاب رشته تکميل ظرفيت کنکور کارشناسي ارشد دانشگاههاي دولتي 

گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور  در گفتگو با خبرنگار آفرينش اعلام کرد : مرحله تکميل ظرفيت 
رشته هاي جديد و برخي از کدرشته محلهاي دوره هاي روزانه و شبانه آزمون  کارشناسي  ارشد ناپيوسته  سال87   از فردا يکشنبه 21 مهر ماه آغاز مي شود.
دکتر حسين توکلي اظهار داشت :  کليه داوطلباني که بر اساس کارنامه نهايي خود مجاز به انتخاب رشته شده اند مي توانند در روزهاي 21 و 22 مهرماه  با مراجعه به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org نسبت به انتخاب کد رشته محلهاي رشته امتحاني خود که در اطلاعيه سازمان درج شده، اقدام کنند.
وي گفت : در آن  دسته  از کد رشته هاي  امتحاني  که  ظرفيت  اعلام  شده  جديد بيش  از يک  محل  تحصيل  باشد ، داوطلبان  مي توانند با توجه به مندرجات کارنامه ، کليه  کد رشته  محلهاي  مورد علاقه  خود را به ترتيب  اولويت حداکثر تا ده کدرشته محل ، انتخاب  کنند.
وي با اشاره به کساني که حق انتخاب رشته در اين مرحله را ندارند، گفت: آن  دسته  از داوطلباني  که  اسامي  آنان  به  عنوان  پذيرفته  شده  نهايي  در يکي  از کد رشته  محلهاي  تحصيلي  بورسيه  ويا داراي  شرايط خاص  اعلام  شده است ، حق  انتخاب کد رشته محلهاي مندرج دراين اطلاعيه را ندارند.
به گفته وي، همچنين ، چنانچه  هريک  از داوطلبان  متقاضي  که  فهرست  آنان  به  عنوان  پذيرفته  شده  نهايي  که از طريق پايگاه اينترتتي اين سازمان اعلام شده (به  غير از کدرشته محلهاي  بورسيه  و کد رشته  محلهاي  داراي  شرايط خاص  که  حق  شرکت  ندارند) ، در رديف  پذيرفته شدگان  هريک  از کدرشته  محلهاي اين اطلاعيه قرار گيرند، قبولي  قبلي آنها لغو مي شود و بايد براي  ادامه  تحصيل  به  محل  قبولي  جديد مراجعه  کنند.
 وي در ادامه افزود : چنانچه قبولي قبلي اين دسته از داوطلبان مربوط به دوره روزانه باشد حتي با دادن انصراف از تحصيل نيز حق شرکت درآزمون سال بعد را نخواهند داشت و هيچگونه  اعتراضي  در اين باره قابل  قبول  نخواهد بود.
وي با اشاره به ساير ضوابط تصريح کرد: هر داوطلب  منحصرا مجاز به  انتخاب  کد رشته  تحصيلي  خواهد بود که  در رشته  امتحاني  مربوط شرکت  کرده  و براساس کارنامه نتايج نهايي درآن رشته و گرايش مربوط مجاز به انتخاب رشته شده باشد و کد رشته محلهاي مربوط به رشته هاي امتحاني داراي آزمون عملي و تشريحي را منحصرا داوطلباني که قبلا در آزمونهاي عملي و تشريحي شرکت نموده اند، مي توانند انتخاب کنند.
دکتر توکلي گفت : داوطلبان متقاضي شرکت در مرحله تکميل ظرفيت  کارشناسي  ارشد بايد قبل از ورود به سايت اينترنتي سازمان و انتخاب رشته، مبلغ 14هزار و پانصد ريال به حساب 748 خزانه داري کل واريز و شماره و تاريخ فيش واريزي را در محل مخصوصي که در فرم ثبت نام اينترنتي در نظر گرفته شده است، وارد کنند و پس از قبولي اصل فيش هاي واريزي را هنگام ثبت نام به دانشگاهها وموسسات آموزش عالي تحويل دهند.  معاون سازمان سنجش در خاتمه با بيان اينکه حدود 1000 داوطلب در اين مرحله پذيرفته خواهند شد، اظهار کرد: نتايج نهايي اين مرحله هفته اول آبان ماه اعلام خواهد شد .

+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:16 |
امام جمعه موقت دزفول: بزرگترين وظيفه نيروي انتظامي حفظ امنيت است
امام جمعه موقت دزفول در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته گفت: بزرگترين وظيفه نيروي انتظامي حفظ امنيت در جامعه و كشور است.
حجت الاسلام قاضي دزفولي در مصلاي امام علي (ع) دزفول با گراميداشت هفته نيروي انتظامي افزود: حفظ امنيت كار بسيار خطير و سنگيني است كه به عهده نيروي انتظامي است ضمن اينكه مردم بر اين امر واقف هستند كه آرامش و امنيت جامعه از سوي نيروي انتظامي تامين مي شود.
وي گفت: يكي از حساس ترين دستگاه هايي كه مردم در مقوله امنيت با آن سر كار دارند نيروي انتظامي است و مردم بخوبي بر اين نقش و اهميت واقف هستند.
امام جمعه موقت دزفول با قدرداني از تلاش نيروي انتظامي دزفول دربرقراري نظم و آرامش در منطقه افزود: پرسنل نيروي انتظامي فعاليت شبانه روزي بسيار ارزشمندي را در برقراري نظم، امنيت و آرامش انجام مي دهند.
حجت الاسلام قاضي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به روز ملي كاهش بلاياي طبيعي گفت: حوادث و بلاياي طبيعي اموري اجتناب ناپذير هستند و همه بايد در آمادگي براي مقابله با آنها باشند.
وي همچنين با اشاره به روز معلولان و سالمندان تاكيد كرد كه نبايد در جامعه به گونه اي عمل شود كه احساس شود كه آنها جايگاهي ندارند زيرا فرهنگ ديني ما اقتضا مي كند كه آنها مورد تكريم باشند.
امام جمعه موقت دزفول گفت: بايد در اجتماع با معلولان در خور شان آنها رفتار شود تا احساس كنند كه افرادي مفيد براي جامعه خودبه شمار مي روند.
وي با اشاره به سالگرد شهادت شهيد محراب اشرفي اصفهاني به دست منافقين كور دل افزود:آيت الله اشرفي اصفهاني يكي از وزنه هاي وزين روحانيت بودند كه ناجوانمردانه به دست منافقين به شهادت رسيدند و باشهادت ايشان درخت نونهال انقلاب اسلامي آبياري شد.
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 12:9 |
به منظور اطلاع رسانی درخصوص وبای التور:
زنگ التور در مدارس دزفول نواخته می شود
دزفول- خبرگزاری ایسکانیوز:به منظور اطلاع رسانی در خصوص بیماری وبای التورزنگ التور در مدارس دزفول نواخته خواهد شد.
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران " ایسکانیوز" مهندس فریدون جعفریان فر مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان دزفول با اعلام این خبر افزود: این اقدام باتوجه به فصل شیوع این بیماری در سطح منطقه وبرای اطلاع رسانی توسط کارشناسان بهداشتی در سطح مدارس انجام خواهد شد. وی افزود: این مراسم روز 16 مهرماه با حضور مسئولان شهر در دبیرستان امام خمینی (ره) با نواخته شدن زنگ التور آغاز خواهد شد وهمزمان در مدارس سطح منطقه با حضور کارشناسان بهداشتی توضیحات لازم ارائه خواهد شد.120
//چرخابی
+ نوشته شده توسط مهندس علیرضا چرخابی -دزفول در پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۸۷ و ساعت 13:56 |